V Budíne 7. augusta 1524
Ľudovít II. udeľuje novou donáciou privilégiá mestu Banskej Bystrici (civ. Bistriciensis Novizolii), pretože podľa relácie Turčianskeho konventu zhoreli jej výsadné listiny pri požiari mesta „superioribus annis“ (r. 1500).
1. Mesto má právo zdaňovať komorských poddaných, žijúcich ako priamo v meste, tak aj v Podlaviciach, Majeri, Riečke, Kostiviarskej, Jakube a Uľanke, podobne ako poddaných patriacich Leonardovi Liptaimu (predtým Dankovi), Jurajovi Barlovi, poddaných farského kostola a špitála sv. Alžbety. Mesto má tiež právo zdaniť všetkých ťažiarov, podnikajúcich v chotári mesta.
2. Všetci vyššie uvedení poddaní podliehajú súdnej právomoci mesta.
3. Všetci poddaní sú povinní voziť drevo na zámok a čistiť zámockú priekopu.
4. Richtár, prísažní, ale aj všetci obyvatelia mesta sú povinní dbať na potrestanie všetkých zločincov, a to aj trestom smrti.
5. Dom na námestí nemôže vlastniť žiaden mešťan, ktorý nemá nemeckých predkov.
6. Obchodníci s vínom musia svoj tovar po tri dni predávať priamo v meste a až potom môžu s nepredaným vínom slobodne odísť.
7. Všetci obyvatelia mesta majú právo otvárať a prevádzkovať bane. Ťažiť drevo na výrobu uhlia, na banskú prevádzku a na iné nevyhnutné potreby sa môže kdekoľvek, ale najmä na území mesta.
8. Pri žiadnej bani alebo výrobnej prevádzke nesmie žiaden ťažiar zamestnávať mäsiarov, sekať mäso a nesmie predávať pivo, pretože takéto konanie poškodzuje mesto.
9. Majitelia komorského domu majú podľa starého zvyku pri platení daní prispievať mestu aj mimo rámca svojich povinností.
10. V meste nemožno poskytnúť zločincom azyl na iných miestach než vo farskom kostole, špitáli sv. Alžbety a komorskom dome.
11. Víno môžu v meste predávať len majitelia domu na námestí.
12. Majiteľ každého domu v meste môže variť a predávať pivo, ktoré však musí čapovať podľa mier schválených mestskou radou. Toto pivo sa môže slobodne vyvážať mimo mesta, ale do mesta sa nesmie doviezť cudzie pivo. Podobne nesmie byť mimo územia mesta postavený žiaden pivovar, nesmie sa čapovať pivo, ktoré by nebolo vyrobené priamo v meste, a nikto nesmie pri baniach a hutách zamestnávať remeselníkov, pretože by tým trpeli ujmu cechy v meste.
13. Pretože mesto nemá dostatočný príjem aj na obecné výdavky so stavbou mostov a údržbou ciest, môže vyberať trhový poplatok (pecunia forensis, vulgo „Marekgelth“) od predmetov, dovezených do mesta a predávaných na mestkom trhu.
14. Žiadneho mešťana príslušného do Banskej Bystrice nemožno na celom území kráľovstva zatknúť alebo zadržať jeho veci s výnimkou prípadu, ak sa navrhovateľ v meste už predtým márne domáhal spravodlivosti.