Teraz nastal čas vystavovať plody projektu.
„Aktivity sa uskutočňovali najmä vďaka tomu, že sme sa zapojili do grantového programu Nadácie Slovenského plynárenského priemyslu – Priestor (r. 2005) a Opora (r. 2006).
Vlani sme v našej inštitúcii realizovali 45 podujatí pre 450 rôznych klientov (telesne, mentálne, zrakovo a inak hendikepovaní obyvatelia mesta a okolia). Pri práci s uvedenými skupinami sme využívali najmä inovatívne programy a progresívne prístupy. Pre naplnenie stanoveného cieľa sme opakovane realizovali tvorivé dielne: arteterapia, dramatoterapia, muzikoterapia, ergoterapia, rôzne náučné podujatia v múzejných expozíciách a iné zaujímavé interaktívne podujatia,“ hovorí Soňa Žabková, koordinátorka projektu.
Literárne a hudobné múzeum už neraz v minulosti ochotne otvorilo svoj „múzejný priestor“ pre rôzne skupiny hendikepovaných spoluobčanov. Aktívne spolupracuje s viacerými špeciálnymi základnými školami v meste aj v regióne, chovanci z Domova sociálnych služieb na Dolnej Striebornej ulici tiež veľmi radi navštevujú múzeum. „Hlavným cieľom nášho projektu bola integrácia znevýhodnených skupín obyvateľstva do spoločenského a kultúrneho života mesta ich aktívnou účasťou na kultúrno-výchovných podujatiach, tvorivých dielňach, koncertoch, besedách, súťažiach a iných spoločenských aktivitách nášho pracoviska. Úsilím bolo hlavne nadviazať na doterajšie skúsenosti s uvedenými skupinami obyvateľstva.“ Práve tieto podujatia zaznamenali výrazný ohlas v radoch pedagógov, sociálnych pracovníkov, ale aj rodičov detí. Výsledným efektom projektu bola séria podujatí a aktivít, ktoré napomohli lepšej integrácii, obohateniu osobného rozhľadu, rozšíreniu emocionálneho cítenia a vnímania zúčastnených prostredníctvom rôznych foriem múzejnej prezentácie či špecifických múzejných a knižničných podujatí. „Od septembra do decembra 2006 sa nám podarilo zrealizovať 34 podujatí takmer pre 300 záujemcov,“ teší sa S. Žabková.
„Výstava, ktorú máte možnosť zhliadnuť v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania, ponúka ukážky prác, ktoré sa nám podarilo vytvoriť v rámci realizácie projektu. Nie sú to veľké umelecké diela, napriek tomu majú pre nás veľkú hodnotu. Sú dôkazom šikovnosti ľudí, ale aj schopnosti prekonávať vlastné bariéry,“ dodáva S. Žabková, autorka scenára výstavy. Výstava ponúka ukážky prác členov Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých, členov Občianskeho združenia Sanare, detí zo Špeciálnej základnej školy internátnej na Ďumbierskej ulici a detí z integrovanej triedy pre viacnásobné postihnutie pri Základnej škole na Magurskej ulici. Potrvá do konca februára.