Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Príbeh zo súdneho archívu

Zostala po nich spúšť a smrť

Tento príbeh sa odohral pred šiestimi rokmi a vzhľadom na výšku trestov je pravdepodobné, že niektorí z páchateľov (ak za mrežami sekali dobrotu) sú už na slobode. Vybrali sa lúpiť na športovej červenej Honde, ktorá bila do očí ako nevesta v čiernom. Zostala po nich spúšť a smrť.

Hoci mala pani Zuzana na chrbte už sedem krížikov, ešte stále sa vedela postarať o domácnosť i hospodárstvo. Ale tak to už na dedine chodí. Ak sa nepostaráte sami o seba, nikto sa o vás nepostará. A naučená robiť bola odmalička. Prácu si vedel zastať i jej o sedem rokov starší manžel. Aj vínko ešte dopestoval. Každý rok toľko, že ho mohli aj predávať. Aj predávali. Vínkari sa u nich stavili hociktorú dobu. Pani Zuzana si troch príchodzích všimla. Jeden jej bol povedomý. Nechala na manžela, nech ich vybaví. Mala inú prácu. Cez sklo vo dverách zaregistrovala pohyb, začula šepkanie. Vyšla z kuchyne. Jej manžel práve z pivnice prinášal dvojlitrovú fľašu s červeným vínom a podal ju mužovi na chodbe. Muž sa napil. Odrazu fľašu hodil o zem. Víno vystreklo, červeň vyprskla aj na jej muža. Mok sa rozlieval po dlážke. Neveriacky sa pozrela na muža, ktorý takto neúctivo zachádza s vínom. Videla, ako mu vyletela ruka a narazila do tváre jej muža. Začala kričať.
Páchateľov si všimli aj susedia
Niečo po štvrtej popoludní susedovi pani Zuzany udrelo do očí červené športové auto. Vystúpili z neho traja muži. Kráčali po ulici, akoby čosi hľadali. Chcel im zo slušnosti pomôcť.
„Hľadáte niekoho?“
„Čo je ťa do toho? Nestaraj sa! – odvrkol jeden z nich.
Mal chuť niečo odseknúť podobným tónom, ale radšej si zahryzol do jazyka. Muži sa mu nepozdávali a s nikým sa nechcel zbytočne naťahovať.
Neprešla ani polhodina, keď niekto zabúchal na dvere. Stála za nimi suseda, pani Zuzana. Takmer ju nepoznal. Tvár zakrvavená, po tvári jej stekali slzy
„Preboha, susedka, čo sa vám to stalo?“
Stará pani si držala ústa, krv na tvári sa miesila so slzami.
„Prišli traja...“ - snažila sa artikulovať opuchnutými ústami – „jeden bil môjho muža, druhý mňa a...“
Stará pani horko-ťažko vyrozprávala, čo sa jej prihodilo. O tom, ako k nim prišli traja muži, Rómovia, po víno. Jeden začal z ničoho nič biť jej muža, druhý sa pustil do nej, keď chcela ratovať manžela. Udrel ju po tvári, chytil jej ústa, no uhryzla ho. Bil ju päsťou po ústach a držal za šaty. Tretí prehľadával dom. Počula, ako hore na poschodí hrmoce po miestnostiach. Od jej muža pýtali peniaze. Kričali a bili ho. Počula, ako jeden vykrikuje: „Starý, poď hore, dať nám peniaze!“ On na to odpovedal: „Veď už som vám dal všetko, čo som mal!“
Vie, že počas tej hrôzy sa jej Jurajovi podarilo ujsť, ale muž, ktorý ho bil, ho dotiahol naspäť. Nevie, ako dlho to trvalo. Triasla sa strachom. Len odrazu si dačo zašomrali a pobrali sa preč. Manžel sa medzitým stratil. Bojí sa, či ho tí odkundesi so sebou neodvliekli!
Zavolali policajtov. Starú pani páchateľ surovo zbil. Utrpela zlomeninu hornej čeľuste, rozsiahle pomliaždeniny tváre, krvné výrony a opuchy. Vyrazil jej aj dva predné zuby. Lekár liečenie odhadol asi na päť týždňov. To ešte nevedel, že oveľa horšie to bude s liečením jej duše. Neskôr totiž našli aj jej manžela. V zadnom dvore, zbitého. Už nežil.
Pán Juraj mal práve sedemdesiatsedem rokov. Museli ho veľmi zbiť. Zasadili mu minimálne desať úderov päsťou do tváre. Údery prelomili jazylku. Z poranení na nose a ústach silno krvácal. Pri vdýchnutí sa mu krv dostala do dýchacích ciest. Starý pán sa pravdepodobne snažil hľadať pomoc u susedov. Vyšiel zadnými dverami, ale po pomoc už zájsť nevládal. Smrť ho zastihla skôr.
Po páchateľoch rozbehli pátranie. Polícia trio z červeného auta zadržala už na druhý deň.
Miroslav, Roman
a Jozef
Volajú sa Miroslav, Roman a Jozef. Ich priezviská sú rovnaké, začínajú sa písmenom K. Napokon – veď sú si všetci príbuzní! Miroslav a Roman sú dokonca bratia.
Jozef mal v tom čase štyridsaťosem rokov a je obyvateľom Českej republiky. Býva v okrese Nový Jičín a s paragrafmi už rozpory mal. V Čechách ho súdili jedenásťkrát. Na Slovensku stál pred súdom dvakrát. Na Slovensko prišiel pred viac ako mesiacom, autom, červeným šporťákom Honda Prelude. Údajne na návštevu a preto, aby si oddýchol. Ten čas býval u svojej blízkej priateľky. V ten deň sa vybral navštíviť príbuzných, bratov Miroslava a Romana.
Ani Roman nebol žiadny anjelik. Kým sa stihol dožiť dvadsaťosem rokov, sedel už šesťkrát. Problémy s paragrafmi mal aj najmladší z trojice, dvadsaťdvaročný Miroslav, no jemu sa to dovtedy vždy prepieklo s podmienkou.
Bratia, ako sa na hostiteľov patrí, Jozefa pohostili. Samozrejme, aj alkoholom. Tomu vôbec nevadilo, že šoféruje. Ešte ich zaviezol, keď sa minuli domáce zásoby, do krčmy. Popíjali, rozprávali sa o všetkom možnom a jednou z tém boli peniaze. Presnejšie – ich akútny nedostatok. Spoločne dumali, ako by finančný problém vyriešili.
S nápadom prišiel Roman
Roman sa priznal pri prvom výsluchu. Chceli sa ísť s Jozefom pozrieť do Čiech, no on šomral, že nemá na benzín. Práve jemu prišlo na um, že pozná starých manželov, o ktorých určite vie, že majú veľa peňazí. Veď predávajú víno! Všetci súhlasili, že starkých o peniaze oberú. Dokonca si aj dopredu podelili úlohy. Miroslav sa postará o starého pána, Jozef o pani a Roman pohľadá peniaze. Vypovedal, že auto odstavili dvesto metrov od domu. Starký išiel po vínko a ponúkol Miroslava, aby ochutnal. Miroslav sa napil, odhodil fľašu a starkého udrel päsťou do hlavy tak, že spadol. Z dvier vyšla stará pani, začala kričať. K nej priskočil Jozef a začal ju biť, fackať po tvári. Kým ich tí dvaja bili, on vybehol na poschodie, prezeral zásuvky, ale nič nenašiel. Zdola počul veľký krik. Miroslav bil stále starkého, Jozef starkú, ktorá už mala krvavú tvár. Starý pán, na ktorého Miroslav kričal, aby im dal peniaze, nakoniec povedal, že im peniaze dá. Išli s ním do izby a on vytiahol peňaženku, v ktorej bolo 1800 korún. Miroslavovi sa to málilo, pýtal si ďalšie peniaze, ale starký vyhlásil, že keby mal aj skapať, ďalšie peniaze od neho nedostanú. On ešte ďalej hľadal peniaze, no Miro zakričal, že treba ísť preč, lebo nejaký sused zapálil svetlo.
Pred súdom výpoveď zmenil. Za starými manželmi išli kvôli vínu, nič si nenaplánovali, len využili situáciu.
Naplánovaný útok, rozdelené úlohy
Miroslav jediný vypovedal po celý čas takmer rovnako. Jozef navrhol, aby mu pomohli pozháňať peniaze na cestu do Čiech. Potvrdil, že už doma sa dohodli, ako získajú peniaze, a v krčme ešte rozdelili, kto bude čo robiť. Že ak manželia nebudú chcieť navaliť peniaze dobrovoľne, tak ich „pritlačia“. Peniaze si v krčme rovným dielom rozdelili. Každému po šesťsto korún.
Najrozdielnejšie výpovede dostali od Jozefa. Aj on najprv do zápisnice vyrozprával to, čo spočiatku Miroslav a Roman. Potom vyhlásil, že ho k priznaniu prinútili policajti a aj tak nerozumel obvineniu, lebo si text obvinenia bez tlmočníka nevedel preložiť do češtiny! V dome nikoho nebil. Iba chytil starú pani za šaty.
Ako je možné, že mu potom tam zostal na ruke vytlačený odtlačok ľudských zubov?
Musel pripustiť, že starkú skutočne chytil za ústa, ale vraj len na pár sekúnd.
Najvyšší súd
zmierňuje tresty
Podľa súdu sa všetci traja dopustili lúpeže ako členovia organizovanej skupiny, lebo sa na útoku vopred dohodli a rozdelili si úlohy. Miroslav navyše zavinil smrť.
Výška trestov trojicu lúpežníkov zaskočila. Miroslav dostal trinásť rokov, Roman osem a Jozef deväť, všetci v najprísnejšom režime. Všetci traja sa odvolali. Protestovali najmä proti tomu, aby ich označovali za organizovanú skupinu.
Až dvakrát bola reč o zaujatosti súdu, dokonca rasovo motivovanému. Na pojednávaní prvostupňového súdu naozaj reč o Cigánoch bola (so spoluhláskou „n“, nie „ň“ a s veľkým “C“). Svedkovia skutočne do zápisnice uviedli, že videli trojicu Cigánov, ktorí prišli na červenom aute. Aj poškodená sa zmieňovala o Cigánoch.
Má súd právo zmeniť doslovné výpovede svedkov a v citácii namiesto Cigán použiť Róm?
To necháme na zváženie iným. Najvyšší súd konštatoval, že zaujatosť senátu nebola preukázaná. Podľa jeho mienky však fakt, že sa všetci traja dopredu dohodli a rozdelili si úlohy, ešte nemožno kvalifikovať ako konanie organizovanej skupiny. Tresty všetkým znížil – Miroslavovi na jedenásť, Romanovi a Jozefovi na sedem. Aký názor na rozhodnutie Najvyššieho súdu mala pani Zuzana, ktorá navždy prišla o manžela, sa nám zistiť nepodarilo...

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 153
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 243
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 478
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 4 248
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 825
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 006
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 707
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 303

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 2. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 8. Martin Pekár: Príbeh s priveľa háčikmi, alebo ako táto vláda nepostaví sľubované nemocnice
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 416
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 830
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 775
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 023
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 861
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 833
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 761
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Jake Cardwell v súboji proti Zvolenu

Cardwell začne v Európe už siedmu sezónu.


19 h
Železničná trať pod Zvolenským zámkom.

Vlaky niekde nahradia autobusmi.


26. máj

Podľa prieskumu je až 97 percent mobilných telefónov na Slovensku smartfóny. Výskumy tiež ukázali, že do mobilu sa denne pozrieme v priemere 150 krát.


26. máj
Rooseveltova nemocnica.

Náklady im zvýšila aj v oblasť služieb.


TASR 25. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Festival Pohoda tento rok oslávi 25. výročie svojho založenia.


25. máj

Zlodeji sklad navštevovali dlhšiu dobu, ukradnuté veci konzumovali aj vo vedľajších miestnostiach.


23 h

Ide o jeden z najväčších finančných balíkov, ktoré do nemocnice za posledné obdobie smerujú.


(JÁ) 25. máj

Nechajte sa inšpirovať, kam na výlet s deťmi.


26. máj

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 2. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 8. Martin Pekár: Príbeh s priveľa háčikmi, alebo ako táto vláda nepostaví sľubované nemocnice
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 416
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 830
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 775
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 023
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 861
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 833
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 761
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu