Ich najčastejšou príčinou bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých až v 6 363 prípadoch. V dôsledku vypaľovania trávy a suchých porastov vzniklo 1 646 požiarov.
V Banskobystrickom okrese bolo v minulom roku 169 požiarov s priamou škodou vyše 9 miliónov korún. Aj na území nášho okresu bolo najčastejšou príčinou vypaľovanie suchých porastov, zakladanie ohňov v prírode a fajčenie. S blížiacou sa jarou preto opäť upozorňujeme občanov na platnosť zákona č. 314/2001 Zbierky zákonov o ochrane pred požiarmi, v ktorom sa uvádza, že občan nesmie fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, zakladať oheň v priestoroch a na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Ak fyzická osoba poruší spomínané zákazy, môže dostať pokutu až do výšky 10-tisíc korún. Obdobné zákazy platia aj pre právnické alebo podnikajúce fyzické osoby, ak ich však porušia, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 500-tisíc korún.
Príroda sa pomaly prebúdza a spolu s ňou aj aktivita človeka v nej. Ožijú záhradkárske osady, turistické chodníky, záhumienky a rekreačné oblasti. Stačí tak málo – uvedomiť si, že les je živý organizmus. Je to najvyššie a najdokonalejšie rastlinné spoločenstvo, ktoré má a bude mať pre človeka veľký význam. Správajme sa preto zodpovedne. Myslime na to, že obnova lesa po požiari je dlhodobý proces, ktorý tu po nás zostane ako memento a dôkaz toho, že sme sa arogantne správali voči prírode.