Ján Roháč, jeden z členov výberovej komisie, dokonca nepodpísal dve zápisnice a hovorí, že vybraní uchádzači viditeľne neboli takí dobrí, ako tí, čo neuspeli.
„Tvrdá tendencia presadiť pravdepodobne politicky vopred dohodnutých kandidátov sa prejavila najmä v tých národných parkoch, ktoré sú v posledných rokoch pod najväčším tlakom cestovno-turistického priemyslu,“ myslí si Ján Roháč z EKOFÓRA, ktorý v konkurznej komisii zastupoval ekologických aktivistov. V komisii boli okrem neho traja ľudia z Ministerstva životného prostredia, dvaja zo Štátnej ochrany prírody a jeden poslanec za SNS Ján Slabý.
Šéfom Národného parku Malá Fatra sa stal Andrej Vidra (zo SNS) a Pavol Majko nahradil v TANAP-e Tomáša Vančuru. Meno Pavla Majka ako víťaza výberového konania sa objavilo v internetovej diskusii už niekoľko hodín pred rokovaním komisie.
„...mocipáni už dopredu rozhodli, kto je pre nich prijateľný. Jedným z nich bude nesporne Pavol Majko, a to konkrétne v Tatranskom národnom parku. Vôbec neprekáža, že tento človek posledných niekoľko rokov figuroval vo firmách podnikajúcich v oblastiach, ako sú ťažba a predaj dreva, organizovanie a výkon poplatkového odstrelu zveri či zriaďovanie kameňolomov,“ napísal v internetovej diskusii pred výberovým konaním jeden z diskutujúcich.
Hovorca Ministerstva životného prostredia Peter Višváder poprel podozrenia ochranárov zo zmanipulovania konkurzu. „Ministerstvo sa dôrazne dištancuje od slov Jána Roháča, podľa ktorých bol výber ovplyvnený tlakom záujmových skupín podnikajúcich v chránených oblastiach. Nepodložil ho žiadnymi argumentmi,“ povedal hovorca. Podľa neho v obidvoch prípadoch, ktoré spochybňuje Roháč, teda TANAP-u a Malej Fatry, boli víťazi jednoznační. Stanovisko Pavla Majka sa nám nepodarilo získať.
V prípade vedenia TANAP-u a chránenej Malej Fatry budú ochranári žiadať opakovať výberové konania a chcú tiež informovať predstaviteľov Európskej komisie. Marek Brinzík, hovorca EKOFÓRA, povedal, že budú žiadať aj zmeny v zložení komisie v prospech odborníkov.