Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Príbeh zo súdneho archívu

Nôž pre otca

Od času, ako sa odohral tento príbeh, prešlo už viac ako pätnásť rokov. Vzhľadom na jeho háklivosť nebudeme uvádzať žiadne mená ani to, kde sa odohral. Prezradíme len toľko, že o páchateľke, miere jej zavinenia a o jej treste rozhodoval Krajský súd v Banskej Bystrici.

Triasol sa rozčúlením, dusil sa takmer nezvládnuteľnou zlosťou. Čo si to šteňa drzé, sprosté, nedorastené, dovoľuje? Už dosť! Toto sa už musí skončiť! Musí tomu konečne urobiť prietrž! Však jej ešte ukáže! Takto sa správa dcéra k otcovi? A navyše taká sopľa! Čo sú to za móresy? Keby jej pánbožko vlial do hlavy aspoň trošku viac rozumu! Veď je to blázon! Obyčajný blázon! Čo to jej matka priviedla na svet? Čo to porodila za stvoru? Je skutočne jej otcom? Radšej mala ostať tam, kde bola, v ubytovni. Nemala sa vracať domov, len čo v rodine rozvracia morálku!
Až teraz si uvedomil, ako je von chladno. Že mrzne, až praští. Dotiahol si zips hrubej zimnej vetrovky až po krk a pridal do kroku. Vedel, že ide za ním. Že mu je takmer tesne v pätách. Nedbal na to. Mal na mysli len jedno - nevedel sa dočkať, keď jej to konečne zrátajú. Spočítajú jej to aj s úrokmi. Narobia s ňou poriadok. Nech si ju odvezú, hoci aj v zvieracej kazajke. Dcéra určite nie je normálna! Inakšie by si toto voči nemu nikdy nedovolila. Ale to má určite na svedomí aj jej matka! Keby to bolo na ňom, bola by viac bitá ako sýta. To by ju určite naučilo, ako sa má správať! Žiadne ťuťuli-muťuli, zlatíčko, dievčatko moje drahé. Ale tvrdá sparťanská výchova! O chlebe a o vode! Aj tak je tučná ako prasa!
Cieľ cesty nemal ďaleko. Len zahnúť za roh a potom ešte asi sto metrov. Tam je krčmička, ktorú dôverne poznal. Sedával tam takmer každý večer. Po mene vedel osloviť všetkých čašníkov i výčapníkov. Tam majú aj telefón. Ním zavolá policajtov aj na psychiatriu. Alebo skôr na psychiatriu a potom na políciu? To je jedno, len nech si ju odvezú!
Už siahal po kľučke, keď ho premkla ostrá bolesť v chrbte. Začul dupot nôh. Otočil sa. Bola to jeho dcéra. Spoznal ju napriek tomu, že bola otočená chrbtom. Ozlomkrky utekala. Videl len mihajúce sa nohy a natriasajúci sa chrbát. Nedbal na ňu. Momentálne ani nemal chuť zaoberať sa príčinou bolesti v chrbte. Asi ho udrela. Ale aj to jej pripočítajú! Myslel už len na telefonát. Stisol kľučku a vošiel do vyhriatej miestnosti presiaknutej tabakovým dymom a zápachom porozlievaného piva. Dral sa rovno k mincovému telefónu vo výklenku vedľa výčapného pultu. Zrazu si uvedomil, že všetci ľudia na neho akosi čudne vyvaľujú oči a daktorí dokonca povstávali od stolov. Prečo na neho, dočerta, všetci tak idiotsky zízajú?
V prvom momente nepochopil, ani keď začul ten výkrik: „Človeče, veď vy máte v chrbte zapichnutý nôž!“

SkryťVypnúť reklamu

Otca nenávidela. Neznášala ho. Nemohla ho ani cítiť. Už odmalička. Jeho posmešky. Ako sa správa k mame, k sestrám, k bratom. Nie celkom chápala, čo sa to s ňou deje. Mala asi dvanásť rokov, keď ju zaviedli k lekárovi, ale inému. Nie takému, akých poznala dovtedy. Nekázal jej, aby otvorila ústa a povedala „ááá", ani jej nepočúval dýchanie a údery srdca. Len na kadečo sa vypytoval. Také smiešne otázky. Potom ju poslal na ďalšie vyšetrenia. Predpísali jej tabletky, injekcie. Pochopila len to, že v jej tele sa deje čosi nedobré, a to jej pôsobí na hlavu. Tak to aspoň počula. Úchytkom zachytila, aj keď o nej hovorievali veľmi potichučky, spomínali čosi v tom zmysle, že je „na hlavu", ale nechápala, čo to malo znamenať. Vypozorovala, že sa k nej odvtedy správajú inakšie. Aj v škole. Len otec sa jej vysmieval ešte viac. Ten otec!
Chápala, že sa niečo medzi mamou a otcom deje. Neraz začula ich hádky. Ako sa ich hlas zvyšoval, kričali tak, že sa od ich kriku pobudili všetky deti. Bolo to stále to isté: „Zase si prepil všetky peniaze! Ako mám teraz zaplatiť byt? Za čo mám nakúpiť do hrncov? Deti vieš narobiť, ale obliekať ich treba tiež! Za čo im kúpim oblečenie, veď len prešívam z jedného na druhého!“
A z druhej strany: „Čuš, pijem iba za to, čo som si zarobil! Sú to moje peniaze! Zarob si aj ty!“
Nadávali si. Mrzko.
Mama mala stále častejšie červené oči. Potom si pred deťmi aj poplakala. Vysťažovala sa im. Ako jej otec pije krv.
Dopočula sa aj to, že mama dala otca na súd, aby mu z výplaty strhávali peniaze a dávali ich priamo jej. Potom len otec zúril!
Nenávidela ho stále viac.
V internáte to bolo lepšie. Hoci sa našli dievčatá, ktoré ju obchádzali z diaľky a dvíhali nad ňou nos. Vysmievali sa jej. Ale mala aj kamarátky. A zároveň cítila, že jej učenie najlepšie nejde. Niekedy mala pocit, že aj tu sú všetci proti nej. Že všetkým zavadzia. Ale ona chcela iba to, aby si ju vážili. Aby dokázala, že i ona niečo vie.
Raz sa rozhodla, že so všetkým skoncuje. Veď je to také ľahké. Šmyk-šmyk nožíkom po zápästí a hotovo. Je po všetkom. Koniec!
Zavrela sa do kúpeľne, pustila naplno vodu a vytiahla kuchynský nožík. Nebol to koniec.
Mala strach silnejšie sa porezať. Bolelo to.
Lekár, ku ktorému ju doviezli, hovoril čosi o demonštračnej samovražde. Ale mala aspoň pokoj s učňovskou školou.

SkryťVypnúť reklamu

Našli jej prácu. Celkom sa jej pozdávala. Sadiť kvety a starať sa o ne je pekná robota. Aj kvety sú pekné. Hrialo ju pri srdci, keď ju chválili, hovorili jej, aká je šikovná. Nadúvala sa pýchou, keď sa ľudia na chodníku pristavovali a obzerali si čerstvo vysadené záhony v mestskom parku. Prizerali sa, ako tam pracuje.
Všetko by bolo dobré, keby nie otec. Nenávidela jeho brunátnu tvár. Ako mu stále páchla z úst pálenka a pivo. Jeho reči. Preto radšej odišla bývať preč. Do ubytovne. Dlho tam však nevydržala. Vrátila sa domov. K mame.

Vyhŕklo to z nej večer, znenazdajky, keď bol otec zase v krčme: „Mama, zabime otca!“
Mama si ju premerala takým zvláštnym pohľadom. Nepovedala nič, len pokrútila hlavou. Nepochopila, že ju neberie vážne. Ona to však myslela vážne. Veľmi vážne.
Po večeroch, prevaľujúc sa v posteli, spriadala plány: Najlepšie by ho bolo zabiť v noci, keď príde domov opitý z krčmy a zaspí. Udrieť ho niečím po hlave. Niečím ťažkým. Fľašou. Alebo radšej dajakým železom! Nie, lepšie by bolo vziať nôž, potichučky k nemu prísť a vraziť mu ho do hrude. Do toho miesta, kde mu tlčie srdce. To by už viac nikdy nevstal. Alebo, ešte lepšie, zastreliť ho! Áno, priložiť mu pušku k hlave a bum! Vpáliť mu guľku do hlavy. Tak ako vo filme. To je ono!
Niečo o streľbe vedela. Mala kamarátku v streleckom krúžku. Často sa o streľbe rozprávali. Hovorila, že existuje malokalibrovka. Puška na také celkom malé náboje. Ale môže to byť zároveň veľmi nebezpečná puška. Poľahky ňou možno zabiť hoci aj človeka.
Hneď po výplate išla do obchodu. Predavač ju sklamal. Vraj jej malokalibrovku nemôže predať. Na takú pušku treba mať povolenie. Má slečna povolenie? Musela sa priznať, že nemá. No hneď jej ponúkol - ak si chce zastrieľať, môže si kúpiť vzduchovku.

SkryťVypnúť reklamu

S podlhovastou škatuľou pod pazuchou zamierila ku kamarátke. Tam ju rozbalili. Obdivovala kov páchnuci strojovým olejom. Poťažkávala ju v rukách. Pušku skryli pod posteľou. Kamarátke nepovedala, prečo ju kúpila. Vyhovorila sa. Vraj sa chce naučiť strieľať tak ako ona. Že chce vstúpiť do streleckého krúžku.
Zostávalo už len počkať na príhodnú chvíľu. Potom to urobí. Bum! A hotovo. Otec už nikdy viac nebude kričať na mamu. Mama nebude plakať. A jej sa nebude vysmievať.

Doma sa zase strhol cirkus. Mladší brat nechcel dojesť večeru. Ona ju musela dojesť vždy, aj keď nevládala a napínalo ju. A on nemusí? Šuchla mu jednu výchovnú. Veď je staršia a každý hovorí, že mladší musia počúvať starších!
Otec vyskočil: „Čo si to dovoľuješ, ty sopľa zadubená! Veď je to dieťa! Môžeš mu ublížiť! Chceš, aby bol ten chlapček šibnutý ako ty?“
Povedala mu svoje.
Udrel ju. On si jej dovolil dať zaucho! Jej, ktorá už pracuje! Zaucho mu vrátila.
Rozkričal sa, že jej zase šibe, že je skutočný blázon a nebezpečný agresívny blázon, ktorý útočí na všetkých ľudí dookola a treba na ňu zavolať pohotovosť na psychiatrii a políciu, nech si ju odvezú. Obliekol sa, že ide telefonovať.
Videla, že to myslí vážne. Nechcela ísť zase na psychiatriu. Nechcela ani policajtov. Policajti majú obušky. Vedela, že policajtov volajú len na ľudí, ktorí robia iným zle. Musela mu zabrániť ísť telefonovať.
Tiež sa obliekla. Zo zásuvky v kuchyni vylovila ten najväčší nôž. Bude to nôž pre otca. Iba pre neho! Strčila si ho pod kabát.

Celou cestou si to opakovala: Musím to urobiť! Musím to urobiť! Pre mamu, aj pre seba!
Z celej sily sa rozohnala. Bodla.
Keď utekala od krčmy, čudovala sa len jednému. Že otec okamžite nespadol na zem. Keď sa obzrela cez rameno, práve vchádzal do krčmy. Z chrbta mu vyčnieval nôž.

Prežil viac-menej náhodou. Zachránila ho hrubá vetrovka, sveter a to, že sa čepeľ noža zošmykla po kosti. Len vnikla šikmo do svaloviny. Liečil sa iba štrnásť dní.
K všetkému sa priznala. Aj k tomu, že otca plánovala zabiť už dávnejšie. Aj k tomu, že si na to kúpila vzduchovú pušku. Obžalovali ju z pokusu vraždy. Zostávalo to na súdnych znalcoch, psychológoch a psychiatroch – aby posúdili, či bola schopná rozoznať nebezpečnosť svojho konania a či ho mohla ovládať. Čo ak sa pod pokus vraždy podpísala duševná choroba?
Znalci usúdili, že duševná choroba vplyv na jej konanie nemala. Napokon, o duševnej chorobe ako takej sa ani nedalo hovoriť. Iba o miernej zaostalosti. Uznali ju vinnou podľa obžaloby. Vzhľadom na okolnosti a na to, že ešte nemala ani osemnásť rokov, jej vymerali tri roky nepodmienečne a nariadili jej aj ochranné liečenie.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 2. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 3. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 4. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 463
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 901
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 267
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 354
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 277
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 940
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 488
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 488

Blogy SME

 1. Jaroslav Polaček: Cesty a chodníky rekonštruujeme s jasným cieľom – máme plán pre budúcnosť dopravy v Košiciach
 2. Ľubomír Maretta: Riadenie
 3. Věra Tepličková: Chcete osviežiť váš imunitný systém? Prihláste sa na 4. dávku
 4. Viera Spišáková: Trapas technický
 5. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 6. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 7. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 8. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 65 650
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 25 450
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 008
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 6 405
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 133
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 498
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 217
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 981
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V priebehu niekoľkých minút na miesto prišla aj posádka rýchlej zdravotníckej pomoci z Banskej Bystrice. Žiaľ, napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa pacienta nepodarilo zachrániť.

Donovalský drapák poznačila mimoriadne smutná udalosť.


TASR 3 h
Nová cyklotrasa je ďalším lákadlom Horehronia.

Takmer 90 kilometrov dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


4 h

Brány festivalu sa pre prvých návštevníkov festivalu otvoria už o desiatej ráno. Hlavný program tvoria viaceré bloky, v ktorých si nájde to ,,svoje“ každý milovník tanca.


5. aug
Ilustračná fotografia.

Susedské spory môžu narobiť mnoho nepríjemností, veľa ľudí zažíva so susedmi doslova peklo. V poradni MY novín prezradíme, ako ich riešiť


4. aug

Blogy SME

 1. Jaroslav Polaček: Cesty a chodníky rekonštruujeme s jasným cieľom – máme plán pre budúcnosť dopravy v Košiciach
 2. Ľubomír Maretta: Riadenie
 3. Věra Tepličková: Chcete osviežiť váš imunitný systém? Prihláste sa na 4. dávku
 4. Viera Spišáková: Trapas technický
 5. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 6. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 7. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 8. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 65 650
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 25 450
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 008
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 6 405
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 133
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 498
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 217
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 981
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu