„Starám sa o neplnoleté dieťa, som momentálne nezamestnaná a krátko rozvedená. Bývalý manžel pred rozvodom sľuboval, že nebude robiť problémy s majetkovým vyrovnaním a dohodneme sa. Po rozvode je situácia iná. Bola som naivná, keď som verila jeho sľubom a nepoistila som sa písomne. Po štyroch rokoch manželstva začal podnikať ako fyzická osoba. Neskôr založil aj s. r. o. Vo všetkom som bola účastná, no v papieroch figuruje len on. Jedine byt je na moje meno. Poraďte mi prosím, ako sa mám domôcť spravodlivosti. Na aký podiel z firmy, ktorá prosperuje, mám nárok? Mám nárok na výživné od bývalého manžela, keď som nezamestnaná?“ - pýta sa naša čitateľka, ktorá sa nepodpísala.
Problematiku vzniku, správy a zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) upravuje Občiansky zákonník. Zákon upravuje aj problematiku BSM v súvislosti s podnikaním. Na použitie majetku v BSM potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje. Začatím podnikania sa tu rozumie získanie podnikateľského oprávnenia, vo vašom prípade živnostenského oprávnenia manžela. Príjmy z tejto jeho činnosti spadali automaticky do BSM. Toto ustanovenie však nepojednáva o súhlase manžela na vklad finančných prostriedkov do spoločnosti s ručením obmedzeným (s. r. o.), nakoľko majetková účasť na s. r. o., dokonca ani v kombinácii s konateľstvom, nie je podnikaním. Použitie majetku v BSM na vklad do s. r. o., môže však byť chápané ako právny úkon týkajúci sa spoločných vecí, ktorý nie je vecou bežnou, a preto by bol bez súhlasu neplatný. Zákon nepredpisuje formu súhlasu, preto môže byť daný aj mlčky, či dodatočne.
Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne, z čoho vyplýva, že vkladom majetku z BSM do s. r. o. sa nestáva spoločníkom len ten z manželov, ktorý podpísal spoločenskú zmluvu, ale vzhľadom na existenciu BSM patrí podiel aj druhému manželovi. Aj samotný obchodný zákonník pripúšťa, aby obchodný podiel patril viacerým osobám. Z tohto dôvodu patrí aj podiel na zisku spoločníka do majetku v BSM. V prípade, že BSM rozvodom zaniklo, môžete požadovať od svojho manžela polovicu vyrovnávacieho podielu alebo od neho žiadať, aby na vás bezplatne previedol polovicu svojho obchodného podielu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Predmetom vysporiadania rozhodne nie je iba vklad do s. r. o., lebo jej vznikom prešlo vlastníctvo k nemu na s. r. o. a spoločník stráca nárok na jeho vrátenie. Jeho majetkový nárok voči s. r. o. je potom vyjadrený iba obchodným, resp. vyrovnávacím podielom, ktorého hodnota závisí na úspechu hospodárenia spoločnosti. Ochranou vám je aj špeciálne ustanovenie Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa príjmy z podnikania rozdelia po zániku BSM v pomere určenom písomnou zmluvou, ak nebola uzavretá, rozdelia sa rovným dielom, ak podnikateľskú činnosť vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom.
Rovnako máte podľa zákona o rodine ako rozvedená manželka, v prípade, že nie ste schopná sa sama živiť, žiadať od bývalého manžela, aby vám prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov, a to až na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ak sa na výške príspevku s manželom nedohodnete, určí jeho rozsah na návrh súd, pričom prihliadne aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vašich vzťahov.