SOU strojárske je dodnes považované za „matku“ všetkých učilíšť v Banskej Bystrici. Ako poznamenal riaditeľ Ján Žuffa, za 1. republiky pripravovalo do života remeselníkov, ale s vývojom automobilového priemyslu sa začalo od roku 1950 orientovať na výchovu automechanikov. V roku 1976 začalo pre strojárske podniky pripravovať obrábačov kovov, mechanikov nastavovačov, mechanikov opravárov a iných odborníkov zo „strojáriny“, elektrotechniky, služieb.
Kvalitná vstupenka na trh
Spojená stredná škola je kvalitnou vstupenkou na pracovný trh. Na SOU elektrotechnickom patrí medzi atraktívne odbory mechanik počítačových sietí. Učilište však kráča s dobou a najnovšie sa zameriava na odbor programátor obrábacích a zváracích strojov. Spoločnosti a firmy si už dnes vyžadujú vyučených mladých ľudí aj v tomto smere. V Dievčenskej odbornej škole je zase v kurze odbor podnikanie v turistike a v cestovnom ruchu. Banská Bystrica a okolie je región, kde by vyššia úroveň cestovného ruchu mala byť samozrejmosťou. K tomu však patria aj vyštudované sily. Ako konštatovala zástupkyňa SSŠ RNDr. Mária Baloghová, mnohé ich absolventky pokračovali v štúdiu na vysokej škole. Okrem jazykovej „vyzbrojenosti“ mali oproti gymnazistom aj výhodu praktických skúseností.
Ak by aj nepokračovali v štúdiu na vysokej škole, absolventi SSŠ sa uplatnia v profesiách, ktoré sa doteraz hľadajú na trhu práce. „Veľmi by som odporučil rodičom a najmä záujemcom o štúdium - žiakom, aby sa zasa začali orientovať na strojárske profesie. To bolo v minulosti takým základom hospodárstva Slovenska a bolo chybou, že sa prerušila práve výučba strojárskych odborov. V tomto regióne, či už na Horehroní alebo v okolí Banskej Bystrice, tieto profesie veľmi absentujú. Absolventi sa teda uplatnia v podnikoch, ktoré sú v našom regióne otvorené,“ vyzdvihuje reálne fakty riaditeľ Ján Žuffa.
Nemusia otvárať
dvere na úrade práce
Automobilový priemysel sa stáva vlajkovou loďou priemyslu Slovenskej republiky. To si uvedomuje aj Združenie automobilového priemyslu, ktoré si v Banskobystrickom kraji vybralo práve Spojenú strednú školu - SOU strojárske za Pilotné centrum. Jeho hlavnou myšlienkou je integrované celoplošné vzdelávanie a príprava absolventov pre aktuálne potreby automobilového trhu. Pilotné centrá majú slúžiť stredným školám a učilištiam technického zamerania ako miesta na konanie záverečných skúšok, ako zdroj informácií a ako miesta na celoživotné vzdelávanie pedagógov odborných predmetov a majstrov odborného výcviku. Na strojárskom učilišti sa vrátili k staronovým odborom autoopravár. Nejde len o zmenu názvu, ale najmä o obsah. Žiaci majú spoločný študijný program v 1. ročníku a až v druhom sa zameriavajú na odbory mechanik, elektrikár, karosár a lakovník (doteraz sa rozdeľovali už v 1. ročníku). Zo strany automobilového priemyslu je o nich veľký záujem. Po skončení majú ich absolventi istotu, že môžu nastúpiť v špičkových automobilkách.
„Dobrá spolupráca je so zriaďovateľom Banskobystrickým samosprávnym krajom, ktorý pomáha našej škole pri zabezpečovaní finančných tokov, ktoré zvyšujú kvalitu vzdelávania našich žiakov. Dielne pre našich autoopravárov majú vysoký štandard a takmer sa rovnajú značkovým servisom,“ povedal riaditeľ školy Ing. Ján Žuffa. Ich žiaci chodia na prax a zaúčajú sa v renomovaných servisoch. Uplatnia sa všetci, ktorí chcú pracovať, a tak nemusia otvárať dvere na úrade práce. „Kvalitné materiálno-technické vybavenie obidvoch učilíšť, strojárskeho aj elektrotechnického, zodpovedá súčasným trendom. Môžeme súperiť s hociktorou strednou školou,“ dodal riaditeľ SSŠ.
Aj napriek tomu, že iné školy v banskobystrickom regióne sú finančne poddimenzované, Spojená stredná škola má okrem štátnych zdrojov aj svoje vlastné finančné zdroje z produktívnych prác žiakov, nájmu priestorov a podobne. „Podporujeme rozvoj školy a investujeme do vzdelania,“ hovorí J. Žuffa. Okolo troch miliónov korún išlo do technologických zariadení a pred rokom škola kúpila aj 25 nových počítačov s tlačiarňami. Investovala aj do diagnostickej techniky pre autoopravárov, do modernej klampiarskej dielne a pneuservisu, ale aj do meracej a výpočtovej techniky.
LACNEJŠÍ VODIČÁK
Študenti Spojenej strednej školy si majú možnosť urobiť vodičský preukaz skupiny B, a to asi za 50 percent z ceny, akú by zaplatili v bežnej autoškole. Suma je totiž znížená o náklady za teóriu, ktorá sa vyučuje v rámci normálneho vyučovania. Zaplatia teda iba za praktickú časť. Časom si tam môžu robiť „vodičák“ aj študenti iných škôl, ale bude ich to stáť o čosi viac. V každom prípade to však bude lacnejšie.
BOHATÁ PONUKA
ŠPORTU
Hoci Spojená stredná škola poskytuje študentom moderné vzdelanie, dáva im ešte omnoho viac. „Snažíme sa, aby si počas troch či štyroch rokov štúdia na našej škole našli uspokojenie v každej oblasti,“ hovorí riaditeľ. Podľa jeho slov mladému človeku by nemal chýbať pohyb. „Našim žiakom umožňujeme trénovať v tunajších športových kluboch, či už futbalovom Dukla Banská Bystrica alebo v basketbalových, hádzanárskych a lyžiarskych oddieloch.
Máme tu veľmi dobre vybavenú posilňovňu, ktorú môžu študenti využívať vždy popoludní. V tomto roku chystáme výstavbu tenisových kurtov v blízkosti školy. Na pripravovanej zelenej umelej tráve bude aj futbalové a hádzanárske ihrisko. Všetci prváci absolvujú telesnú výchovu na mestskej plavárni a v druhom ročníku sa hlavne dievčatá môžu učiť hrať tenis v rámci hodín telesnej výchovy.“
MOŽNOSTI
KULTÚRNEHO VYŽITIA
Vedenie školy dbá na mimoškolskú aktivitu študentov, v rámci kultúrneho vyžitia majú žiaci možnosť navštevovať divadelné a filmové predstavenia. Taktiež škola organizuje zájazdy na významné kultúrne podujatia v iných mestách Slovenska. „Preferujeme exkurzie alebo návštevy výstav nielen doma, ale aj v zahraničí. Študenti majú možnosť vidieť Viedeň, ale aj múzeum holokaustu v Osvienčime,“ hovorí J. Žuffa. V súčasnosti sa Spojená stredná škola usiluje o nadviazanie kontaktov s českou školou podobného zamerania.