Nový zákon o veterinárnej starostlivosti č. 39/2007 Zbierky zákonov, ktorý nadobúda účinnosť 1. februára 2007, upravuje okrem iného aj podmienky zabíjania zvierat pre súkromnú domácu spotrebu, teda známe domáce zabíjačky. Hoci zákon ešte nie je v platnosti, už vyvolal polemiku. Exminister Zsolt Simon dokonca hovorí o buzerácií ľudí. O zákone sme sa porozprávali s právnikom a veterinárom v jednej osobe, MVDr. Mgr. Ivanom Riečanom z advokátskej kancelárie JUDr. Milana Antala.
Pravdepodobne každý vie, čo je to domáca zabíjačka, ale existuje aj nejaká presná definícia?
- Podmienkou domácej zabíjačky je, že mäso a výrobky z neho nesmú byť uvedené na trh, ale sú určené výlučne pre spotrebu chovateľom. Toto je dôležitý rozdiel, nakoľko pri uvádzaní mäsa a mäsových výrobkov na trh sú podmienky kontroly oveľa tvrdšie. Ďalšou zákonnou podmienkou domácej zabíjačky ošípanej je jej nahlásenie príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred a dodržanie požiadavky na vyšetrenie trichinely podľa Nariadenia Komisie (ES) č. 2075/2005 z 5. decembra 2005, ktorým sa ustanovujú osobitné predpisy na úradné kontroly Trichinella v mäse.
Čo predpisuje nový zákon pri domácej zabíjačke?
- Podľa neho je domácu zabíjačku potrebné nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (ďalej len RVPS) najneskôr jeden pracovný deň vopred v čase do 15.00 hod, a to telefonicky, faxom, e-mailom alebo písomne. Odber vzorky zabezpečuje sám chovateľ. Z oboch polovíc jatočných tiel domácej ošípanej sa odoberá kus bráničného piliera vo veľkosti lieskového orecha. Následne je potrebné vzorky vhodne zabaliť do nepremokavého obalu a doručiť na miesto zvozu vzoriek podľa usmernenia príslušnej RVPS so sprievodným listom, ktorý obsahuje údaje o dátume a čase odobratia vzorky, o chovateľovi a kontaktoch na neho, pre prípad nahlásenia výsledku vyšetrenia. Vzorky sa doručujú v pracovných dňoch do 15.00 hod. a v prípade, že sa konala domáca zabíjačka počas víkendových dní, vhodne zabalené odobraté vzorky uskladní chovateľ v chladničke (nie v mrazničke!) a doručí na miesto zvozu v pondelok do 15.00 hod.
Aké sú postihy, ak si niekto túto povinnosť nesplní? Koľko treba zaplatiť za vyšetrenie?
Nesplnenie si tejto povinnosti je priestupkom podľa zákona o veterinárnej starostlivosti a môže byť zaň uložená pokuta až do výšky 40-tisíc korún. V prípade, že sa však mäsom obsahujúcim larvy svalovca nakazí človek, dopustí sa chovateľ trestného činu ohrozovania zdravia závadnými potravinami a inými predmetmi, za čo môže byť potrestaný odňatím slobody až na jeden rok. Chovateľ za vyšetrenie vzorky neplatí. Laboratórne vyšetrenie sa vykonáva trichinoskopicky a je hradené zo štátneho rozpočtu. Chovateľ môže v domácej zabíjačke pokračovať, aj keď nepozná výsledok vyšetrenia na svalovca, ale mäso jatočnej ošípanej z domácej zabíjačky alebo jeho časti s vnútornými orgánmi, ktoré nie sú tepelne opracované, môže byť použité pre domácu spotrebu až po troch pracovných dňoch od doručenia vzorky na miesto zvozu. Prípadný pozitívny nález laboratórneho vyšetrenia na svalovca bude chovateľovi oznámený bezodkladne.
Hovorili ste o nákaze svalovcom, trichonelóze. Ako sa možno týmto parazitom nakaziť?
- Človek sa nakazí konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov. Najrizikovejším produktom je tradične vyrábaná domáca klobása zaúdená studeným dymom. Väčšina z nás si ešte pamätá udalosti z roku 1998 v obci Valaská, kde sa pri konzumácii klobás nakazilo niekoľko desiatok ľudí. Tepelne opracované mäsové produkty, ako aj hlboko zmrazené mäso sú z hľadiska nakazenia svalovcom bezpečne, nakoľko teplota 65°C alebo dvojtýždňové mrazenie svalovca ničí.
Ozvali sa hlasy, že nový zákon je príliš tvrdý, že je dokonca zbytočnou buzeráciou chovateľov. Majú podobné opatranie aj iné európske krajiny?
- Pravdou je, že platná legislatíva Európskej únie túto povinnosť nenariaďuje ale dáva možnosť, aby si členská krajina upravila túto problematiku vlastným normatívnym právnym aktom. Nakoľko svalovec (Trichinella) je parazit, ktorý je nebezpečný aj pre zdravie človeka, je prevencia pred nakazením sa svalovcom prvoradým záujmom tejto povinnosti.