Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Príbeh zo súdneho archívu

Nôž pre otca

Od času, ako sa odohral tento príbeh, prešlo už viac ako pätnásť rokov. Vzhľadom na jeho háklivosť nebudeme uvádzať žiadne mená ani to, kde sa odohral. Prezradíme len toľko, že o páchateľke, miere jej zavinenia a o jej treste rozhodoval Krajský súd v Banskej Bystrici.

Triasol sa rozčúlením, dusil sa takmer nezvládnuteľnou zlosťou. Čo si to šteňa drzé, sprosté, nedorastené, dovoľuje? Už dosť! Toto sa už musí skončiť! Musí tomu konečne urobiť prietrž! Však jej ešte ukáže! Takto sa správa dcéra k otcovi? A navyše taká sopľa! Čo sú to za móresy? Keby jej pánbožko vlial do hlavy aspoň trošku viac rozumu! Veď je to blázon! Obyčajný blázon! Čo to jej matka priviedla na svet? Čo to porodila za stvoru? Je skutočne jej otcom? Radšej mala ostať tam, kde bola, v ubytovni. Nemala sa vracať domov, len čo v rodine rozvracia morálku!
Až teraz si uvedomil, ako je von chladno. Že mrzne, až praští. Dotiahol si zips hrubej zimnej vetrovky až po krk a pridal do kroku. Vedel, že ide za ním. Že mu je takmer tesne v pätách. Nedbal na to. Mal na mysli len jedno - nevedel sa dočkať, keď jej to konečne zrátajú. Spočítajú jej to aj s úrokmi. Narobia s ňou poriadok. Nech si ju odvezú, hoci aj v zvieracej kazajke. Dcéra určite nie je normálna! Inakšie by si toto voči nemu nikdy nedovolila. Ale to má určite na svedomí aj jej matka! Keby to bolo na ňom, bola by viac bitá ako sýta. To by ju určite naučilo, ako sa má správať! Žiadne ťuťuli-muťuli, zlatíčko, dievčatko moje drahé. Ale tvrdá sparťanská výchova! O chlebe a o vode! Aj tak je tučná ako prasa!
Cieľ cesty nemal ďaleko. Len zahnúť za roh a potom ešte asi sto metrov. Tam je krčmička, ktorú dôverne poznal. Sedával tam takmer každý večer. Po mene vedel osloviť všetkých čašníkov i výčapníkov. Tam majú aj telefón. Ním zavolá policajtov aj na psychiatriu. Alebo skôr na psychiatriu a potom na políciu? To je jedno, len nech si ju odvezú!
Už siahal po kľučke, keď ho premkla ostrá bolesť v chrbte. Začul dupot nôh. Otočil sa. Bola to jeho dcéra. Spoznal ju napriek tomu, že bola otočená chrbtom. Ozlomkrky utekala. Videl len mihajúce sa nohy a natriasajúci sa chrbát. Nedbal na ňu. Momentálne ani nemal chuť zaoberať sa príčinou bolesti v chrbte. Asi ho udrela. Ale aj to jej pripočítajú! Myslel už len na telefonát. Stisol kľučku a vošiel do vyhriatej miestnosti presiaknutej tabakovým dymom a zápachom porozlievaného piva. Dral sa rovno k mincovému telefónu vo výklenku vedľa výčapného pultu. Zrazu si uvedomil, že všetci ľudia na neho akosi čudne vyvaľujú oči a daktorí dokonca povstávali od stolov. Prečo na neho, dočerta, všetci tak idiotsky zízajú?
V prvom momente nepochopil, ani keď začul ten výkrik: „Človeče, veď vy máte v chrbte zapichnutý nôž!“

Skryť Vypnúť reklamu

Otca nenávidela. Neznášala ho. Nemohla ho ani cítiť. Už odmalička. Jeho posmešky. Ako sa správa k mame, k sestrám, k bratom. Nie celkom chápala, čo sa to s ňou deje. Mala asi dvanásť rokov, keď ju zaviedli k lekárovi, ale inému. Nie takému, akých poznala dovtedy. Nekázal jej, aby otvorila ústa a povedala „ááá", ani jej nepočúval dýchanie a údery srdca. Len na kadečo sa vypytoval. Také smiešne otázky. Potom ju poslal na ďalšie vyšetrenia. Predpísali jej tabletky, injekcie. Pochopila len to, že v jej tele sa deje čosi nedobré, a to jej pôsobí na hlavu. Tak to aspoň počula. Úchytkom zachytila, aj keď o nej hovorievali veľmi potichučky, spomínali čosi v tom zmysle, že je „na hlavu", ale nechápala, čo to malo znamenať. Vypozorovala, že sa k nej odvtedy správajú inakšie. Aj v škole. Len otec sa jej vysmieval ešte viac. Ten otec!
Chápala, že sa niečo medzi mamou a otcom deje. Neraz začula ich hádky. Ako sa ich hlas zvyšoval, kričali tak, že sa od ich kriku pobudili všetky deti. Bolo to stále to isté: „Zase si prepil všetky peniaze! Ako mám teraz zaplatiť byt? Za čo mám nakúpiť do hrncov? Deti vieš narobiť, ale obliekať ich treba tiež! Za čo im kúpim oblečenie, veď len prešívam z jedného na druhého!“
A z druhej strany: „Čuš, pijem iba za to, čo som si zarobil! Sú to moje peniaze! Zarob si aj ty!“
Nadávali si. Mrzko.
Mama mala stále častejšie červené oči. Potom si pred deťmi aj poplakala. Vysťažovala sa im. Ako jej otec pije krv.
Dopočula sa aj to, že mama dala otca na súd, aby mu z výplaty strhávali peniaze a dávali ich priamo jej. Potom len otec zúril!
Nenávidela ho stále viac.
V internáte to bolo lepšie. Hoci sa našli dievčatá, ktoré ju obchádzali z diaľky a dvíhali nad ňou nos. Vysmievali sa jej. Ale mala aj kamarátky. A zároveň cítila, že jej učenie najlepšie nejde. Niekedy mala pocit, že aj tu sú všetci proti nej. Že všetkým zavadzia. Ale ona chcela iba to, aby si ju vážili. Aby dokázala, že i ona niečo vie.
Raz sa rozhodla, že so všetkým skoncuje. Veď je to také ľahké. Šmyk-šmyk nožíkom po zápästí a hotovo. Je po všetkom. Koniec!
Zavrela sa do kúpeľne, pustila naplno vodu a vytiahla kuchynský nožík. Nebol to koniec.
Mala strach silnejšie sa porezať. Bolelo to.
Lekár, ku ktorému ju doviezli, hovoril čosi o demonštračnej samovražde. Ale mala aspoň pokoj s učňovskou školou.

Skryť Vypnúť reklamu

Našli jej prácu. Celkom sa jej pozdávala. Sadiť kvety a starať sa o ne je pekná robota. Aj kvety sú pekné. Hrialo ju pri srdci, keď ju chválili, hovorili jej, aká je šikovná. Nadúvala sa pýchou, keď sa ľudia na chodníku pristavovali a obzerali si čerstvo vysadené záhony v mestskom parku. Prizerali sa, ako tam pracuje.
Všetko by bolo dobré, keby nie otec. Nenávidela jeho brunátnu tvár. Ako mu stále páchla z úst pálenka a pivo. Jeho reči. Preto radšej odišla bývať preč. Do ubytovne. Dlho tam však nevydržala. Vrátila sa domov. K mame.

Vyhŕklo to z nej večer, znenazdajky, keď bol otec zase v krčme: „Mama, zabime otca!“
Mama si ju premerala takým zvláštnym pohľadom. Nepovedala nič, len pokrútila hlavou. Nepochopila, že ju neberie vážne. Ona to však myslela vážne. Veľmi vážne.
Po večeroch, prevaľujúc sa v posteli, spriadala plány: Najlepšie by ho bolo zabiť v noci, keď príde domov opitý z krčmy a zaspí. Udrieť ho niečím po hlave. Niečím ťažkým. Fľašou. Alebo radšej dajakým železom! Nie, lepšie by bolo vziať nôž, potichučky k nemu prísť a vraziť mu ho do hrude. Do toho miesta, kde mu tlčie srdce. To by už viac nikdy nevstal. Alebo, ešte lepšie, zastreliť ho! Áno, priložiť mu pušku k hlave a bum! Vpáliť mu guľku do hlavy. Tak ako vo filme. To je ono!
Niečo o streľbe vedela. Mala kamarátku v streleckom krúžku. Často sa o streľbe rozprávali. Hovorila, že existuje malokalibrovka. Puška na také celkom malé náboje. Ale môže to byť zároveň veľmi nebezpečná puška. Poľahky ňou možno zabiť hoci aj človeka.
Hneď po výplate išla do obchodu. Predavač ju sklamal. Vraj jej malokalibrovku nemôže predať. Na takú pušku treba mať povolenie. Má slečna povolenie? Musela sa priznať, že nemá. No hneď jej ponúkol - ak si chce zastrieľať, môže si kúpiť vzduchovku.

Skryť Vypnúť reklamu

S podlhovastou škatuľou pod pazuchou zamierila ku kamarátke. Tam ju rozbalili. Obdivovala kov páchnuci strojovým olejom. Poťažkávala ju v rukách. Pušku skryli pod posteľou. Kamarátke nepovedala, prečo ju kúpila. Vyhovorila sa. Vraj sa chce naučiť strieľať tak ako ona. Že chce vstúpiť do streleckého krúžku.
Zostávalo už len počkať na príhodnú chvíľu. Potom to urobí. Bum! A hotovo. Otec už nikdy viac nebude kričať na mamu. Mama nebude plakať. A jej sa nebude vysmievať.

Doma sa zase strhol cirkus. Mladší brat nechcel dojesť večeru. Ona ju musela dojesť vždy, aj keď nevládala a napínalo ju. A on nemusí? Šuchla mu jednu výchovnú. Veď je staršia a každý hovorí, že mladší musia počúvať starších!
Otec vyskočil: „Čo si to dovoľuješ, ty sopľa zadubená! Veď je to dieťa! Môžeš mu ublížiť! Chceš, aby bol ten chlapček šibnutý ako ty?“
Povedala mu svoje.
Udrel ju. On si jej dovolil dať zaucho! Jej, ktorá už pracuje! Zaucho mu vrátila.
Rozkričal sa, že jej zase šibe, že je skutočný blázon a nebezpečný agresívny blázon, ktorý útočí na všetkých ľudí dookola a treba na ňu zavolať pohotovosť na psychiatrii a políciu, nech si ju odvezú. Obliekol sa, že ide telefonovať.
Videla, že to myslí vážne. Nechcela ísť zase na psychiatriu. Nechcela ani policajtov. Policajti majú obušky. Vedela, že policajtov volajú len na ľudí, ktorí robia iným zle. Musela mu zabrániť ísť telefonovať.
Tiež sa obliekla. Zo zásuvky v kuchyni vylovila ten najväčší nôž. Bude to nôž pre otca. Iba pre neho! Strčila si ho pod kabát.

Celou cestou si to opakovala: Musím to urobiť! Musím to urobiť! Pre mamu, aj pre seba!
Z celej sily sa rozohnala. Bodla.
Keď utekala od krčmy, čudovala sa len jednému. Že otec okamžite nespadol na zem. Keď sa obzrela cez rameno, práve vchádzal do krčmy. Z chrbta mu vyčnieval nôž.

Prežil viac-menej náhodou. Zachránila ho hrubá vetrovka, sveter a to, že sa čepeľ noža zošmykla po kosti. Len vnikla šikmo do svaloviny. Liečil sa iba štrnásť dní.
K všetkému sa priznala. Aj k tomu, že otca plánovala zabiť už dávnejšie. Aj k tomu, že si na to kúpila vzduchovú pušku. Obžalovali ju z pokusu vraždy. Zostávalo to na súdnych znalcoch, psychológoch a psychiatroch – aby posúdili, či bola schopná rozoznať nebezpečnosť svojho konania a či ho mohla ovládať. Čo ak sa pod pokus vraždy podpísala duševná choroba?
Znalci usúdili, že duševná choroba vplyv na jej konanie nemala. Napokon, o duševnej chorobe ako takej sa ani nedalo hovoriť. Iba o miernej zaostalosti. Uznali ju vinnou podľa obžaloby. Vzhľadom na okolnosti a na to, že ešte nemala ani osemnásť rokov, jej vymerali tri roky nepodmienečne a nariadili jej aj ochranné liečenie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Desať najkrajších pláží na Korfu
 2. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Koniec čakania na kuriéra
 9. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 10. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 579
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 031
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 896
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 588
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 421
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 644
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 445
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 435
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 070
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 945
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Milan Rastislav Štefánik.

Celoslovenská putovná výstava Milan Rastislav Štefánik – Stopy života bude v letných mesiacoch bezplatne sprístupnená v priestoroch Mestského úradu v Banskej Bystrici.


TASR 8 h
Ilustračné foto.

Banskobystrický samosprávny kraj pripravil rekonštrukcie dvoch úsekov ciest druhej triedy v okresoch Banská Bystrica, Zvolen a Žarnovica.


SITA 13 h
Panovník Belo IV. má významný podiel na rozvoji Bystrice.

V Banskej Bystrici odhalia v piatok sochu panovníka Bela IV., ktorý v roku 1255 udelil osade Bystrica mestské výsady a povýšil ju na slobodné kráľovské mesto.


SITA 15 h
Ilustračné foto.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie počas tejto letnej sezóny participuje na projekte s názvom Humnokemp.


TASR 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


23. jún

Vodič pravdepodobne nedal prednosť autu, ktoré išlo po hlavnej ceste.


15 h

Chata Ostré roky chátrala. Dostala však novú nádej.


23. jún

Už ste čítali?