Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

65. výročie Základnej umeleckej školy Jána Cikkera

ZUŠ v umení - umenie v ZUŠ

Základná umelecká škola Jána Cikkera žije v týchto dňoch intenzívnymi prípravami na oslavy 65. výročia založenia školy. Jubileu sú venované viaceré podujatia, na ktoré by sme radi srdečne pozvali všetkých našich priaznivcov. K pozvánke pripájame i malý exkurz do histórie i súčasnosti našej jubilantky, ktorá už 65 rokov spája pedagógov a žiakov spoločnou láskou k umeniu. To nie je fráza. Je to hlad po poznaní krásy sveta, ukrývajúceho duchovné hodnoty, ku ktorým každý z nás musí dospieť cieľavedomou prácou, úsilím, hľadaním a kultivovaním svojho „ja“.
Vďaka kvalitnej práci pedagógov sa od nás do sveta rozletelo mnoho talentovaných žiakov, osobností, ktoré rozvíjajú nadčasové dimenzie krásy umenia vo všetkých jeho podobách. Či už spomeniem domácu i zahraničnú sféru profesionálneho interpretačného umenia (koncertní umelci, členovia orchestrov a súborov, operní sólisti, speváci, tanečníci, herci), oblasť architektúry, dizajnu, reštaurátorstva, alebo úspešné pôsobenie našich absolventov ako pedagógov na všetkých stupňoch umeleckého školstva.
História našej školy sa začala písať 24. marca 1942. Začiatky boli skromné – s riaditeľom Jánom Gajdošom, dvomi učiteľmi a 60 žiakmi. K pôvodnému hudobnému odboru pribudol v roku 1961 výtvarný odbor a v roku 1967 tanečný odbor. Najmladším je literárno-dramatický odbor, ktorý začal pracovať v roku 1979.
V jubilejnom roku 50. výročia dostala škola súhlas manželky majstra Jána Cikkera pani Kataríny Cikkerovej na pomenovanie školy jeho menom. MŠ SR prepožičiava ZUŠ čestný názov Základná umelecká škola Jána Cikkera. S menom Jána Cikkera je spojená aj významná aktivita školy – Detský hudobný festival Jána Cikkera, ktorý oslavuje malé jubileum -15. výročie vzniku. Vstúpil do povedomia hudobnej verejnosti a každoročne priláka do Banskej Bystrice muzikantov z celého Slovenska. Festival vytvára priestor na vzájomnú výmenu skúseností z pedagogickej praxe, na nové stretnutia a podnety, ktoré nás obohacujú a zbližujú. Súčasťou festivalu je Detská interpretačná súťaž, ktorej garantom je MŠ SR. So štvrťročnou periodicitou sa na pôde našej školy striedajú inštrumentalisti rôzneho veku. Každý ročník zdobia umelecky hodnotné koncerty renomovaných umelcov, ktoré publikum prijíma s obdivom a nadšením. Od roku 2005 je festival obohatený o celoslovenskú súťažnú prehliadku prác žiakov výtvarných odborov ZUŠ pod názvom Maľovaná ZUŠ-ka.
Práca v jednotlivých odboroch ZUŠ má spoločnú ideu: formovať a zušľachťovať vnútorný svet detí, viesť ich k láske k umeniu, kultúre, k hodnotám, ktoré posúvajú vyššie ich prah citlivosti. Nemôže nám byť ľahostajná intolerancia, často až zarážajúca krutosť, bezohľadnosť, drogová rozpínavosť a absencia elementárnej slušnosti, ktoré sa vkrádajú do školských lavíc. Zaujatím žiakov umeleckou tvorivosťou, rozvíjaním fantázie, aktivovaním vôľových vlastností a poznávaním sveta umenia má naša škola nezastupiteľný vplyv na ich kultivovaný osobnostný rast, na ich myslenie a životné postoje. Široké vekové rozpätie (od štyroch rokov až po dospelých záujemcov o štúdium) poskytuje pedagógom výnimočnú, priam jedinečnú možnosť podieľať sa na umeleckom a osobnostnom vývoji detí od útleho veku, cez radosti a starosti ich dozrievania, prežiť s nimi maturitu, často i vysokoškolské štúdium.
Počas 65-ročnej existencie ZUŠ J. Cikkera prezentovala slovenské hudobné školstvo na mnohých zahraničných koncertných zájazdoch a festivaloch. Žiaci koncertovali v Poľsku, Maďarsku, Česku, Rakúsku, Slovinsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Holandsku. Všetky vystúpenia sa stretli s veľkým ohlasom poslucháčov. K tomuto výpočtu je potrebné pripísať celý rad koncertov na domácej pôde.
V súčasnosti v poslednom období ZUŠ J. Cikkera v spolupráci s Konzervatóriom J. L. Bellu a Akadémiou umení v Banskej Bystrici pripravila výročné koncerty venované európskym hudobným skladateľom (2005 J. S. Bach, 2006 W. A. Mozart, 2007 J. Cikker).
So srdečným prijatím sa stretli tri benefičné koncerty. Na programe sa podieľali všetky odbory ZUŠ a výťažok z týchto koncertov bol venovaný Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou a Občianskemu združeniu PONS v Banskej Bystrici.
Na záver k fiktívnej kytici ruží k 65. narodeninám ZUŠ J. Cikkera zaželajme našej milej škole do ďalších rokov veľa talentovaných detí, rovnakou mierou veľa kvalitných pedagógov, aby mohla naďalej slúžiť rozvoju umeleckých schopností našich žiakov, aby mohla formovať ich ďalší umelecký rast ako základný pilier umeleckého školstva, aby vychovávala tvorivých ľudí, naplnených krásou ducha, aby šírila kultúru v našom meste.
Veľa úspechov a šťastia v hľadaní a poznávaní krásy, harmónie a dokonalosti v zázračnom svete umenia!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 283
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 035
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 669
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 287
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 763
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 141
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 787
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 415
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 337
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Dôvodom sú nezhody okolo koncepcie udržateľného mestského rozvoja (UMR).

6 h

Návrh všeobecne záväzného nariadenia počíta s tým, že herne nebudú môcť byť umiestnené do 500 metrov od škôl, či zariadení sociálnych služieb.

7 h

Chcú tak získať viac miesta pre zákazníkov.

14 h

Na zásah vyslali profesionálnych hasičov aj niekoľko tímov dobrovoľných hasičov z okolia.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

13 h

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

5 h

Záchranári odkazujú, nie každý s Covidom patrí do nemocnice.

19 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?