Cestujeme autostopom

Autostop je podľa mnohých síce dobrodružný, no nebezpečný spôsob cestovania.

Doba však pokročila a aj autostop mení svoju tvár. Stopovať sa totiž dá už aj cez internet.

Možno si spomeniete na časy, keď ste ako študenti stopovali pravidelne. Či už z internátu na víkend domov, alebo počas letných prázdnin v zahraničí. Keď chce človek zažiť dobrodružstvo a ušetriť peniaze, je to skutočne ideálny spôsob cestovania. Najmä pre mladých. Nemusí to však byť pravidlo, napokon známa česká cestovateľka a spisovateľka Milena Holcová takmer celý život pri svojom cestovaní využíva aj autostop.
Šetrenie času
Hoci klasický autostop ešte nevymizol (a iste ani nevymizne), stopovať sa dá už aj na internete, a s rozvojom internetu začína byť stále populárnejší. Táto forma stopovania na rozdiel od tradičného autostopu je menej „romantická“, no o to pohodlnejšia.
„Jednou z najväčších výhod je čas. Možnosť plánovať cestu na víkend, denne do práce a z práce, z mesta na dedinu, a opačne sa ukazuje ako výhodný spôsob cestovania nielen pre mnoho stopárov, ale i pre vodičov. Navyše v porovnaní s autobusom či vlakom netreba prestupovať a časová výhodnosť sa tým ešte viac zvyšuje. Toto pri klasickom autostope nebolo možné,“ hovorí o výhodách Marcel Veselka, hlavný správca stránky stopár.sk. Najviac ľudí využíva takéto cestovanie medzi Slovenskom a Českou republikou, prípadne Nemeckom.
Neverili, no uverili
Mladý Francúz Blouin Gurvan, študent geológie, sa rozhodol autostopom precestovať Európu. Bratislavu navštívil 2. januára. „Stretol som sa s ním a rozprávali sme sa o jeho ceste. Spomínal, že začal úplne bez pomoci – žiadne ubytovanie, žiadny odvoz. Iba stopoval pri ceste a prosil o ubytovanie priamo v mestách a dedinách, ktoré navštívil. Postupne to bolo viac a viac vyčerpávajúce, ako sám povedal. Napokon začal využívať internet, aby ľahšie cestoval,“ spomína na jedného stopára Marcel Veselka.
Martinčanka Petra kedysi, počas študentských čias, stopovala často, teraz menej. „Mojím rekordom je trasa Martin - Salzburg.“ Odkedy pozná možnosť stopovať cez internet, využíva ju. „Chvíľku som neverila, že to môže takto fungovať, no funguje, i keď si myslím, že ešte stále nie je dosť inzerátov. Nie vždy sa podarí zohnať odvoz,“ hovorí mladá žena.
Aj Marcel Veselka má stopárske skúsenosti. „Myslím si však, že nie som stopárom, ktorý by mohol ísť príkladom ostatným. Nemám toľko skúseností ako „ozajstní“ stopári. Nikdy som to nerátal, ale neprestopoval som možno ani 1000 km. Prevažne išlo o lokálne stopovanie, žiadna cesta nad 100 km,“ hovorí jeden zo zakladateľov stránky stopar.sk a zároveň dodáva, kedy sa po prvý raz stretol s autostopom cez internet. „Študoval som rok v Nemecku, tam je autostop cez web už poriadne rozbehnutý a začína byť komerčnou záležitosťou. Existujú tam už aj agentúry, ktoré sa venujú sprostredkovaniu za poplatok. Bolo to v roku 2003, ak si dobre spomínam.“
Výhody i nevýhody
Internetové stopovanie sa na prvý pohľad možno zdá drahé. Veď klasický autostop je úplne zadarmo, ak nepočítame krajiny ako je Ukrajina, kde je autostop čiastočne platený - prispieva sa na benzín. Cenová výhoda klasického autostopu úplne nezanikla. Vždy záleží na tom, ako sa stopár a vodič navzájom dohodnú. Teoreticky môže byť cesta aj zadarmo, no toto sa stáva pri internetovom autostope len zriedka. Ak predpokladáme, že sa náklady delia rovným dielom, stáva sa takéto cestovanie napokon výhodné pre všetkých zúčastnených.
Na rozdiel od klasického autostopu pri stopovaní cez web neexistuje sezóna, stopuje sa v každom ročnom období a za každého počasia - a to je i ďalšia výhoda autostopu cez internet.
Rozdiely v stopovaní „po starom“ a „po novom“ teda sú, možno najlepšie je striedať spôsob stopovania. „Pre dobrodružstvo a adrenalín by som volil určite klasický autostop. Toto je asi to pravé pre letných dobrodruhov, ale i zimných „extrémistov“. Autostop na webe je skôr pre cesty... nazval by som ich „racionálne“. Myslím tým cesty, pri ktorých viem presne, odkiaľ idem, kam idem a kedy tam chcem prísť. Samozrejme je možné ich využiť aj na dobrodružný autostop, ale ten, kto stopoval na ceste, teda klasicky, vám povie, že to nie je ono. Ozajstný stopár sa svojej krajnice nevzdá,“ hovorí M. Veselka.
Tak ako klasický autostop i autostop na webe si našiel svojich zástancov i odporcov. Jedni si ho nevedia vynachváliť, iní ho odsudzujú za jeho čiastočné spoplatnenie a nízku hodnotu adrenalínu a dobrodružstva.
Je autostop
bezpečný?
O bezpečnosti pri autostope existujú nekonečné diskusie. „Myslím si, že autostop nie je taký nebezpečný, ako ho mnohí vykresľujú. Nešťastia sa stávajú všade, aj v lietadle, autobuse... Ak máte na mysli okrádania, znásilnenia a inú kriminalitu, ktoré sú v médiách populárne, spýtam sa jednoducho: Koľko takýchto zločinov sa stáva v autobusoch, na ulici alebo kdekoľvek inde? Ja tvrdím, že autostop je nebezpečný tak isto ako cesta z práce tmavou ulicou, prechod cez cestu alebo jazda autobusom,“ takto to vidí Marcel Veselka. Čo sa týka bezpečnosti, podľa neho je internetový autostop výhodnejší. „Pred cestou viete dopredu telefónne číslo, e-mail a ak chcete, viete si vypýtať dopredu ŠPZ auta ešte predtým, ako sa dohodnete a zrealizujete vašu cestu,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto to využíva?
O úspechu a zaujímavosti takéhoto spôsobu cestovania autostopom cez web svedčia štatistiky stránky www.stopar.sk, ktorá poskytuje takéto služby svojim návštevníkom bezplatne. „V priebehu roka 2006 bolo na tejto stránke uverejnených takmer 2000 inzerátov a cez 4000 ponúkaných miest v aute,“ informuje M. Veselka. Využívanosť služby na cesty za prácou potvrdzuje aj prebiehajúca anketa, kde vedie s veľkým náskokom cesta za prácou pred ostatnými dôvodmi cestovania autostopom na webe.
Či už sa rozhodnete finančne zvýhodniť vaše cestovanie jedným alebo druhým spomínaným spôsobom autostopu, jedno je isté. Autostop je dobrodružná forma spoznávania sveta a s klasickým cestovaním sa nedá porovnať. Nuž, hor sa na cesty (alebo na web)! Prázdniny sa približujú.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 569
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 550
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 042
  4. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 921
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 799
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 584
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 083
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 176
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 659
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 406
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 659
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 406
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu