Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Obecné noviny Podkonice

Obec, ktorej symbolom je lemeš, čerieslo a zvonec

Najprv niečo z histórie
Rozmýšľali ste nad tým, odkiaľ sa vzal názov Podkonice? Samozrejme, že sa nevzal len tak, z ničoho nič. Najviac sa o tom môžete dočítať vo vynikajúcej monografii Podkonice od podkonického rodáka a miestneho kronikára, Andreja Gregorčoka Igoväna. Ale aspoň stručne – po prvý raz túto obec spomínajú v listine z roku 1340, ktorou kráľ Karol Robert udelil Slovenskej Ľupči podobné výsady, aké mala Krupina. Listina hovorí o possesieo Connyce, teda už o vyvinutej poddanskej obci. Vyzerá to tak, že v strede poľovného revíru, už dávno predtým ako obec spomína listina, postavili panstvu stajne pre kone. Stajne volali koniarňami, konicami. Z toho vznikol aj miestny názov. Podľa ústneho podania pôvodnú obec Konice odniesol príval za veľkej búrky. Osada sa preto presťahovala nižšie. Pod Konice...
Územie dnešných Podkoníc už ale obývali oveľa skôr. Nálezy ukazujú, že tam život prekvital v mladšej bronzovej dobe, ale možno už aj v mladšej dobe kamennej, čo potvrdzuje nález zaostreného sekeromlatu.
A čím sa miestne obyvateľstvo po stáročia živilo? To možno vyčítať i z obecného erbu. Čo viac môže prezentovať prácu na poli ako symbol oráčov - lemeš a čerieslo? A keď k tomu pripojíme zvonec, aký vyzváňa na krku oviec, tak je to úplne jasné!

SkryťVypnúť reklamu

Traja slávni rodáci
Keď sa opýtate Podkoničanov, s čím sa môžu popýšiť, asi nebudú dlho váhať. S najväčšou pravdepodobnosťou odpovedia: „Svojimi rodákmi!“ Najznámejší sú traja: profesor Pavol Tonkovič, Alfonz Mojžiš a Andrej Gregorčok Igovän.
Profesor Tonkovič je spoluzakladateľom asi najznámejšieho folklórneho umeleckého telesa na Slovensku, Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a jeho dlhoročným umeleckým vedúcim. Zozbieral, zapísal a upravil stovky ľudových piesní. Známy je aj ako skladateľ a pravdepodobne jeho najznámejšou skladbou je Vrchárska nálada. V Obecnom úrade Podkonice nájdete aj jeho pamätnú izbu, ktorú otvorili v spolupráci s Literárnym a hudobným múzeom v Banskej Bystrici. Okrem iného tam môžete vidieť jeho pracovný stôl a klavír, na ktorom komponoval. A pre zaujímavosť – práve teraz si v Podkoniciach pripomínajú sté výročie jeho narodenia.
Ďalším význačným rodákom je Alfonz Mojžiš. Bol nielen učiteľom, ale aj významným kultúrno-osvetovým pracovníkom. Dlhé roky režíroval tamojšie divadlo a jeho „kusy“ ako Divá Bára, zostali miestnym pamätníkom v mysliach dodnes. S Detským hudobno-spevácko-tanečným súborom z Podkoníc absolvoval viac ako sto vystúpení po celom bývalom Československu. Jeho pamätnú tabuľu môžete uvidieť na budove základnej školy.
A tretí, koho musíme spomenúť, je Andrej Gregorčok Igovän. Hoci mu doba nepriala, jeho publikácia o Podkoniciach bude vždy zdrojom poznania o histórii obce. Aj jemu venovali v obci čestnú tabuľu.

SkryťVypnúť reklamu

Nová strecha pre telocvičňu
Za štyri roky možno kadečo urobiť, aj kadečo prespať. Keď sme sa starostu obce Jozefa Jamricha opýtali, s čím sa môže za minulé štyri roky starostovania pochváliť, zatváril sa najprv akoby nadurdene, potom sa lyšiacky, len tak náznakom usmial pod fúzy, a položil pred nás výsledky z minulého volebného programu: „Nech sa páči, môžete sa pozrieť!“
Podkonice sú neveľkou obcou. To znamená, že rozpočet príliš priestoru na vyskakovanie nedáva. Ale keď si prečítate, s čím sa môžu pochváliť, tak je toho na čítanie skutočne dosť. Najviac sú hrdí na čistiareň odpadových vôd. So stavebnými prácami na nej začali už v roku 1993 a dnes je v kolaudácii druhej etapy, pracuje v skušobnej prevádzke. Významná je nielen preto, že v obci je 95 percent domácností pripojených na kanalizáciu. Význam má pre celý región, najmä v ochrane životného prostredia. Napomáha totiž ochrane prameňa Ľadová studňa s kapacitou 140 litrov vody za sekundu.
Keď asi pred troma rokmi začala zatekať strecha na telocvični základnej a materskej školy, bolo možno niekomu aj do plaču. Zatečený strop a steny boli tou najmenšou hrozbou. Ohrozená bola podlaha. Parkety. A opraviť zničené parkety, to je už iná investícia. Našťastie, všetky obavy sú už zažehnané. Opravu museli rozdeliť do dvoch etáp, vyžiadala si viac ako tri milióny korún, ale strecha je už v poriadku.
A ešte niekoľko slov k hospodáreniu – hoci je rozpočet skromný, obec vie ako si pomôcť. Nejaké peniažky napríklad kvapnú z pálenice, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným so stopercentnou účasťou obce, ale i z rekreačného zariadenia na Plešiach, kde je aj kilometrový vlek Poma s kapacitou 900 ľudí za hodinu.
Starosta sa pri tom, čo sa podarilo dosiahnuť netajil: „Veľa sa nám podarilo urobiť vďaka veľmi dobrej spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom Podkonice, ktoré vedie Ing. Soňa Portelekyová a základnou a materskou školou, ktorej riaditeľkou je Mgr. Vladimíra Turčanová.

Vysoká naposledy žiarila v Pribyline
Folklórny súbor Vysoká, to je legenda. A vôbec nie len miestna. Podkoničanov z Vysokej mohli priaznivci ľudovej hudby vidieť vystupovať kade–tade. Povedzme na folklórnych slávnostiach v Detve. Zažiarili i vlani, v Pribyline, na festivale venovanom salašníctvu. Leví podiel na tom má vedúci súboru Jozef Kostúr, zároveň sólista v hre na gajdy a fujaru.
Veľkú tradíciu má i divadelný súbor. Veľmi veľa mu dal Alfonz Mojžiš, ktorého sme už spomínali, no je s ním späté i meno Jozefa Budaja. Žiaľ, pre vysoký vek sa mu už nemôže venovať, no na takú réžiu, akú urobil v predstavení Aničky Kováčovie, sa len tak nezabúda. Hoci sa mládež o ochotnícke divadlo v súčasnosti až tak veľmi nezaujíma, Jozef Budaj vedel pritiahnuť aj mladých. Podkoničanom teda nezostáva nič iné, ako hľadať náhradu a oživiť starú slávu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je reč o športe
Akonáhle sme prešili na šport, starostovi zasvietili oči: „Našim najznámejším športovým podujatím je Podkonická pätnástka! Preteky v behu na lyžiach klasickou technikou!“
Veru, je to pretek, v ktorom je kus histórie. Veď prvý ročník odštartovali v roku 1962. Všetko sa darilo až do roku 1989. Potom bola pauza. Starostovi sa tradíciu podarilo oživiť až po šestnástich rokoch. Tento rok sa ale v Podkoniciach škrabú za ušami. Tridsiaty prvý ročník naplánovali na 4. marec, ale krajina bez snehu ich zahnala do úzkych. Preteky sa rušia!
Pravda, Podkonice nežijú športom len cez Podkonickú pätnástku. Veľmi známy je i zjazd na horských bicykloch „Downhill“, ktorý zastrešuje Ing. štefan Čeman. Miestnym obľúbeným športom je aj volejbal. Ročne sa v Podkoniciach premelú až tri turnaje. Cyrilo–metodejský turnaj hrajú v lete, pri kaplnke, Štefanský turnaj prebieha v telocvični a okrem toho si miestni volejbalisti merajú sily v uličnom turnaji, v hre tímov z ulíc obce. Za tým všetkým stoja manželia Kostúrovci, ale i Katarína Bobáková.
Aby sme ale neublížili ďalším športovcom – stolní tenisti sa pod vedením Petra Budaja a Miroslava Barlu držia na špici okresných súťaží a zle si nevedú ani futbalisti z Tatrana Podkonice. Miestne „áčko“ hrá v II. triede.

... a pár slov o budúcnosti
Hoci sa Podkonice už stali vyhľadávanou rekreačnou a turistickou oblasťou, miestni by boli radi, keby sa stali ešte známejšími. Počty sú jednoduché – čím viac ľudí príde, tým viac peňazí v obci nechá. Ale to, čo vedenie obce považuje za jednu z prvoradých úloh, je aj vysporiadanie pozemkov pod základnou školou a chatou Pleše.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 2. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 3. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 4. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 5. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 6. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 8. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 879
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 168
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 431
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 3 470
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 329
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 000
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 380
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301

Blogy SME

 1. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 2. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 3. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 4. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 5. Rastislav Profant: Amerika nielen na úpadku, ale doslova v morálnom rozklade
 6. Martin Pekár: Príbeh s priveľa háčikmi, alebo ako táto vláda nepostaví sľubované nemocnice
 7. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 8. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 320
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 758
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 734
 4. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 4 128
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 099
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 911
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 861
 8. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo... 1 753
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Jake Cardwell v súboji proti Zvolenu

Cardwell začne v Európe už siedmu sezónu.


8 h
Železničná trať pod Zvolenským zámkom.

Vlaky niekde nahradia autobusmi.


26. máj

Podľa prieskumu je až 97 percent mobilných telefónov na Slovensku smartfóny. Výskumy tiež ukázali, že do mobilu sa denne pozrieme v priemere 150 krát.


26. máj
Rooseveltova nemocnica.

Náklady im zvýšila aj v oblasť služieb.


TASR 25. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ide o jeden z najväčších finančných balíkov, ktoré do nemocnice za posledné obdobie smerujú.


(JÁ) 25. máj

Festival Pohoda tento rok oslávi 25. výročie svojho založenia.


25. máj

Štát sa podľa sudcu dostatočne nestará o bezpečnosť ľudí v prírode.


25. máj

Zlodeji sklad navštevovali dlhšiu dobu, ukradnuté veci konzumovali aj vo vedľajších miestnostiach.


12 h

Blogy SME

 1. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 2. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 3. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 4. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 5. Rastislav Profant: Amerika nielen na úpadku, ale doslova v morálnom rozklade
 6. Martin Pekár: Príbeh s priveľa háčikmi, alebo ako táto vláda nepostaví sľubované nemocnice
 7. Patrik Zimáni: Ako (ne)minúť štátne peniaze...
 8. Martin Pilnik: Excelentnosť sa nebude doprosovať moci analfabetov, len ticho odchádza zo Slovenska
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 320
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 758
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 734
 4. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 4 128
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 099
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 911
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 861
 8. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo... 1 753
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu