Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

65. výročie Základnej umeleckej školy Jána Cikkera

ZUŠ v umení - umenie v ZUŠ

Základná umelecká škola Jána Cikkera žije v týchto dňoch intenzívnymi prípravami na oslavy 65. výročia založenia školy. Jubileu sú venované viaceré podujatia, na ktoré by sme radi srdečne pozvali všetkých našich priaznivcov. K pozvánke pripájame i malý exkurz do histórie i súčasnosti našej jubilantky, ktorá už 65 rokov spája pedagógov a žiakov spoločnou láskou k umeniu. To nie je fráza. Je to hlad po poznaní krásy sveta, ukrývajúceho duchovné hodnoty, ku ktorým každý z nás musí dospieť cieľavedomou prácou, úsilím, hľadaním a kultivovaním svojho „ja“.
Vďaka kvalitnej práci pedagógov sa od nás do sveta rozletelo mnoho talentovaných žiakov, osobností, ktoré rozvíjajú nadčasové dimenzie krásy umenia vo všetkých jeho podobách. Či už spomeniem domácu i zahraničnú sféru profesionálneho interpretačného umenia (koncertní umelci, členovia orchestrov a súborov, operní sólisti, speváci, tanečníci, herci), oblasť architektúry, dizajnu, reštaurátorstva, alebo úspešné pôsobenie našich absolventov ako pedagógov na všetkých stupňoch umeleckého školstva.
História našej školy sa začala písať 24. marca 1942. Začiatky boli skromné – s riaditeľom Jánom Gajdošom, dvomi učiteľmi a 60 žiakmi. K pôvodnému hudobnému odboru pribudol v roku 1961 výtvarný odbor a v roku 1967 tanečný odbor. Najmladším je literárno-dramatický odbor, ktorý začal pracovať v roku 1979.
V jubilejnom roku 50. výročia dostala škola súhlas manželky majstra Jána Cikkera pani Kataríny Cikkerovej na pomenovanie školy jeho menom. MŠ SR prepožičiava ZUŠ čestný názov Základná umelecká škola Jána Cikkera. S menom Jána Cikkera je spojená aj významná aktivita školy – Detský hudobný festival Jána Cikkera, ktorý oslavuje malé jubileum -15. výročie vzniku. Vstúpil do povedomia hudobnej verejnosti a každoročne priláka do Banskej Bystrice muzikantov z celého Slovenska. Festival vytvára priestor na vzájomnú výmenu skúseností z pedagogickej praxe, na nové stretnutia a podnety, ktoré nás obohacujú a zbližujú. Súčasťou festivalu je Detská interpretačná súťaž, ktorej garantom je MŠ SR. So štvrťročnou periodicitou sa na pôde našej školy striedajú inštrumentalisti rôzneho veku. Každý ročník zdobia umelecky hodnotné koncerty renomovaných umelcov, ktoré publikum prijíma s obdivom a nadšením. Od roku 2005 je festival obohatený o celoslovenskú súťažnú prehliadku prác žiakov výtvarných odborov ZUŠ pod názvom Maľovaná ZUŠ-ka.
Práca v jednotlivých odboroch ZUŠ má spoločnú ideu: formovať a zušľachťovať vnútorný svet detí, viesť ich k láske k umeniu, kultúre, k hodnotám, ktoré posúvajú vyššie ich prah citlivosti. Nemôže nám byť ľahostajná intolerancia, často až zarážajúca krutosť, bezohľadnosť, drogová rozpínavosť a absencia elementárnej slušnosti, ktoré sa vkrádajú do školských lavíc. Zaujatím žiakov umeleckou tvorivosťou, rozvíjaním fantázie, aktivovaním vôľových vlastností a poznávaním sveta umenia má naša škola nezastupiteľný vplyv na ich kultivovaný osobnostný rast, na ich myslenie a životné postoje. Široké vekové rozpätie (od štyroch rokov až po dospelých záujemcov o štúdium) poskytuje pedagógom výnimočnú, priam jedinečnú možnosť podieľať sa na umeleckom a osobnostnom vývoji detí od útleho veku, cez radosti a starosti ich dozrievania, prežiť s nimi maturitu, často i vysokoškolské štúdium.
Počas 65-ročnej existencie ZUŠ J. Cikkera prezentovala slovenské hudobné školstvo na mnohých zahraničných koncertných zájazdoch a festivaloch. Žiaci koncertovali v Poľsku, Maďarsku, Česku, Rakúsku, Slovinsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Holandsku. Všetky vystúpenia sa stretli s veľkým ohlasom poslucháčov. K tomuto výpočtu je potrebné pripísať celý rad koncertov na domácej pôde.
V súčasnosti v poslednom období ZUŠ J. Cikkera v spolupráci s Konzervatóriom J. L. Bellu a Akadémiou umení v Banskej Bystrici pripravila výročné koncerty venované európskym hudobným skladateľom (2005 J. S. Bach, 2006 W. A. Mozart, 2007 J. Cikker).
So srdečným prijatím sa stretli tri benefičné koncerty. Na programe sa podieľali všetky odbory ZUŠ a výťažok z týchto koncertov bol venovaný Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou a Občianskemu združeniu PONS v Banskej Bystrici.
Na záver k fiktívnej kytici ruží k 65. narodeninám ZUŠ J. Cikkera zaželajme našej milej škole do ďalších rokov veľa talentovaných detí, rovnakou mierou veľa kvalitných pedagógov, aby mohla naďalej slúžiť rozvoju umeleckých schopností našich žiakov, aby mohla formovať ich ďalší umelecký rast ako základný pilier umeleckého školstva, aby vychovávala tvorivých ľudí, naplnených krásou ducha, aby šírila kultúru v našom meste.
Veľa úspechov a šťastia v hľadaní a poznávaní krásy, harmónie a dokonalosti v zázračnom svete umenia!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
 2. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 3. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 7. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 8. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 10 958
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 972
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 274
 4. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 4 510
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 742
 6. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 127
 7. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 1 440
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 1 338

Blogy SME

 1. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 2. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 3. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 4. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 5. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kamenica
 7. Radko Mačuha: Háveď
 8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 113 707
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 97 703
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 33 593
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 29 584
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 677
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 482
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 503
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 473
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Lukáš Ríša s rodinkou a v drese Seliec.

Hosťom v rubrike Športové naj bol Lukáš Ríša.


2 h

Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.


8 h
Banská Bystrica. Ilustračné foto.

Obmedzenia sa dotknú aj hromadnej dopravy.


30. máj
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


30. máj

Blogy SME

 1. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 2. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 3. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 4. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 5. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kamenica
 7. Radko Mačuha: Háveď
 8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 113 707
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 97 703
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 33 593
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 29 584
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 677
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 482
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 503
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 473
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu