Kto je kto v regióne:Miroslav Saniga

Meno a priezvisko: Miroslav Saniga.
Pracovné zaradenie: Vedecký pracovník.
Rodné mesto: Ružomberok.
Vek: 43 rokov.
Životná dráha: Detstvo som prežil v dedinke Liptovské Revúce, ovenčenej zôkol-vôkol vrchmi Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Narodiť sa v malebnom prostredí pod skalnou hradbou Čierneho kameňa a nezamilovať sa do prírody, tak to by bol býval z mojej strany neodpustiteľný hriech. Už od raného detstva ma najviac z celej prírody nadchýnali vtáčiky. Keď som sa navrátil zo školy a urobil som si všetky úlohy, už som aj trielil za dedinu, pravda, ak som nemal nariadenú otcom nejakú robotu okolo domu. Z lesa som sa takmer zakaždým vracal zablatený, a to neraz aj v nedeľných kostolných háboch. Z času na čas sa mi pritrafilo, že pri predieraní sa lesnými húštinami a kriačinami som si rozdrapil nohavice alebo košeľu. To bolo potom doma výčitiek a kriku, najmä od mamy, ktorá musela zafúľané veci ihneď oprať a roztrhnuté pozašívať... Nezriedka sa moje výlety do prírody končili rovnako – bitkou alebo kľačaním na „poniete“ (trieska do pece). Volanie kvetov, stromov, vtákov a zvierat bolo však omnoho silnejšie ako strach z „nedozerných následkov“ po výlete do lesa. Ani tá najhrôzostrašnejšia predstava „dohry“ v podobe krutej bitky ma nikdy neodradila od uskutočnenia zamýšľanej prechádzky zátišiami okolitej prírody. Zážitky z prírody totiž ďaleko-preďaleko prevyšovali „následky“ môjho pobytu v jej zátišiach aj v podobe toho najstrašnejšieho výprasku.
Profesionálna dráha: Po skončení Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene (terajšej Technickej univerzity) som v roku 1987 zakotvil na Správe Národného parku Malá Fatra v Gbeľanoch. Odmalička ma to ťahalo k ochrane prírody, a tak som sa potešil, že sa mi tam „ušlo“ podľa niekdajšieho „rozdeľovníka“ miesto. Ako profesionálny ochranca prírody som pracoval na tamojšom pôsobisku do roku 1993, keď som prešiel pracovať bližšie k rodnej dedine na Staré Hory. Výskumná stanica Ústavu ekológie lesa SAV v tejto podhorskej dedine je mojim druhým domovom, kde „účinkujem“ v skutočnom i prenesenom zmysle slova ako samostatný vedecký pracovník. Moja dráha profesionálneho prírodovedca a ochrancu prírody bola pravdepodobne predurčená samotným Stvoriteľom dávno pred počatím, pretože nie som schopný prehodiť „výhybku“ na inú koľaj a putovať životom po inej profesionálnej dráhe než po tej, ktorá ma vedie fascinujúcimi zátišiami prírody.
Čo mi to vzalo: Nič, vo vzťahu k prírode som v pluse vo všetkých oblastiach života, pravda, okrem finančnej, ktorá však hrá u mňa podradnú rolu...
Čo mi to dalo: Príroda ma zásobuje silou žiť každodenný život v pokore, skromnosti a v potešení z najmenších maličkostí.
Životný neúspech: Teším sa z miniatúrnych maličkostí, takže nijaké skutočnosti vo svojom živote nepovažujem za neúspechy.
Najväčší životný úspech: Neznášam samochválu, úspechom je pre mňa tá „najnepovšimnutiahodnejšia“ všednosť a to ma drží na hladine šťastného života.
Rodina: Som bezhranične zamilovaný do prírody a starám sa o otca, ktorý žije sám na Liptove.
Najvýznamnejšie medzníky života: Prítomná chvíľa je pre mňa najväčším nezaslúženým Božím darom, za ktorý sa mu nedokážem na tomto pozemskom svete nikdy a ničím dostatočne odvďačiť.
Koníčky: Príroda, príroda a zasa len príroda.
Čo nemám rád: Neporiadok a nečistotu v našom životnom prostredí, zlo, závisť, nenávisť, povýšenosť.
Čo mám rád: Všetko, čo obnáša žitie celkom obyčajného života odohrávajúceho sa mimo objektívov kamier, fotoaparátov a mikrofónov, pokorných a húževnatých ľudí, súcit, spolupatričnosť, život v zátišiach prírody, „meteník“, čo je chlieb s kapustou pečený na Liptove, kyslú vychladenú žinčicu v sparnom letnom dni.
Plány do budúcna: Odumierať viac a viac pre seba a žiť viac a viac pre okolie, byť pokornejším, súcitnejším, lepším vo vzťahu ku všetkým stvoreniam prírody a prispieť svojou troškou k víťazstvu dobra nad zlom na tomto pozemskom svete.
Čo by ste vo svojom okolí zmenili alebo ocenili: Skrášlil by som životné prostredie a „polepšil“ všetkých ľudí (vrátane seba), aby robili len dobro, ocenil by som všetkých, ktorí odumierajú pre seba, aby mohli žiť viac pre iných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vrb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 894
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 444
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 972
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 806
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 324
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 702
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 518
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Ilustračné foto.

Situáciu monitoruje zásahový tím.


1
MFK Dukla Banská Bystrica.

Podľahli Michalovciam 2:3.


TASR
Kristova tvár na krabičke od zápaliek vyvolala v roku 2002 pobúrenie medzi veriacimi ľuďmi.

Výroba vo fabrike sa skončila v roku 2002.


19

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu