Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Základom bola dobrá obrana

Hádzanárky ŠKP Banská Bystrica porazili vysoko talianske Salerno a postúpili do štvrťfinále Chalenge cupu

Banskobystrické hádzanárky sa v predchádzajúcich zápasoch trápili s defenzívou. Najskôr zbytočne o päť gólov prehrali v prvom stretnutí osemfinále Chalenge cupu v talianskom Salerne a vysoko aj doma v lige s Michalovcami.
V odvete proti Taliankam sa však obavy z obrany začali rozplývať v úvodných sekundách. Hneď prvý útok súperiek zachytili a sebavedomie im postupne dvíhala úspešnými zákrokmi aj brankárka Ivanková. Hádzanárky Salerna definívne pochopili márnosť snaženia sedem minút pred záverom, keď im policajtky oslabené o dve vylúčené hráčky nedovolili streliť gól. ,,V týchto momentoch som sa neobával veľkého zlyhania, lebo po zvládnutí väčšiny defenzívnych činností v priebehu zápasu už boli dievčatá dostatočne psychicky odolné,“ povedal tréner B. Bystrice V. Danove.
Talianky si priviezli do B. Bystrice päťgólový náskok, ktorý nakoniec nestačil. ,,Od začiatku sme boli veľmi nervózne, strácali sme lopty a pritom z prvého zápasu sme mali dobrý náskok. Ani v druhom polčase, hlavne v presilovke sme nevedeli dobre riešiť útočné situácie a Bystrica zaslúžene postúpila,“ povedala Čiernohorka v službách Salerna Dragana Lakovič.
Postup Bystričaniek sa nerodil ľahko, museli zvládnuť niekoľko náročných pasáží a postupne sa prebíjať k postupovému náskoku. V 13. min viedli o štyri góly, nasledujúcich sedem minút nedali gól a súper znížil na rozdiel gólu. Niečo podobné sa zopakovalo v rovnakom čase druhého polčasu. V 43. min viedli o osem gólov, no Talianky stiahli na rozdiel piatich. ,,Dúfali sme, že už pôjdeme len do vyššieho vedenia, poľavili sme v útoku a padli sme. Našťastie sme sa z toho rýchlo dostali,“ povedala autorka šiestich gólov Lucia Tobiašová.
Týždeň pred zápasom so Salernom bystrické hádzanárky najviac skloňovali defenzívnu činnosť, v ktorej mali veľké diery a ktoré nestačila zaplátať ani brankárka Ivánková. Teraz sa skoro všetko otočilo na dobré. ,,Dôležité je, že sme si pomáhali jedna druhej. Získavali sme ľahké lopty, rýchlo prechádzali do protiútoku a nemuseli sme sa vybíjať na postavenú obranu. Stále je však čo vylepšovať, nikto nie je dokonalý. Tréner nám určite vytkne niekoľko chýb,“ dodal L. Tobiašová.
Talianky majú v obrane dobre stavané hráčky, ktoré tvrdými zákrokmi znepríjemňovali slovenským pivotkám život. ,,Bili ma hlava-nehlava, odoberali mi sily a párkrát som žiadala trénera, aby ma vystriedal. Po krátkom oddychu som však znovu nabehla naplno,“ vydýchla si L. Tobiašová.

SkryťVypnúť reklamu

Rozlúčka
populárnej Ozi
Zápas bol zároveň rozlúčkou Martiny Rumanovskej s hráčskou kariérou. Populárna „Ozi“ čaká druhé dieťa a bude sa venovať trénerstvu mládeže. ,,S trénerom sme sa dohodli, že odohrám len prvé dve minúty. Pre mňa je typická streľba s pádom a podvedomie by mi nedovolí strieľať naplno. Som v treťom mesiaci. Rozlúčka však bola pekná, v nádhernej atmosfére.“

ŠKP Banská Bystrica - Pelplast Handball Salerno 30:22 (15:11)
Góly: Kollárová 8/4, Tobiašová 6, Vidiečanová 5, Hajíčková 4, Štetáková a Szabová po 3, Krnáčová 1 - Pavlyková 10/3, Lakovičová 6, Anisenkovová 4, Rajchelová 2. Rozhodcovia: Stark, Stefan (Rum.), vylúčené 6:2, tr. hody: 5/4 - 3/3. 800 divákov. Prvý zápas 26:31, do štvrťfinále postupuje B. Bystrica.

Hlasy trénerov
Vladimír Danove (ŠKP Banská Bystrica): ,,Zápas bol vyrovnaný, až po prestávke sme si začali vytvárať potrebný náskok. O postupe som nepochyboval celý čas, stopercentne istý som si však bol až v poslednej minúte. Ťažké chvíle prichádzali vždy po získaní nejakého náskoku, keď sa dievčatá trochu upokojili a robili chyby v prihrávkach alebo zlou netaktickou dávali súperovi šancu na dobrý výsledok. Obranu sme síce zlepšili, ale stále máme čo vylepšovať.”
Branko Dumnič (Pelplast Salerno): ,,Banská Bystrica sa zaslúžene dostala cez nás do štvrťfinále, dobre hrala najmä v útoku. Pokazili sme veľa protiútokov, k tomu sme pridali množstvo technických chýb a niektoré hráčky neboli dostatočne koncentrované.”