Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Špeciálna základná škola Brezno

Naša Špeciálna základná škola sa nachádza v centre Horehronia v meste Brezne. Píše už 58. stránku svojej histórie.

Výnosom povereníctva školstva, vied a umení v Bratislave zo dňa 30. septembra 1948 číslo A-179116-II o vykonávacích predpisoch a ustanoveniach § 61 Školského zákona o školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť pretvorila sa dňom 1. mája 1949 pomocná trieda pri Národnej škole v Brezne na osobitnú školu pre mládež duševne vadnú. Škola dostala úradný názov Osobitná škola v Brezne.
Správou Osobitnej školy v Brezne bol poverený p. Jozef Snopko, učiteľ Národnej školy v Pohronskej Polhore.
Školský rok 1949/50 sa začal 1. septembra 1949. Zapísaných bolo 16 žiakov. OŠ bola umiestnená v budove Národnej školy v Brezne. Dnes už navštevuje školu 278 mentálne postihnutých žiakov z mesta Brezna a okolia, z ktorých 268 sa vzdeláva podľa variantu A a 10 žiakov sa vzdeláva podľa variantu B. Ďalším 15 ťažko mentálne, telesne a zmyslovo postihnutým žiakom oslobodeným od povinnosti dochádzať do školy poskytuje vzdelávanie v domácom prostredí. Väčšina žiakov pochádza zo sociálne slabého a málo podnetného rodinného prostredia, takže škola nemôže očakávať od rodičov finančnú či inú pomoc. Za obdobie svojej existencie sa pre našu školu nenašli vyhovujúce priestory.
Chýbajú im vlastné priestory
26 tried a 6 oddelení ŠK sa nachádza v prenajatých, neúčelových budovách na troch značne od seba vzdialených pracoviskách. Súčasťou školy je ÚS, ktoré poskytuje svoje služby ďalším 4 ŠZŠ v okrese Brezno. Na škole pôsobí 33 učiteľov, 6 vychovávateliek, 2 asistenti učiteľa a 9 nepedagogických zamestnancov.
Hlavným cieľom našej školy je pripraviť žiakov čo najlepšie pre praktický život a dosiahnuť čo najvšestrannejší rozvoj ich osobnosti s prihliadnutím na ich možnosti dané druhom a stupňom postihnutia. V porovnaní so žiakmi bežných škôl majú naši žiaci iný obsah vzdelávania, iné metódy, formy, prostriedky. Odlišné je aj tempo vyučovania, ale aj proces osvojenia si vedomostí, zručností, návykov. Samozrejme, že iné sú výsledky vzdelávania a uplatnenia žiakov v živote.
Napriek nevyhovujúcim priestorom a ťažkým podmienkam – chýba nám telocvičňa, vhodné priestory na pracovné vyučovanie, či nedostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie a zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu, sa snažíme „Byť školou, kde na prvom mieste je spokojnosť a šťastie dieťaťa“. Nie je zaujímavé aké prevádzkové problémy riešime, ale ako pracujeme a žijeme.
Kvalita výuky
na prvom mieste
V prvom rade nám záleží na kvalite výchovno-vzdelávacieho procesu, príjemnej pracovnej atmosfére, úprave prostredia a mimoškolskej práci. Škola je zapojená do viacerých projektov, a to: Infovek, Čas premien, Cesta emocionálnej zrelosti. V roku 1996 získala škola certifikát o prijatí do siete škôl SR podporujúcich zdravie.
Na spestrenie vyučovacieho procesu, na rozšírenie vedomostí žiakov, no i k rozvoju ich kultúrneho povedomia sme sa zapojili do úvodného ročníka projektu Kultúrne poukazy. Nerozdali sme poukazy jednoducho deťom, ale sme sa snažili vybrať pre ne vhodné programy z ponuky kultúrnych inštitúcií a umelcov. Navštevovali sme výstavy a stálu expozíciu v Horehronskom múzeu, prezreli sme si expozície múzea SNP v Banskej Bystrici a vo vápenke v Nemeckej. Veľký úspech malo divadelné predstavenie „Baba Jaga“ v podaní divadla Maska zo Zvolena. Žiakom I. stupňa sa páčilo predstavenie „Štoplík“ spojené s tvorivou dielňou v podaní Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice.
V rámci I. ročníka inšpiratívneho festivalu Divadelná Chalupka Brezno žiaci videli tanečnú veselohru pre detí „Gašparko“ v podaní Sľuku a divadelné predstavenie „Bajaja“ v podaní divadla Zrkadlo z Kremnice. V rámci spoznávania krás nášho regiónu 52 žiakov navštívilo Bystriansku jaskyňu a vďaka pochopeniu Ing. Michala Kiča, majiteľa Ajax Farmy v Mýte pod Ďumbierom mali možnosť zajazdiť si na koni a poníkovi. Pri výbere vhodných podujatí nám pomáhala agentúra Dušany Petrášovej.
Vďaka Infoveku aj naši žiaci majú možnosť získať základné zručnosti práce s počítačom a internetom . Aby sme žiakov naučili zmysluplne tráviť svoj voľný čas, ponúkame im možnosť zapojiť sa do krúžkov, ktoré na škole pôsobia. Je to krúžok šikovných rúk, výtvarný, športové krúžky či krúžok „Rozprávková krajina“. Počas 2 rokov pracoval na škole aj krúžok tvorivosti. V rámci tohto krúžku a Školského klubu i naďalej navštevujú žiaci Ludotéku pri ZŠ s MŠ Pionierska 4. Netradičné prostredie je pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacimi potrebami veľkým prínosom. Umožňuje postihnutým žiakom žiť a spolupracovať so zdravými deťmi.
Úspechy našich
žiakov
Naša práca bola a je aj v súčasnosti ťažká, uskutočňovaná v nevhodných podmienkach, veľakrát nepochopená a odsúdená verejnosťou, aj rodičmi našich žiakov. Napriek tomu nás tešia úspechy našich žiakov v športových a výtvarných súťažiach, do ktorých sa pravidelne zapájame. V júni 2006 sa zúčastnili žiaci našej školy Majstrovstiev Slovenska v atletike zdravotne postihnutých, kde získali 2. miesto v skoku do diaľky, 2. miesto v behu na 400 m, 3. miesto v behu na 100 m a v skoku do diaľky. V decembri v silnej medzinárodnej konkurencii nás žiaci opäť potešili svojimi športovými výkonmi – 2. miestom v behu na 400 m a 3. miestom v behu na 400 m v atletickej súťaži „Atletika mostom“ v Bratislave.
Pravidelne sa zapájame do výtvarnej súťaže „Dobrá víla Kesaj“, či výtvarnej súťaže poriadanej SPP a výtvarnej súťaže Karola Ondreičku „Mesiac detskej tvorby“, „Deti a Vianoce“. V tejto súťaži sme získali už viacero ocenení – 3. miesto, cena časopisu Fifík, cena poroty v celoslovenskej súťaži „Moja olympiáda“.
Prácami našich žiakov sa pravidelne predstavujeme verejnosti v priestoroch Slovenskej knihy na Rázusovej ulici v Brezne. Škola sa prezentovala na verejnosti aj výstavou prác žiakov
„ Premeny roka „ inštalovanou v Synagóge Brezno.
V tomto školskom roku sme sa zapojili do 2. ročníka súťaže o najlepší enviromentálny projekt organizovaný školou, kde spomedzi 192 materských, základných a stredných škôl sme sa umiestnili s projektom „Očami detí“ na 3. mieste. Tento úspech nás motivoval k zapájaniu sa do ďalších projektov – Škola pre budúcnosť, Hodina deťom.
Za všetkými týmito úspechmi našich žiakov sa skrýva každodenná trpezlivá a tvorivá práca našich pedagogických zamestnancov, ktorí sú ochotní obetovať aj svoj voľný čas v prospech postihnutých žiakov. Patrí im za to vďaka.
Naša vďaka patrí aj tým málo ľuďom, ktorí pochopili, že aj naša práca s postihnutými deťmi je rovnako dôležitá ako práca so zdravými deťmi a sú nám ochotní pomôcť: p. Duraj a kol., Ing. Sojka, rodina Ambrosová, Ing. Kič, p. Lupták – riaditeľ MŠK v Brezne, p. Petrášová, ochotné pracovníčky ÚPSVaR – Mgr.Paučíková – riaditeľka, p. Tagajová, príslušníkom MP v Brezne, ako aj ďalším nemenovaným .

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 279
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 16 301
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 043
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 031
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 978
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 236
 7. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 3 583
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 110

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 4. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 5. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 6. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 7. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 750
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 206
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 837
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 461
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 193
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 994
 7. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 984
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 455
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Novinár Miroslav Pejko sa venoval závažným ekonomickým témam. Z bytu odišiel bez mobilu a dokladov. Už sa nevrátil.


19 h
Kliešte sú v prírode nepríjemným spoločníkom

Ochorenie môže mať vážne a trvalé následky.


18. aug
Ivan ďatelinka už nebude nosiť kapitánske céčko - ilustračné foto

Zamerali sme sa na augustové dianie v tíme HC ’05 Banská Bystrica.


18. aug
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


17. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


8 h

Na mieste nie je vodovod ani kanalizácia.


18. aug

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 4. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 5. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 6. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 7. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 750
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 206
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 837
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 461
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 193
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 994
 7. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 984
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 455
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu