Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Novinka badínskych „revolucionárov“:Autobus s názvom Badínska jedenástka

Donovalovci budú svojich mladých hráčov rozvážať na tréningy

Veľa detí chce hrať
„Je veľa detí, ktoré chcú hrať futbal, ale nemajú možnosť. Kopať si loptu len pred panelákom je síce možnosť, ale to viacerým nevyhovuje,“ začal rozprávanie o pozoruhodnom nápade manažér ŠK Badín Róbert Balogh. A čo Badínčanov inšpirovalo k tomuto kroku? „Jeden chlapec sa odsťahoval z Rakytoviec do Sásovej. Chce u nás hrávať futbal, veď aj deti si už medzi sebou vytvorili partiu a ani podmienky u nás nie sú zlé. Ale menším problémom je poloha Badína, ktorá síce nie je úplne najhoršia, ale nie je ani ideálna, na to, aby deti mohli trikrát do týždňa dochádzať na tréning,“ povedal predseda klubu Pavol Donoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší symbolický
okamih
Badínsky autobus bol už na svete a pripravený na svoju prvú jazdu. Predseda klubu bol týždeň predtým na jednej základnej škole v Sásovej, kde náhodou stretol už spomínaného chlapca, ktorý sa odsťahoval z Rakytoviec. „Stál tam ako kôl v plote a pozeral, ako ostatné deti hrali futbal. Určite chce hrať, veď zapadol aj medzi deti, je to aj dobrý futbalista,“ prezradil Donoval.

Zamestnaní rodičia
Podľa Róberta Balogha to však nie je iba o tomto konkrétnom chlapcovi. Pomôže to všetkým mládežníkom badínskeho klubu. „Veľmi veľa detí zo sídlisk chce hrať futbal, ale rodičia majú zamestnanie, ktoré im nedovoľuje ísť s nimi na štvrtú či na piatu na tréning. A potom hodinu a pol s nimi čakať, kým sa skončí tréning, je taktiež problematické. Niežeby rodičia nechceli, ale niektorým sa to jednoducho nedá. Aj preto sme sa rozhodli pre tento autobus,“ povedal Balogh. „Chlapec môže byť aj veľmi dobrý, ale mama mu trebárs pracuje do šiestej v obchode, preto chlapec na tréning nemôže ísť. My však dieťa odvezieme aj privezieme a myslím, že pre rodiča už nie je problém ísť ho vyzdvihnúť niekam na zastávku o ulicu nižšie. Touto trasou pokrývame celé mesto,“ prezradil Donoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Revolučný krok
Badínčania nepátrali po tom, či podobný krok pre svojich mladých neurobil už aj iný klub na Slovensku. Podobný servis robia pre svojich mladých hráčov Podbrezovčania. Tí však svojich mladých nevozia z bydlísk, ale zo škôl v Brezne na tréningy do Podbrezovej. „Spádová oblasť Banskej Bystrice je veľká. V našom blízkom regióne sa snažíme vykryť to, aby deti mali možnosť hrať futbal,“ povedal Donoval. „Deti chcú hrať futbal a je málo klubov v Bystrici, ktoré sa mládeži venujú,“ dodal Balogh.
Podpora
Badínčania s cieľom podporiť prevádzku autobusu oslovili viacero firiem. „Sú sponzori, ktorí nechcú prispieť na futbal, ale chcú podporiť priamo mládež. A tento autobus by mal v 99 % prípadov slúžiť práve mládeži. Najviac autobus samozrejme podporuje firma Donivo,“ prezradil Balogh. Projektu autobusu napomohlo aj mesto Banská Bystrica, ktoré mu umožnilo bezplatné parkovanie. „V spolupráci s mestom sme vyriešili aj parkovanie. Na mestskom úrade sme sa stretli s ústretovosťou v tom zmysle, že bez akýchkoľvek problémov nám v jednom stráženom areáli umožnia parkovať. Páčil sa mi tento prístup nového vedenia mesta,“ prezradil predseda klubu.

Skryť Vypnúť reklamu

Badínske mládežnícke zázraky
Jedným zo zázrakov by sa dal nazvať fakt, že v súčasnosti je v Badíne vyše stovky mladých futbalistov, hoci keď nastupovalo súčasné vedenie, bolo ich okolo tridsiatky. „V stredu máva prípravka aj s mladšími žiakmi spoločný atleticko-gymnastický tréning a je to tam ako na mravenisku. Už sme na ihrisku, lebo aj naša veľká telocvičňa je pre nich malá,“ povedal hrdo Donoval. Badínski mládežníci majú za sebou aj viacero úspechov. Dikaczovi starší žiaci, ktorí postúpili minulú sezónu do III. ligy, sú momentálne štvrtí v tabuľke. Za mladších žiakov, ktorých bolo málo, hrávali aj o tri roky mladší. „Neskončili síce tak dobre ako starší žiaci, ale myslím, že obsadili solídne miesto,“ povedal Donoval. Dorastencov začal trénovať Marián Strelec spolu s Petrom Kulišiakom. „Sú prví, síce iba o bod, ale je to pekný výsledok. Urobíme všetko, čo bude v našich možnostiach, aby postúpili ešte vyššie, teda do IV. ligy,“ dodal Donoval.

Prilákať ďalších
Balogh s Donovalom sa zhodli, že jedným z cieľov autobusu bude aj prilákanie nových mladých do Badína. Nemalo by sa to však stať masovou záležitosťou. Vedenie chce, aby v Badíne hrali tí, čo to myslia s futbalom vážne a prispôsobovali tomu aj svoj čas.
„Rodič si musí v prvom rade uvedomiť, že to nie je odloženie dieťaťa. Trváme aj na pravidelnej účasti na tréningoch. Nie je to teda nejaká školská družina, kde si rodič môže odložiť dieťa, lebo nemá s kým byť doma. Je to do istej miery pre dieťa aj zábava, veď nemôže futbal hrať bez toho, aby ho bavil. Ale do istej miery je to pre neho aj povinnosť,“ povedal predseda klubu, ktorý si myslí, že futbal dá mladému človeku veľmi veľa. „Možno nie všetci, ktorí budú futbal hrávať, budú futbalistami, ale naučia sa ním veľa vecí do života – od návykov na povinnosti, po prispôsobovanie sa kolektívu. Futbal jednoducho mladému chlapcovi nič zlé nedá.“

Pomoc obce
Pavol Donoval aj Róbert Balogh vysoko vyzdvihujú aj prácu obce a starostu na jej čele. „Pán starosta Moravčík, ale aj celé obecného zastupiteľstvo nám veľmi pomáhajú. Klobúk dole pred nimi. Možnosti sú obmedzené, ale spolupráca na 100 % funguje,“ prezradil Donoval. „Vezmime si iba možnosť trénovať v hale zadarmo. Hala je na úver, preto musí na seba zarábať. A hala v tom čase, keď klub trénuje, si nemôže na seba zarábať. Nehovoriac o športových areáloch, o ktoré sa obec stará a udržiava ich. Niekedy spravia ešte aj viacej ako môžu,“ pridal sa Balogh.

Cieľom nie sú čísla
Cieľom autobusu s názvom Badínska jedenástka nebudú žiadne čísla ani rekordy, ale jednoduchá pomoc mladým. A táto mravenčia práca sa možno raz prejaví. Pavol Donoval si spomenul na prípad jedného chlapca, ktorý sa cieľavedomou prácou vypracoval. „Prišiel pred piatimi mesiacmi do klubu, nevedel poriadne kopnúť do lopty a urobil veľký pokrok. Ale nechýbal na jedinom tréningu, na jedinom zápase. Je to seriózny, skromný chlapec, ktorý na sebe pracuje. Jeho mamka si tam vždy s ním odsedí tú svoju povinnú dvojhodinovku,“ povedal Pavol Donoval.

Krst
Badínska jedenástka vo štvrtok odštartovala svoju misiu prvou cestou. Z autobusu v Badíne vystúpila hŕstka mladých ľudí, tešiacich sa na futbalový tréning. Manažér klubu Róbert Balogh následne otvoril veľké šampanské a v štýle F1 pokrstil nový autobus. Zaželal mu veľké množstvo šťastných kilometrov a úsmevov na detských tvárach.



Cestovný poriadok autobusu Badínska jedenástka:

1. jazda
Uhlisko 14:50
Nám. Slobody 14:55
Ďumbierska 15:00
Rudohorská stred 15:03
Salve 15:05
Severná 15:08
Slovenska 15:10
THK 15:15
Kyjevské nám. 15:18
Radvaň Vega 15:20
Kremnička 15:23
Rakytovce 15:25
Hronsek 15:30
Vlkanová 15:33
Badín 15:40
2. jazda
Uhlisko 15:55
Nám. Slobody 16:00
Ďumbierska 16:05
Rudohorská stred 16:08
Salve 16:10
Severná 16:13
Slovenska 16:15
THK 16:20
Kyjevské nám. 16:23
Radvaň Vega 16:25
Kremnička 16:28
Rakytovce 16:30
Hronsek 16:35
Vlkanová 16:38
Badín 16:45



Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

  1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Päť chýb pri zateplení strechy
  3. Vitajte v postapokalyptickom svete
  4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
  6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
  7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
  8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
  10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
  1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
  2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
  3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
  4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
  5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  6. Úprava osobného motorového vozidla
  7. Important information for Brazilians living in Slovakia
  8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
  9. Vitajte v postapokalyptickom svete
  10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
  1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 17 841
  2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 278
  3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 086
  4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 661
  5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 868
  6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 928
  7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 592
  8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 509
  9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 414
  10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 292
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

V Rooseveltovej nemocnici zomrel na COVID- 19 iba 47- ročný pacient

Celkove na Slovensku potvrdili 17 ďalších úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

V Bystrici testujú nové spomaľovače

Mesto nakúpilo spomaľovacie prahy, ktoré nespôsobujú hluk ani otrasy a skúšobne ich osadilo v mestskej časti Rudlová.

Nové spomaľovače nespôsobujú hluk, ani otrasy.

Odborníci začali s diagnostikou starých mostov na sídlisku Fončorda

Na území mesta Banská Bystrica sa nachádza 42 mostov, ktoré postupne podstupujú odborné prehliadky. Väčšina z nich má už spracovaný svoj tzv. zdravotný záznam.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?