„Prišlo to celkom náhodou“ – hovorí Mgr. Róbert Babothy. „Bol som so svojou dcérou, vtedy mala štyri roky, na chate Milana Rastislava Štefánika. A tak som uvažoval – keď sa už človek niekde vyberie, mal by dostať o tom mieste komplexné informácie. Nielen to, ako sa tam dostane, ale i kde sa môže najesť, aké sú na tom mieste prírodné krásy, či je tam aj nejaké kultúrne vyžitie, čo všetko sa tam ešte oplatí pozrieť. Ale kde niečo také možno nájsť?“
Teoreticky takéto informácie získať môžete. Keď si sadnete k telefónu, zoberiete si telefónny zoznam a obvolávate a obvolávate. Donekonečna. A aj tak nemáte zaručené, či získate všetko to, čo ste chceli vedieť. Teraz je to možné už aj jednoduchšie. Sadnete si k počítaču, hoci aj v internetovej kaviarni, a na webe si vyťukáte adresu zhs so slovenskou doménou –zhs.sk, a kliknete na to, čo práve potrebujete v jednotlivých regiónoch Slovenska. No o tom ešte bude reč.
Najprv si povedzme niečo o autorovi. Po strednej škole študoval na Matematicko–fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského, ale ako vášnivý lyžiar – zjazdár (lyžuje od svojich šiestich rokov a aj pretekársky), skúsil skombinovať matematiku a informatiku so športom – a výsledok sú jeho dve webové stránky: jedna venovaná čisto matematike, preto má aj rovnomenný názov, ale s európskou príponou (eu) – matematika. Nájdete na nej nielen matematické príklady, ale i hlavolamy, vtipy, dokonca i rozprávky! Určená je každému, kto sa o matematiku zaujíma – a to od detského veku. Druhá je vlastne serverom všetkých akcií a prírodných krás Slovenska. Čo na nej všetko nájdete? Predovšetkým športové a kultúrne podujatia, informácie o prírodných úkazoch a krásach, pamiatkach... Údaje do nej dopĺňajú postupne. Server sa tak priebežne rozširuje o nové informácie. Ako tvrdí Róbert Babothy, získavanie informácií je náročné a občas napreduje veľmi pomaly. Medzi prvými začal s informáciami o podujatiach prispievať Slovenský lyžiarsky zväz, potom Slovenská skialpinistická asociácia či Štátna ochrana prírody. Ale organizácie pochopili, že čím o nich budú ľudia viac vedieť, tým lepšie je to aj pre ne, preto spolupracujú oveľa ochotnejšie. Na rozvoji oboch obidvoch portálov sa môže podieľať aj verejnosť - príspevkami, obrázkami postrehmi či pridávaním nových akcií.
Hoci už veľa ľudí pochopilo výhodu takto zhutnených informácií, nie vždy sa ľahko zháňajú. „Prekvapivo dobre sa mi spolupracovalo so športovcami“ – hovorí tvorca serverov. Vždy mi vychádzali v ústrety. „Na dobrej úrovni prebieha spolupráca s kultúrnymi inštitúciami. A najhoršie to bolo s obcami. V mnohých obciach ako keby ešte stále žili niekdajším životom, nepochopili význam informácii v elektronickej podobe.“
Ide predovšetkým o službu verejnosti, ktorá si vyžaduje dlhé hodiny práce a nekonečnú komunikáciu s ľuďmi. No o náraste obľúbenosti jeho serveru svedčí i to, že od decembra 2006 jeho stránka, keď bola spustená, zaznamenala viac ako 22-tisíc návštev!
Informácie získava samozrejme so súhlasom organizátorov. Prispievajú do nej jednotlivé športové zväzy, divadlá, kultúrne spoločnosti, štátne organizácie.
Tvorca serverov tvrdí, že je stále len na začiatku začiatku. No neúspech si nepripúšťa. Veď medzi nami je veľa ľudí, ktorí relaxujú, objavujú prírodu, prispôsobujú sa dobe moderných technológií i tým, že pomocou informačných systémov nachádzajú stále viac a viac pre svoj osobnostný vývoj. Dnešný slogan „čas sú peniaze“ možno premeniť aj tak, že s pomocou informačných serverov nájdeme uspokojujúce informácie rýchlo, bez námahy a bezplatne.