Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

65. výročie Základnej umeleckej školy Jána Cikkera

ZUŠ v umení - umenie v ZUŠ

Základná umelecká škola Jána Cikkera žije v týchto dňoch intenzívnymi prípravami na oslavy 65. výročia založenia školy. Jubileu sú venované viaceré podujatia, na ktoré by sme radi srdečne pozvali všetkých našich priaznivcov. K pozvánke pripájame i malý exkurz do histórie i súčasnosti našej jubilantky, ktorá už 65 rokov spája pedagógov a žiakov spoločnou láskou k umeniu. To nie je fráza. Je to hlad po poznaní krásy sveta, ukrývajúceho duchovné hodnoty, ku ktorým každý z nás musí dospieť cieľavedomou prácou, úsilím, hľadaním a kultivovaním svojho „ja“.
Vďaka kvalitnej práci pedagógov sa od nás do sveta rozletelo mnoho talentovaných žiakov, osobností, ktoré rozvíjajú nadčasové dimenzie krásy umenia vo všetkých jeho podobách. Či už spomeniem domácu i zahraničnú sféru profesionálneho interpretačného umenia (koncertní umelci, členovia orchestrov a súborov, operní sólisti, speváci, tanečníci, herci), oblasť architektúry, dizajnu, reštaurátorstva, alebo úspešné pôsobenie našich absolventov ako pedagógov na všetkých stupňoch umeleckého školstva.
História našej školy sa začala písať 24. marca 1942. Začiatky boli skromné – s riaditeľom Jánom Gajdošom, dvomi učiteľmi a 60 žiakmi. K pôvodnému hudobnému odboru pribudol v roku 1961 výtvarný odbor a v roku 1967 tanečný odbor. Najmladším je literárno-dramatický odbor, ktorý začal pracovať v roku 1979.
V jubilejnom roku 50. výročia dostala škola súhlas manželky majstra Jána Cikkera pani Kataríny Cikkerovej na pomenovanie školy jeho menom. MŠ SR prepožičiava ZUŠ čestný názov Základná umelecká škola Jána Cikkera. S menom Jána Cikkera je spojená aj významná aktivita školy – Detský hudobný festival Jána Cikkera, ktorý oslavuje malé jubileum -15. výročie vzniku. Vstúpil do povedomia hudobnej verejnosti a každoročne priláka do Banskej Bystrice muzikantov z celého Slovenska. Festival vytvára priestor na vzájomnú výmenu skúseností z pedagogickej praxe, na nové stretnutia a podnety, ktoré nás obohacujú a zbližujú. Súčasťou festivalu je Detská interpretačná súťaž, ktorej garantom je MŠ SR. So štvrťročnou periodicitou sa na pôde našej školy striedajú inštrumentalisti rôzneho veku. Každý ročník zdobia umelecky hodnotné koncerty renomovaných umelcov, ktoré publikum prijíma s obdivom a nadšením. Od roku 2005 je festival obohatený o celoslovenskú súťažnú prehliadku prác žiakov výtvarných odborov ZUŠ pod názvom Maľovaná ZUŠ-ka.
Práca v jednotlivých odboroch ZUŠ má spoločnú ideu: formovať a zušľachťovať vnútorný svet detí, viesť ich k láske k umeniu, kultúre, k hodnotám, ktoré posúvajú vyššie ich prah citlivosti. Nemôže nám byť ľahostajná intolerancia, často až zarážajúca krutosť, bezohľadnosť, drogová rozpínavosť a absencia elementárnej slušnosti, ktoré sa vkrádajú do školských lavíc. Zaujatím žiakov umeleckou tvorivosťou, rozvíjaním fantázie, aktivovaním vôľových vlastností a poznávaním sveta umenia má naša škola nezastupiteľný vplyv na ich kultivovaný osobnostný rast, na ich myslenie a životné postoje. Široké vekové rozpätie (od štyroch rokov až po dospelých záujemcov o štúdium) poskytuje pedagógom výnimočnú, priam jedinečnú možnosť podieľať sa na umeleckom a osobnostnom vývoji detí od útleho veku, cez radosti a starosti ich dozrievania, prežiť s nimi maturitu, často i vysokoškolské štúdium.
Počas 65-ročnej existencie ZUŠ J. Cikkera prezentovala slovenské hudobné školstvo na mnohých zahraničných koncertných zájazdoch a festivaloch. Žiaci koncertovali v Poľsku, Maďarsku, Česku, Rakúsku, Slovinsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Holandsku. Všetky vystúpenia sa stretli s veľkým ohlasom poslucháčov. K tomuto výpočtu je potrebné pripísať celý rad koncertov na domácej pôde.
V súčasnosti v poslednom období ZUŠ J. Cikkera v spolupráci s Konzervatóriom J. L. Bellu a Akadémiou umení v Banskej Bystrici pripravila výročné koncerty venované európskym hudobným skladateľom (2005 J. S. Bach, 2006 W. A. Mozart, 2007 J. Cikker).
So srdečným prijatím sa stretli tri benefičné koncerty. Na programe sa podieľali všetky odbory ZUŠ a výťažok z týchto koncertov bol venovaný Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou a Občianskemu združeniu PONS v Banskej Bystrici.
Na záver k fiktívnej kytici ruží k 65. narodeninám ZUŠ J. Cikkera zaželajme našej milej škole do ďalších rokov veľa talentovaných detí, rovnakou mierou veľa kvalitných pedagógov, aby mohla naďalej slúžiť rozvoju umeleckých schopností našich žiakov, aby mohla formovať ich ďalší umelecký rast ako základný pilier umeleckého školstva, aby vychovávala tvorivých ľudí, naplnených krásou ducha, aby šírila kultúru v našom meste.
Veľa úspechov a šťastia v hľadaní a poznávaní krásy, harmónie a dokonalosti v zázračnom svete umenia!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 232
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 850
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 036
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 021
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 881
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 005
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 440
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 700
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 598
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 568
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Banskobystrická župa zatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) uzatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva cez leto malých aj veľkých na tri výstavy. Dostupné budú do konca augusta.

Radnica hľadá administratívnych pracovníkov na plošné testovanie

Počet Banskobystričanov nad 10 rokov, ktorých by sa testovanie malo týkať, sa pohybuje odhadom na úrovni približne 68-tisíc ľudí.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

V Brezne sa na plošné testovanie prihlásilo už viac ako 100 dobrovoľníkov

Primátor Brezna Abel hovorí, že urobí všetko pre to, aby nebolo ohrozené zdravie obyvateľov a aby všetko prebiehalo v poriadku a podľa pokynov.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Orave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Už ste čítali?