Aj v tomto, už trinástom ročníku, je pre návštevníkov, účastníkov a hostí festivalu pripravený zaujímavý program.
Okrem tradičných prehliadok súťažných filmov a podujatí pre deti a mládež, ktoré sa tento rok nesú v znamení motta Zachráňme si rozprávkovú Zem, to bude opäť večer s úspešnými filmovými tvorcami Steve Lichtagom, Pavlom Barabášom a ich filmami, stretnutie so spisovateľom, cestovateľom a diplomatom Antonom Hykischom, tiež už tradičná prehliadka filmov z archívu Slovenského filmového ústavu, výstavy, konferencie a ďalšie podujatia. V slovenskej premiére Envirofilm 2007 uvedie film Nepríjemná pravda (An Inconvenient Truth) amerického režiséra Davisa Guggenheima, ktorý na nedávnom udeľovaní najprestížnejších filmových cien získal Oscara v kategórii dokumentárnych filmov.
Film opisuje zanietený súboj jedného muža s mýtmi a nepravdami, obklopujúcimi fenomén globálneho otepľovania a jeho návod na únik zo slepej uličky. Tým mužom je bývalý americký viceprezident a „bývalý budúci prezident Spojených štátov“ Al Gore, ktorý po neúspešných prezidentských voľbách v roku 2000 presmeroval kormidlo svojho života v ústrety záchrane planéty pred nezvratnými zmenami. Film zaznamenáva jeho „putovnú show na tému globálneho otepľovania“, v ktorej dokáže byť zábavným, úprimným a strhujúcim rečníkom, ktorý chce svojím varovným posolstvom vyburcovať čo najviac ľudí. Film Nepríjemná pravda mal premiéru v roku 2004 na nezávislom filmovom festivale v Sundance, kde ho publikum odmenilo a ohodnotilo búrlivým „standing ovation“. Autentickosti snímky napomohla aj sama príroda. V priebehu nakrúcania totiž na Spojené štáty udrela najväčšia katastrofa v ich moderných dejinách – hurikán Katrina. Tvorcovia tak získali nielen atraktívne zábery, ale tiež pádny argument pre svoje tvrdenia. „Niektoré pravdy sa zle počúvajú, pretože vo chvíli, keď si ich pripustíte a uznáte, že na nich niečo je, viete, že sa budete musieť zmeniť. A zmena môže byť dosť nepríjemná,“ hovorí Al Gore.
Výnimočný je tohtoročný Envirofilm aj mimoriadnym záujmom autorov o účasť v súťaži filmov. Predvýberová komisia, ktorá zasadala 6. – 9. marca v priestoroch Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici, posúdila celkom 143 filmových titulov od autorov z 25 krajín sveta, čo je nesporne najviac prihlásených filmov v histórii festivalu. Komisia, ktorá pracovala v zložení Katarína Javorská (predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov, scenáristka, dramaturgička), Jitka Radová (MŽP ČR, dramaturgička festivalu Ekofilm Český Krumlov), Ferenc Varga (NP Bükk, Maďarsko) a Bill Parks (environmentalista, potápač a filmár USA), vybrala pre medzinárodnú festivalovú porotu 36 filmov. Na otázku, aký dojem tohtoročné filmy zanechali v členoch komisie, Katarína Javorská odpovedala: „Na začiatku sú tie pocity každý rok vlastne rovnaké. Keď začneme filmy pozerať, hľadáme, čakáme niečo, čo nás osloví. Premietnu sa prvé filmy, hovoríme si, no, tak to nie je bohviečo, potom ďalšie filmy a zase nič... a zrazu príde niečo úžasne osviežujúce, nejaký úžasný film, ohromný krásny námet, ktorý nás osloví. Upokojíme sa a v jednej chvíli odrazu zistíme, že už máme vyše 30 filmov pre veľkú porotu. Samozrejme, dbáme o to, aby kolekcia vybraných filmov bola kvalitná a obsahovo pestrá, aby ponúkala pohľad na svet z rôznych uhlov. Čo sa týka filmov slovenských autorov, samozrejme, že do súťaže ide film Pavla Barabáša Tepuy, veľmi sa nám páčil film V pralesoch Karpát, zaujímavé sú filmy o vtáčích druhoch. Všeobecne sú tohtoročné filmy veľmi rôznorodé, zaujímavé, sú exotické, z oblastí, kde sa náš človek nedostane, filmárske nápady sú veľmi sugestívne a najmä, sú to osobné príbehy. Máme skúsenosti, že tie vždy ľudí najviac oslovia. Festivaloví diváci sa majú na čo tešiť.“
Do predchádzajúcich dvanástich ročníkov festivalu Envirofilm filmári z celého sveta zaslali viac ako tisíc filmov. Hlavná cena Envirofilmu tri razy putovala do Indie (1999 – Vôľa obetovať sa, 2002 – Sloboda...! a 2006 - Dáždnik), dva razy zostala doma, na Slovensku (2000 – Arktické topenie ľadovcov zväčšuje hladinu vody v moriach, 2001 – Tajomné Mamberamo), po jednom raze hlavnú cenu získali Španielsko (1995 – Bocian biely), Švédsko (1996 - Sofrosyne), Dánsko (1997 – Páchnuci hrniec s rybami), Holandsko (1998 – Vojna mravcov), Poľsko (2003 – Zobákom a pazúrom), Česká republika (2004 – Myslenie vody) a Maďarsko (2005 – Nové Eldorádo). Vlani medzinárodná festivalová porota udelila celkom 10 cien. Hlavnú cenu získal dvojminútový indický dokument Dáždnik režisérky Nandity Das. V súčasnosti najúspešnejší slovenský filmár Pavol Barabáš si odniesol päť cien za filmy Premeny Tatier a Pururambo. Ďalšie ceny prevzali autori z Maďarska, Českej republiky a Nemecka.
Vyhlasovateľom XIII. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2007 je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica.