Ak je to jedno zdravým. Keby týmto smerom rozmýšľali pracovníci Domu sociálnych služieb Kotva v Brezne, alebo ktokoľvek, kto žije s mentálne postihnutým človekom, nepotreboval by peniaze, ani svedomie. Napriek tomu všade, aj tam, kde trčia smutní na jednom mieste v jedných teplákoch platí – prostredie môže ubíjať, pozitívne vplývať, no nepochybne aj vychovávať.
Riaditeľke Kotvy Eve Sekelskej sa po takmer 20 rokoch márneho úsilia podarilo získať prostriedky na rekonštrukciu objektu a jeho rozšírenie o nový pavilón. Až 80 percent celkových nákladov presahujúcich čiastku l5 miliónov korún získali z európskych štrukturálnych fondov, zvyšok pokryl Banskobystrický samosprávny kraj. Dospelí muži s mentálnym postihom a psychickými poruchami správania sa nasťahovali do priestranných jedno a dvojlôžkových izieb s novým vybavením, no hlavne s dvojnásobne väčšou obytnou plochou ako pôvodne, čo je v priemere viac ako 8 štvorcových metrov na obyvateľa!
„Predtým bývali štyria aj šiesti v jednej miestnosti. Jedáleň slúžila aj na pracovné činnosti. Teraz máme rehabilitačnú miestnosť, samostatnú pracovňu s kuchynkou, kúpeľňu s vírivkou a konečne si nedýchajú na chrbát. Možno to len ja tak vnímam, ale vidím zmenu aj na ich správaní. Pre niektoré stavy je napríklad typické, že nepotrebujú stálu spoločnosť. V starej budove a najmä v zime boli nútení znášať nepretržitú prítomnosť druhých. Dnes môžu byť sami kedykoľvek, stačí, ak vojdú do svojej izby, „povedala E. Sekelská.
DSS Kotva, Zadné Hálny Brezno zriadil od l. februára novú službu – denný stacionár. Vďaka novým priestorom je pripravený postarať sa o desať dospelých s konkrétnou diagnózou, podmienkou je horná hranica veku l8 rokov. V režime, ktorý nepočíta s ubytovaním, sa nevylučujú ani starostlivosť o mentálne a psychicky postihnuté ženy, resp. vozíčkarov, keďže vstup aj interiér je kompletne bezbariérový.
„Prijmeme aj klientov z obcí, ak si rodina zabezpečí ich dopravu a odvoz.
Myslím si, že to bude pre odľahčenie rodín a príbuzných klientov vítaná služba za výhodných podmienok. Mnohým opatrovateľom takto postihnutých dospelých sa napríklad naskytne možnosť zamestnať sa,“ – podotkla E. Sekelská.
Za denný pobyt s konkrétnym programom a obedom zaplatí záujemca približne 50 korún.