Od začiatku februára došlo k zmene organizačnej štruktúry Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Podľa slov generálneho riaditeľa Jána Mizeráka odvolanie riaditeľov všetkých správ národných parkov a chránených krajinných území k 1. februáru je systémovým opatrením a vyplýva z organizačných zmien v ŠOP SR.
Namiesto doterajších 25 organizačných jednotiek s extrémne rozdielnou veľkosťou územia vzniklo 11 organizačných jednotiek - regionálnych centier ochrany prírody s porovnateľne veľkým územím a počtom zamestnancov. Výberové konanie na ich riaditeľov by malo prebehnúť do konca tohto mesiaca.
„Táto organizačná zmena bola naplánovaná aj z toho dôvodu, aby došlo k úsporám predovšetkým v ekonomickej oblasti. Užívať by sme chceli priestory, ktoré sú naše a budeme sa zbavovať tých, ktoré máme v nájme. Plánujeme vyradiť 15 motorových vozidiel, ktoré nie sú v dobrom technickom stave, čím by sme ušetrili 1,5 milióna korún,“ konštatoval Mizerák.
Tohtoročný rozpočet ŠOP SR je približne 170 miliónov korún. Reorganizácia umožní aj úsporu mzdových nákladov, obslužného personálu, čo korešponduje s uznesením vlády SR o úspore 20 percent pracovníkov v každom rezorte. Mizerák však predpokladá, že ministerstvo bude hľadať rezervy v znižovaní zamestnanosti v iných organizačných jednotkách a v ŠOP SR nezníži súčasný stav 416 zamestnancov o 20, ale o oveľa menej percent.
Pripravuje sa tiež znižovanie stavu profesionálnych strážcov prírody, zatiaľ však nestanovili, o koľko poklesne ich počet. V súčasnosti je ich 108, čo je približne štvrtina zo spomínaných 416 zamestnancov ŠOP SR. V najväčších národných parkoch je tento podiel strážcov
prírody na celkovom počte zamestnancov ešte vyšší. V TANAP-e je z 36 zamestnancov až 17 strážcov a v NAPANT-e je ich z 30 zamestnancov presne polovica. Pritom strážcovia prírody plnia len asi 10 percent z celkových úloh štátnej ochrany prírody, zvyšok pripadá na odborných pracovníkov. Možno teda povedať, že ochrana prírody je poddimenzovaná,
najmä pokiaľ ide o odborných pracovníkov. Okrem profesionálnych strážcov prírody je na Slovensku aj 681 dobrovoľných strážcov prírody, ktorí majú rovnaké práva ako profesionálni, zdôraznil Mizerák. Dodal, že znižovanie počtu zamestnancov ŠOP SR sa netýka len profesionálnych strážcov prírody. Postihne všetky organizačné jednotky - ústredie, správ národných parkov a chránených krajinných území a všetkých profesií, teda aj odborných pracovníkov.