„Z vás, Slovákov, ma niekedy bolí hlava. Stále len nariekate, že musíte čakať kým budete mať peniaze a až potom môžete s niečím začať. Ale veď máte ruky a mozog! Tak prečo čakáte? Začnite hneď!“ Pôvodcom týchto slov je mladý sympatický Škót Graham William Hendrey, ktorého celé okolie pozná skôr ako Pána G. Veľmi dobre vie o čom hovorí – na Slovensko prišiel bez toho, aby poznal reč, mentalitu, krajinu, mal prácu. A tak sa mu tu zapáčilo, že tu zostal. A žije tu už osem rokov.
Pán G pochádza z dedinky medzi Aberdeenom a Invernessom a ako hovorí: „To je krajina, kde nie je nič, len tráva, whisky a Nessie!“ S Nessie, ako dôverne vraví Lochnesskej príšere, sú vraj dokonca príbuzní: „Je to ako moja sestra!“
Ale ako sa dostal na Slovensko? Päť rokov študoval v Londýne – okrem iného hudbu a divadlo. A stretol sa aj s mladými ľuďmi zo Slovenska a Čiech a počul od nich ako je na Slovensku zle, ako sa tam nedá žiť, ako tam niet poriadnej práce, ako musia za robotou do Anglicka. Tak sa raz, zo zvedavosti, vybral na Slovensko na dovolenku. Prešiel Vysoké Tatry, Slovenský raj. Spoznal veľa ľudí. Tak veľmi sa mu na Slovensku zapáčilo, že sa tu rozhodol žiť: „V piatok ráno som zamkol svoj byt v Londýne a večer o desiatej odomkol byt v Spišskej Novej Vsi. Bol som prekvapený. Ešte je len desať večer a všade je ticho. Pýtam sa, čo sa stalo, všetci ľudia zomreli? Zobudil som sa v sobotu na obed, idem von, niečo si kúpiť na jedenie a zase nikto nikde. Žiadni ľudia! Pýtam sa, kde všetci sú? Veď v sobotu popoludní sú v Londýne všetci v meste! Bolo to pre mňa ako na inej planéte. Iná mentalita, iné zvyky, nikto nevedel po anglicky. Ale kto si chce robotu nájsť, tak si ju nájde aj v Spišskej Novej Vsi!“
Pán G býval istý čas v Bratislave, Košiciach, vo Zvolene, no najviac sa mu zapáčila Banská Bystrica: „Je tu špeciálna atmosféra, ktorú som v žiadnom inom meste necítil. A v žiadnom meste nemáte možnosť, aby ste priamo z námestia videli les. Aby ste boli za päť minút v prírode!“ Hoci má Pán G ešte stále problémy so slovenčinou - („Chcem povedať „mrkva“, poviem „mŕtva“, pýtam si v obchode „zápalky“, ale poviem „zemiaky“, pýtam si „nabíjačku“ ale vravím „dajte mi zabíjačku“. No a celkom najťažšie je slovo „ďakujem“. Namiesto neho vravím niečo ako „drakula“!) - našiel si tu veľa priateľov. Najmä pri tom, čo ho vždy zaujímalo najviac, a to hudba.
Hudba ho opantala natoľko (navyše je sám hudobníkom), že sa rozhodol pomôcť mladým začínajúcim kapelám. Urobiť pre nich niečo, aby sa mohli presadiť. Tak vznikol projekt Open Microphone (Otvorený mikrofón) a neskôr i agentúra, ktorá pomáha uvádzať na scénu nové hudobné skupiny, ktorá dostala zaujímavý názov „Fruitstandmusic“, teda niečo ako „stojan na ovocie“.
„Banská Bystrica a Zvolen sú veľmi zaujímavými mestami“ – hovorí pán G. Je tu šesťdesiat až sedemdesiat kapiel. Oveľa viac, ako napríklad v Bratislave. Len sa nevedia presadiť. Zvlášť, keď ich nepodporujú ani len regionálne rádiá. Projekt „Open Microphone“ je v iných krajinách úplne bežný. Ale tu neexistoval...“
Je to v podstate jednoduché. Vybavíte si podnik – klub, reštauráciu, alebo hocičo iné, kde je niečo, čo aspoň pripomína pódium. Pripravíte aparatúru a kto chce, môže si prísť zahrať na verejnosti. Pán G sa to v Banskej Bystrici po prvý raz pokúsil zorganizovať pred piatimi rokmi: „Bál som sa, že nepríde žiadna kapela. A odrazu začali chodiť ľudia, doniesli kvalitnejšiu aparatúru a prichádzali aj kapely. Bol som prekvapený. Prišlo asi sedem skupín.“
Open Microphone sa v Banskej Bystrici vžil natoľko, že sa z neho stalo pravidelné podujatie. Býva každú poslednú nedeľu v mesiaci, v banskobystrickom podniku Irish pub. A raz ročne organizuje agentúra Pána G Best of Open Microphone, veľkú prehliadku skupín. Toto leto už pripravuje piaty ročník.
A ešte niekoľko slov o agentúre „Fruitstandmusic“. Pri otázke ako vznikol názov, sa Pán G len usmial: „To by ste si museli vypočuť album Heart Breaker od Ryana Adamsa, najmä skladbu Damn Sam. Potom by ste to pochopili...“
Faktom je, že cieľom agentúry je prezentovať začínajúce hudobné skupiny. Dať im priestor. Dodať im odvahu. A pomôcť im vydať i vlastný hudobný nosič. Ale ako hovorí asi jediný Škót v Banskej Bystrici: „Nikto žiadneho hudobníka neosloví na ulici – Ty si dobrý, ja ti pomôžem! Každý musí na sebe tvrdo pracovať a potom sa môže aj presadiť!“
Kto by sa chcel dozvedieť viac, stačí ak si naťuká adresu: www.fruitstandmusic.com.