Róbert Z. zo Sliača sa na našu redakciu obrátil s takýmto problémom: „Kamarát ma požiadal, aby som mu ručil na pôžičku v peňažnom ústave. Najprv som nesúhlasil, no on i jeho brat ma presviedčali, že so splácaním pôžičky nebudú mať žiadny problém. Naostatok som súhlasil, že mu budem ručiteľom na pôžičku vo výške 300 tisíc korún. Nedávno som sa ale dozvedel, že pôžičku nespláca. Dlh pre úroky neustále narastá. S kamarátom, ktorému ručím, som sa niekoľkokrát spojil, vždy mi sľúbil, že všetko splatí, ale nestalo sa tak. Čo mám robiť? Na koho sa môžem obrátiť?“
Zmluvou o úvere sa veriteľ zaväzuje, že na požiadanie dlžníka poskytne v jeho prospech peňažné prostriedky do určitej sumy a dlžník sa zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky. Jedným zo zabezpečovacích prostriedkov poskytnutého úveru je ručenie. Podľa paragrafu 546 Občianskeho zákonníka možno dohodou účastníkov zabezpečiť pohľadávku (úver) ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi (banke) povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.
Podľa paragrafu 506 Obchodného zákonníka, ak je dlžník v omeškaní s vrátením viac než dvoch splátok alebo jednej splátky po dobu dlhšiu ako tri mesiace, je veriteľ oprávnený od zmluvy o úvere odstúpiť a požadovať, aby dlžník vrátil dlžnú sumu s úrokmi.
Vo vašom prípade ste sa ako ručiteľ zaviazali písomným vyhlásením banke zaplatiť úver, resp. jeho nesplatený zostatok s príslušenstvom (úroky, úroky z omeškania) v prípade jeho nesplatenia dlžníkom. Pokiaľ sa úver nesplácal, banka využila svoje právo odstúpiť od zmluvy. Odstúpením od zmluvy o úvere je dlžník povinný zaplatiť celý zostatok úveru. V prípade jeho nesplatenia banka dlh (nesplatený zostatok úveru s príslušenstvom) vymáha súdnou cestou, kedy sú rozhodnutím súdu zaviazaní ako dlžník tak aj ručiteľ (solidárny dlžník). Uvedené znamená, že veriteľ (banka) je oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z dlžníkov. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť druhého, resp. ostatných zanikne.
V záujme predísť zvýšeným nákladom (súdne trovy, trovy právneho zastupovania) vám doporučujem vyplatiť nesplatený zostatok úverovej pohľadávky. Bezodkladne po jeho vyplatení si môžete vrátenie zaplatených čiastok vymáhať žalobou o zaplatenie na príslušnom súde.