Sústreďujú sa tu autochtónne druhy drevín v ich vnútro druhovej a geografickej premenlivosti. Vzácne pôvodné druhy drevín sa vyhľadávajú v lesoch Slovenska a v arboréte sa uchovávajú ako vzácny - živý genofond. Ide nielen o rôzne okrasné, ale aj o technické formy, so zaujímavými vlastnosťami a odlišnou štruktúrou dreva. Introdukované dreviny sú zastúpené druhmi významnými pre praktickú výučbu poslucháčov Technickej univerzity.
Arborétum Borová Hora sa rozprestiera sa na ploche takmer 50 hektárov. Asi 1,5 ha pripadá na zbierku ruží – Rozárium a 1,2 ha tvorí produkčná plocha škôlok.V súčasnosti je na ploche arboréta vysadených takmer 1000 foriem a kultivarov našich hlavných druhov drevín ako smreka obyčajného, borovice lesnej, tisa obyčajného, borovice horskej - kosodreviny, buka lesného, javora mliečneho, javora horského, jaseňa štíhleho, duba letného a ďalších druhov. Sú to nápadne habituálne formy - stĺpovité, s prevísajúcimi konármi – smútočné (breza bradavičnatá, smrek obyčajný, čerešňa vtáčia a i.), guľovité (javor mliečny, borovica lesná, vŕba purpurová) a pod., listové formy odlišné farbou – červenolisté (javor mliečny, dub letný, breza biela, buk lesný), žltolisté (buk lesný, kalina siripútka, breza plstnatá, dub letný), strakato žlto zelené (javor horský, brest hrabolistý, kalina siripútka) alebo líšiace sa od druhu tvarom listu (dub letný, buk lesný, breza biela, javor mliečny a i.) a mnoho ďalších. O vysadených stromoch a kríkoch sa vedie presná evidencia a fotodokumentácia, čím sú vytvorené predpoklady na ďalšie sledovanie a vyhodnocovanie.
Od začiatku sa Arborétum Borová Hora využíva predovšetkým v pedagogickej práci. Študentom Technickej univerzity vo Zvolene, ale aj študentom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici poskytuje možnosť praktickej výučby pri štúdiu morfológie a ekológie drevín.
Vedecký výskum je zameraný hlavne na štúdium premenlivosti zriedkavejších druhov drevín na Slovensku. Doteraz sa podrobne skúmal javor horský, breza biela, borovica horská - kosodrevina, borievka obyčajná, čerešňa vtáčia, jelša lepkavá, jelša sivá a tis obyčajný, pracuje sa na hybridizácii a vegetatívnom rozmnožovaní vy
braných druhov a foriem drevín. V oblasti Vysokoškolského lesníckeho podniku TU sa založili pokusné plochy s javorom horským a brezou bielou. Od polovice júna, okrem zbierky drevín pútajú pozornosť návštevníkov pestrými farbami rozkvitajúce ruže v Rozáriu a exoticky pôsobiaca zbierka kaktusov a sukulentov.
V zbierke ruží je vysadených takmer 700 odrôd záhonových, sadových, popínavých a miniatúrnych ruží v počte viac ako 4000 jedincov. Jedným zo zámerov pri jej budovaní
bolo sústrediť odrody vyšľachtené na území Slovenska a Českej republiky, čím v súčasnosti vystupuje v úlohe národného rozária. Doteraz sa tu podarilo sústrediť 216 sort a stále pribúdajú ďalšie nové, ale aj na Slovensku či v Čechách dávno stratené odrody. Pozoruhodné sú najmä sorty vyšľachtené Rudolfom Geschwindom, ktorý na prelome 19. a 20. storočia pôsobil ako lesmajster v neďalekej Krupine. Intenzívne sa tu venoval šľachteniu najmä sadových ruží odolných voči mrazu, ktoré by boli využiteľné v krajinárskej praxi.
Zbierka kaktusov a sukulentov sústredená v časti skleníka je reprezentovaná 660 taxónmi. Špecializuje sa najmä na mexické druhy s hlavným zameraním sa na rody Mammillaria a Echinocereus. Pri arboréte sa rozvíja aj Klub kaktusárov a Rosa klub.
Výrazom uznania vysokej hodnoty zbierok bolo vyhlásenie Arboréta Borová Hora v roku 1981 za chránený areál „na ochranu ukážky genetického bohatstva drevinového zloženia lesov Slovenska, širokej individuálnej premenlivosti jednotlivých druhov drevín, na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele“.
V ostatnom období sa zintenzívňuje využívanie Arboréta Borová Hora poslucháčmi Technickej univerzity, ale aj iných slovenských univerzít a stredných odborných škôl, a to cez priamu výučbu rôznych disciplín dendrologického, krajinárskeho a ekologického zamerania. Materiál sa vyhodnocuje v seminárnych a diplomových prácach a v neposlednom rade aj pri jednotlivých etapách grantových úloh, ktoré riešia pracovníci katedier biologického, ekologického a environmentálneho zamerania. Zbierky pravidelne navštevujú aj študenti stredných odborných škôl (lesnícke, záhradnícke, drevárske), ale najmä žiaci základných škôl z celého Slovenska.
V rámci dlhodobého zámeru rozvoja Technickej univerzity vo Zvolene na roky 2003 - 2010 sa predpokladá s transformáciou Arboréta Borová Hora na vedecký inkubátor s možnosťou zapojenia sa do európskeho výskumného priestoru a s ďalším rozvojom v podnikateľskej činnosti.
Arborétum sa praktickými ukážkami svojej práce prezentuje na mnohých záhradníckych výstavách u nás aj v zahraničí. Najbližšie to bude na začiatku mája 2007 na výstave „Kvetena - jarná záhrada“ v Banskej Bystrici, kde vystupuje ako jeden z jej odbor-ných garantov. Cieľom je priblížiť širokej verejnosti nielen časť zbierky kaktusov a sukulentov v špecializovanej expozícii Púštna záhrada, ale i časť z rozsiahlej zbierky domácich drevín s výraznými habituálnymi formami v samostatnej výstavnej expozícii.
Autor: Ing. Vladimír Ježovič