Pamätáte si na skladbu Mobilizace – debilizace od hudobnej skupiny Pražský výběr? Michael Kocáb si v nej vtipne uťahoval z fanatikov zbláznených do mobilných telefónov. Nuž, v tom čase bol mobil dovtedy neznámy fenomén a človek telefonujúci na ulici vyvolával až pohoršenie. Dnes je mobilný telefón samozrejmosťou.
Podnetom na tento článok sa stala náhoda. Mobil obliaty minerálkou. Majiteľ prístroja radšej neexperimentoval a ihneď utekal do najbližšieho servisu. Našiel ho na Hornej ulici v Banskej Bystrici. Sympatický muž s briadkou s pochopením spoza pultu pokyvkal hlavou: „Dobre, že ste prišli ihneď. Tekutina mobilom príliš nesvedčí. Sú to veľmi citlivé prístroje. Počkáte, kým vám ho vyčistíme, alebo si poň prídete zajtra?“
Počkali sme. Tak sme mali možnosť dozvedieť sa o mobiloch mnoho zaujímavého. Ten muž, ktorý sa predstavil ako Miroslav Lípa, je totiž do mobilov natoľko zažraný, že by mohol pokojne slúžiť Kocábovi ako predloha do jeho pesničky.
Pravek mobilov
Možno je to prekvapujúce, ale mobil ako taký je známy už viac ako štyridsať rokov, hoci prvý model by ste asi ťažko nosili vo vrecku. Mal dobrých štyridsať kilogramov a dovolali ste sa s ním len na druhý, podobný prístroj. V rokoch sedemdesiatych síce aparát schudol na deväť kilogramov, ale to bolo ešte stále veľa. Potom prišli prístroje do auta či na plece. Od nich bol k mobilom, ako ich poznáme dnes, len krok.
Miroslav Lípa je spojár. Robil v Telekomunikáciách ako servisný pracovník.
„Vtedy u nás existovali len pevné linky a počiatku to boli veľmi jednoduché prístroje“ – spomína. „Ale i tie sa ku koncu svojej éry čím ďalej tým viac zapĺňali elektronikou.“
Časom pevné linky takmer úplne vytlačili mobily a servis sa tak stával zbytočnosťou. Miroslav si už však aj vtedy vedel poradiť s mobilnými prístrojmi: „Cez deň som bol v práci, v noci som visel na internete, hľadal som všetko o mobiloch, vŕtal som sa v prístrojoch, ktoré mi dali na opravu kamaráti a známi. Bol to môj koníček a zároveň som sa učil...“
Prechod z pevných liniek na mobily bol pre neho úplne prirodzený. Z pracovného miesta odchádzal medzi poslednými z kolegov, s jasnou predstavou, čo ďalej – bude sa ďalej venovať servisu, ale len mobilných telefónov.
Citlivý prístroj
Miroslava Lípu sme sa opýtali, ako najčastejšie dochádza k poškodeniu mobilných telefónov.
„Ľudia si často neuvedomujú, aký je to citlivý prístroj. Veď je doslova nabitý elektronikou a niekedy sa takmer stiera rozdiel medzi počítačom, PDA, kamerou a telefónom. Často si neuvedomujú ani to, akú ma vlastne hodnotu. Veď ho majú za korunu! Pohadzujú ním, búchajú o stôl. Fyzika je však potvora a hrany robia svoje. Občas stačí s aparátom len zľahla ťuknúť a už je prasknutý displej. No sú aj iné extrémy. Viem o telefóne, ktorý bez akýchkoľvek problémov prežil pád s ôsmeho poschodia. Ale nosiť mobil bez ochranného obalu považujem za príliš veľké riziko, ktoré skutočne nestojí za to. Nepriateľom mobilov je vlhko. Prechod z chladu do tepla a naopak. Vnútro prístroja sa zarosí, para kondenzuje a voda okamžite napáda kontakty. Vypuklé je to povedzme pri lyžovaní. Telefón máte na hrudi, dobre sa spotíte, potom ochladnete a... V takom prípade vám ani nemusia uznať záručný servis – lebo telefón poškodila, ako to uvádzajú „neznáma tekutina“. Voda a tekutiny vôbec sú veľkým nepriateľom telefónov. Nestačí vybrať batériu a všetko vysušiť na radiátore. Prístroj síce môže nejaký čas fungovať, ale čas zároveň pracuje proti nemu. Vtedy je najlepšie vyčistiť prístroj ultrazvukom.
Miroslav Lípa si spomenul i na veľmi kuriózny prípad, keď k nim prišiel zákazník s telefónom, že mu nechce fungovať. Vraj mu v Piešťanoch spadol do síričitej vody. Ale ihneď ho z nej vytiahol! „Vo vnútri sme našli len veľký zelený chuchvalec. Všetko bolo skorodované, rozožraté. „Bolo jasné, že z toho telefónu už nikdy nič nebude.“
V predajni a servise Miroslava Lípu sa ukážu najrôznejší ľudia. Aj telefónoví fanatici, ktorí sú ochotní kúpiť si nový mobil každé dva týždne. Ale i takí, ktorým kamarát vyrozpráva, ako si sťahuje z telefónu dáta do počítača, ide si kúpiť prepojovací kábel a hneď na druhý deň príde kábel reklamovať s tým, že nefunguje. A potom s prekvapením otvára oči, že na to, aby telefón a počítač mohli spolu komunikovať, je potrebný aj softvér... A ešte zopár rád: nekupujte si mobil v USA – existuje tam úplne iná sieť a hoci prístroj možno upraviť, vyšlo by vás to oveľa viac ako nový telefón. Ten istý problém majú tí, ktorí si z Veľkej Británie donesú Nokiu. Niektoré druhy je nemožné odblokovať.
Telefón ako imidž
Mobil sa stal našou každodennou súčasťou. Už to nie sú tie neforemné tehličky, ktoré odúvali vrecko, ale elegantné aparáty. Miroslava Lípu sme sa ako odborníka, ktorý sleduje svetové trendy, opýtali, čo je momentálne vo svete mobilných telefónov „cool“.
„V podstate“ – vysvetľuje – „si môžete dopriať telefón vyslovene imidžový. Povedzme podľa farby vlasov. Už dávno nie je v móde meniť kryty. No a k elegantnému dámskemu aparátu patrí i prívesok. Bižutéria. Pokiaľ viem, tak sa je venujú aj také renomované firmy ako napríklad Swarovski. Telefón sa tak stáva šperkom, módnym doplnkom.“
Pre niekoho je mobilný telefón pomocníkom, pre ďalšieho nevyhnutnosťou. Preklíname ho i vychvaľujeme. Na záver pre tých, ktorí tvrdia, že mobil je pre nich len neželanou otravou, horšou ako jed na potkany – prístroj možno aj vypnúť...