Deti sú rozdelené do štyroch organizaných jednotiek. (menších detských domovov). Ústredná as sa nachádza vo Valaskej, kde je momentálne 25 detí, máme byt v Brezne, kde je 8 detí, domek v iernom Balogu, kde je 10 detí a v Mazorníkove máme tiež dom, kde je 10 detí. Momentálne máme 53 detí a 45 zamestnancov. Poty dos kolíšu, pretože od nás deti dos rýchlo odchádzajú, z toho dôvodu sa o nich starajú aj profesionálni rodiia, ktoré doma opatrujú deti. Máme dvoch takýchto profesionálnych rodiov. Dos detí teda prechádza do iných foriem ústavnej starostlivosti.
Prichádzate aj s viacerými zaujímavými projektami...
- Zaíname aj s celkom novými modernými vecami. Sú zamerané na sociálnu rehabilitáciu, alebo psychoterapiu. Sú to letné tábory pre biologické rodiny. Máme tu 90 % rómskych detí. Aby bola šanca, že by sa aspo niektoré deti dostali naspä, tak robíme v lete tábor, na ktorý si pozveme rodiov na dva týždne do pekného prostredia. Títo rodiia sa uia takzvaným psychosociálnym zrunostiam.
Aké sú ohlasy?
- Vemi dobré. Výsledkom je to, že už máme nejaké alšie podnety, že niektorí rodiia uvažujú, že by si deti vzali domov. Teda toto chceme stále opakova. Do výchovného procesu v detských domovoch prichádzame s originálnou formou výchovného procesu. Detské domovy sú preplnené a poda koncepcií sem bude chodi viacej chorých detí, detí s poruchami správania, mentálne postihnutých detí. Ale chýba metóda prevencie a lieby týchto detí. Detské domovy sa stávajú aj inštitúciami, kde sa deti budú musie aj liei, a to hlavne po psychickej stránke, pretože sem prídu týrané, zneužívané deti, s poruchami správania, mentálne postihnuté, i inak zdravotne postihnuté deti. Prichádzame s projektom sociálneho uenia, takzvaným psychosociálnym výcvikom (tréningom) detí, kde prostredníctvom skupiny a sociálneho uenia sa uia vystupova, získava skúsenosti, sociálne uenie ich robí odvážnejšími, a tak sa tieto deti viac uia a lieia poruchy ako neurózy. Toto je najnovšia vec, ktorú dávame aj na vedomie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je našim zriaovateom. V najbližších doch idem na Ústredie úradu práce do Bratislavy, kde by som chcel tento projekt predstavi.
Spolupracujete aj s OZ Dlane...
Áno, spolupracujeme s OZ Dlane (zameriavajú sa na pomoc deom s rôznym postihnutím) v B. Bystrici, pod vedením predsedkyne pani Tatiany Grófovej. Je to pre nás veký prínos. Oni sústreujú mladých umelcov, hudobníkov, divadelníkov. Títo mladí udia prichádzajú medzi naše deti a venujú sa im. Aplikujú sa tam zárove alšie odborné terapie, ako napríklad muzikoterapia, dramatoterapia, lieba pohybom. Tieto deti tak vahujú do nejakých scénok bez toho, aby si to deti uvedomovali, tak sú vemi intenzívne vahované tými systémami, majú možnos sa otvori, odreagova. S týmto obianskym združením robíme aj klasické veci, ako karnevaly, vianoné podujatia, kde, ako som povedal, sa tieto formy nebadane a pekne uplatujú s odborným zámerom. Máme s nimi alšie plány aj na leto. (Stanovanie, turistika...). Úsilie tu teda je. Je potrebné, aby udia o nás vedeli, podporili nás, aj formou dvoch percent z daní z príjmov. Faktom je, že budeme ma dlhšie, intenzívnejšie letné pobyty, tie nebudú všetky vykryté zo štátnych peazí. Potrebovali by sme teda pomoc aj prostredníctvom dvoch percent.
Detský domov rodinného typu
Riaditeľ domova má ďalšie plány, presadzovať ich pôjde do Bratislavy
Detský domov vo Valaskej nie je obyčajným detským domovom. A jeho riaditeľ, PaedDr. Michal Mikula, robí všetko preto, aby sa činnosť v ňom stále skvalitňovala. Porozprávali sme sa s ním o novinkách, ktoré pripravuje.
Potrebujeme aj vašu podporu formou 2 percent
Detský domov
Valaská
Detský domov vo Valaskej bol založený v roku 1956 ako dojčenský ústav a patril do rezortu zdravotníctva. V roku 1997 prešiel do rezortu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny – tým stratil charakter zdravotníckeho zariadenia. Zároveň sa tu zmenila aj veková skladba detí. Zriaďovateľom DeD sa stal Krajský úrad v Banskej Bystrici, od roku 2004 Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici.
Hlavné zásady spolužitia v bunkách rodinného typu sú:
- individuálny prístup k deťom. V jednej skupine je najviac 8 detí
- vytvorenie rodinných vzťahov medzi deťmi navzájom, ako aj vo vzťahu k vychovávateľom
- citové zázemie pre deti
- odborný prístup výchovných pracovníkov
- fungovanie rodinnej bunky so zámerom dosiahnuť samostatnosť v hospodárení so zverenými prostriedkami, ako aj udržiavanie svojho prostredia v optimálnom stave
- vytvorenie primeraných materiálnych a priestorových podmienok pre deti
- vytvorenie predpokladov pre návrat detí do pôvodných rodín, alebo prechod do NRS, prípadne do profesionálnej rodiny
Zamestnanci DeD pod vedením riaditeľa PaedDr. Michala Mikulu sa snažia vytvoriť deťom rodinné prostredie a svojim prístupom a prácou aspoň z časti nahradiť chýbajúcich rodičov. V rámci svojich možností organizujeme pre našich zverencov rôzne kultúrno-spoločenské podujatia v snahe spestriť ich život v detskom domove. Na jar 2006 sa uskutočnil Fašiangový karneval v Čiernom Balogu spolu s pretekmi na boboch. V septembri 2006 prebehol letný tábor „Stretnutie biologických rodičov s deťmi“ na chate v Osrblí, ktorého cieľom bolo vzájomné spoznávanie, nájdenie si cesty k sebe a návrat detí do rodín. V decembri sme zrealizovali kultúrno-spoločenský program „Hviezdička pre teba“ v kinosále kultúrneho domu vo Valaskej. Vo februári 2007 sme pre naše deti uskutočnili karneval pre deti na zimnom štadióne v Brezne. Všetky aktivity sa nám darí realizovať aj za účinnej pomoci občianskeho združenia DLANE z Banskej Bystrice pod vedením pani Tatiany Grófovej.