Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

V. Vaník: Verím, že góly prídu

Podbrezovský manažér verí, že zodpovedná a poctivá práca sa raz musí prejaviť

Keď sme sa pred rokom rozprávali s manažérom podbrezovských futbalistov, riešili sme aj otázku zakončovateľov v drese železiarov. Veľa si vtedy na Kolkárni sľubovali od Frajkora, ten však nedal toľko gólov, ako by chceli. V ostatnú zimnú prípravu sa Podbrezovčania posilnili o dvoch útočníkov – Masára a Detka. Všetci veria, že aj ich zásluhou už do Podbrezovej prídu lepšie výsledky. Nielen o tom sme sa rozprávali s podbrezovským manažérom Vladimírom Vaníkom.

Pán Vaník, už prvý zápas s Humenným zrejme ukázal podbrezovské slabiny. Hrali ste síce dobre, ale prehrali ste...
- Keď poviem, že výsledky v zimnej príprave hovorili o niečom, a potom prišiel prvý majstrovský zápas, tak to moje slová neguje. Ale nie je to celkom tak. Napríklad v zápase s Humenným bola hra na patričnej úrovni, ale znova sa prejavil náš hendikep, že nemal kto dať gól. Počas celého obdobia, ako s futbalom robím, som asi nezažil taký zápas, kde by sme mali až takú veľkú územnú prevahu, ako v Humennom a nakoniec sme to prehrali – z toho som veľmi sklamaný. Ale hra mala tvar a cesta, ktorou sme sa pustili, je určite správna, o tom som sa presvedčil. Verím, že góly prídu. Máme tam viacerých chlapcov, ktorí sa ukázali, že sú pohotovejší strelci. Uvidíme, či sa dokážu presadiť. Musí sa to otočiť. Zodpovedná a poctivá práca, ktorá tu je, sa raz musí ukázať.
Aj pred rokom sme sa v interview rozprávali o probléme na útočníckom poste. Získali ste Frajkora, ktorý bol predzvesťou lepších čias...
- Stále sa snažíme vyriešiť to. Frajkor bol najlepším strelcom v Humennom, za polovicu sezóny tam nastrieľal 13 gólov. Prišiel k nám a dal ledva 2 góly. Potom sa zranil a dali sme ho na hosťovanie do Lučenca. Momentálne je veľmi ťažko zranený. Ďalej sme sa to snažili posilňovať v tejto zimnej príprave. Prišiel k nám Detko a taktiež koncový hráč Masár z Partizánskeho. Masár sa už v Humennom ukázal, že môže byť žolíkom, ktorý by sa mohol presadiť. Detko v Humennom nehral pre zranenie. Uvidíme, čo nám títo hráči prinesú. Herne je to dobré, treba však dávať góly.
Pred jarnou časťou klub oslabili dôležití hráči...
- Breznaník je perspektívny hráč, bol v reprezentácii do 21 rokov a bol o neho záujem už v lete, ale vtedy sme sa dohodli, že ešte neodíde. Bol veľmi perspektívny aj pre nás, ale už sa aj mne osobne zdalo, že už prišla chvíľa, keď by mal prestúpiť. A keďže bol záujem zo strany bratislavského Slovana, pustili sme ho k belasým. Bol tam o neho eminentný záujem. A je to aj naším cieľom – chceme, aby perspektívni chlapci, ktorí ukážu svoje kvality, išli ďalej. Preto aj s mládežou robíme tak, ako sme začali. Juraj Kucka, odišiel do majstrovského Ružomberka. Sme radi, že takýto chlapci sa dobre ukazujú a môžu ísť do sveta. Budeme s radosťou sledovať ich kariéru.
Aký je teda cieľ áčka v jarnej časti?
- Ten je jednoznačný. Musíme sa zachrániť v I. lige. A potom ideme ďalej. Už budujeme tím, aby sme sa už na to mohli pozerať trochu inak, teda aby sme sa určite dostali do prvej štvorky, ak bude takýto systém, aby sme sa znova dostali do takého povedomia, v akom Podbrezová bola už niekoľko rokov predtým, odkedy pôsobíme v tejto súťaži.
Pri nástupe trénera Jánoša sa tento známy tréner vedenia klubu opýtal, či bude mať Podbrezová prípadne záujem aj o postup do najvyššej slovenskej ligy. Ako to teda je s možnou ašpiráciou na postup? Pôjdete o rok na postup?
- Bezcieľne sa nedá hrať, to je jasné. Zatiaľ o postupe nesnívame, ale jednoznačne budeme hrať tak, aby sme boli čo najvyššie. Teda dostať sa budúcu sezónu medzi prvú štvorku, a potom sa ukáže, čo bude ďalej.
Filozofiou klubu zrejme naďalej ostáva výchova mladých. Ak by ste však chceli postúpiť už o rok, potrebovali by ste kúpiť „hotových“ hráčov s väčšími menami...
- Náš klub je jednoznačne zameraný na mládežnícku základňu. Dnes spĺňame všetky kritériá útvaru talentovanej mládeže. Snažíme sa aj káder áčka dopĺňať aj našimi odchovancami. Corgoň liga je však na kvalitatívne vyššej úrovni, nedala by sa teda hrať iba s vlastnými odchovancami – to je nám jasné. Ale nehrať najvyššiu súťaž by na druhej strane bola škoda pre samotných chlapcov, lebo by sa nemali kde ukázať. Keď je nejaký talent v mládežníckom futbale, jednoznačne sa potrebuje niekde ukázať. A najlepšie sa ukáže v najvyššej súťaži. Teda takáto filozofia tu je. Myslíme si, že postupom času to môže prísť. Nechceme si dávať jednorázové ciele, že teraz ideme na postup a podobne. Ono to príde. Zodpovedná, koncepčná práca sa musí prejaviť.
Ako ste spokojný s touto zimnou prípravou?
- Som spokojný vtedy, keď sú spokojní hráči. My funkcionári sme zodpovední za to, aby zimná príprava prebehla tak, že aj tréner aj hráči sú spokojní. Myslím si, že sme to splnili. Potrebujeme už len výsledky. Musíme strieľať góly, aby sme dosahovali dobré výsledky. Som presvedčený, že každú chvíľu to príde. Som večný optimista a verím tomu, lebo vidím, čo sa tu necháva, aká práca je za nami. Musí to prísť.
Domáce zápasy už budú bývať v Brezne...
- Áno. Vychádzame z toho, že futbal je pre ľudí. Netvrdím, že do Podbrezovej ľudia nechodili na futbal. Sú tu ľudia, ktorí sú na futbal zvyknutí a radi naň chodia. Ale keď berieme celé Horehronie, ktoré taký futbal nehrá, tak jednoduchšie je im prísť do Brezna, ako do Podbrezovej. A príde preto aj viac ľudí, ako do Podbrezovej. Robíme na ňom nemalé rekonštrukčné úpravy - v útrobách štadióna, upravujú sa kabíny, urobili sme aj automatické zavlažovanie, čím chceme dosiahnuť to, aby trávnatá plocha bola na patričnej úrovni. Ospravedlňujem sa Podbrezovčanom, že I. liga sa bude hrať v Brezne, ale veríme, že v Brezne bude chodiť viac ľudí. Ale tí, čo radi chodili do Podbrezovej, si určite nájdu cestu aj do Brezna, veď nie je až tak ďaleko. Máme skalných fanúšikov, ktorí verím, že budú naďalej fandiť tak, ako doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Viceprezident Soták: Konkurencia je už na všetkých postoch

Viceprezident podbrezovských futbalistov je veľmi spokojný s tým, že v A-tíme sa zvýšila konkurencia na jednotlivých postoch – to tu podľa neho predtým chýbalo. Vladimír Soták ml. si veľmi pochvaľuje aj posilnenie v útoku. Prezradil, že okrem Detka a Masára by mal prísť ešte ďalší hrotový hráč. Verí, že budúcu sezónu by sa už Podbrezovčania mali pohybovať na špici I. ligy. Viceprezident podbrezovských futbalistov Vladimír Soták ml.
Ako ste spokojný so zimnou prípravou?
- Som spokojný, pretože obidve sústredenia, či už kondičné, alebo herné, prebehli tak, ako sme si naplánovali. Chalani boli zdraví, až na nejaké výnimky. Nemali sme veľa zranených, ani chorých. S prípravou je spokojný aj tréner, veď on s nimi bol každý deň, preto aj ja som spokojný.
A čo sa týka doplnenia kádra?
- Myslím si, že momentálny stav, aký sme dosiahli, je lepší, ako bol pred polrokom či rokom. Konkurencia je už na všetkých postoch, čo sme predtým nemali. Teda je to vidno aj na prístupe hráčov, ktorí predtým konkurenciu nemali, že cítia tlak. Je to nabehnuté dobre s tým, že v priebehu polsezóny sa nám ukáže, čo ešte budeme robiť v lete. Ale myslím si, že v lete už také veľké zásahy do kádra nebudú.
Problémom sa trochu ukazuje strelecká nemohúcnosť... Napríklad v Humennom, kde ste hrali dobre, ale góly neprichádzali...
- Tam je jednoduché vysvetlenie, lebo prišli traja noví útočníci, od ktorých si sľubujeme, že budú efektívnejší. S tých troch nastúpil jeden v druhom polčase. Potvrdilo sa, že u hráčov, ktorí hrali predtým, sa efektivita nezlepšila. Veľa si sľubujeme od nových útočníkov. Okrem nich máme ešte rozrobeného veľmi perspektívneho útočníka, takže myslím si, že tam bude dostatočná konkurencia chalanov. Myslím si, že sú to chalani, ktorí na to majú. Je potrebné, aby sa chytili. Masár už aj v príprave potvrdil, že na to má, aby hrával, a aby bol efektívnejší. Ďalším je útočník Detko – je tiež chalan, ktorý si myslím, že tam bude mať stabilné miesto, ak bude podávať výkony ako v príprave.
Čo môžete prezradiť o ďalšom útočníkovi, ktorého chcete dostať do Podbrezovej?
- Je z nižšej slovenskej súťaže, pochodil aj Českú republiku. Teraz sa vracia na Slovensko. Už predtým sme sa pokúšali dostať ho sem.
Keď prichádzal tréner Jánoš do klubu, pýtal sa vedenia aj na možnosť postupu Podbrezovej do vyššej súťaže. Ako vy osobne vidíte túto možnosť?
- Vždy s tým rátam. Hlavne teraz je káder kvalitnejší, je konsolidovaný a podpora mládeže z dorastu a béčka je oveľa lepšia. Napríklad Kožička, ale sú tam aj ďalší perspektívni, ktorí môžu nabehnúť do tímu. Keď budeme mať takýto dobrý základ našich chlapcov, že nebudeme musieť zháňať hráčov z vonku, a myslím, že aj títo chlapci na to budú mať, tak vôbec sa tomu nebránime. Ja osobne budem iba rád. Ak teraz všetko dobre dopadne, tak budúcu sezónu by sme sa mali pohybovať na špici tejto súťaže.
Budete pred ďalším ročníkom uvažovať aj o možnom nákupe väčších mien?
- Zatiaľ sme sa o tom nebavili. Myslím si, že máme dosť chlapcov v doraste, alebo v béčku, ktorí sa budú môcť zapájať. Tí chlapci, ktorí teraz prišli do kádra, zapadli a verím, že budú schopní ťahať mladých, aby rástli s nimi. Zatiaľ sme sa teda o veľkých menách nebavili, nie je to ani cesta trénera Jánoša, kupovať hotových, drahých hráčov. Aj on je skôr za vypracovanie vlastných odchovancov. Vidím v tom dobrú cestu a ukazuje sa, že za polrok sa urobilo veľa práce, ale musí sa to prejaviť na výsledkoch.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 974
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 327
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 779
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 295
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 258
 6. Od Česka až po Jadran 3 795
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 367
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 080
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 998
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 085
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ťahákom bola luxusná šoférska limuzína Issota Franschini z roku 1930.


8 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Športovec, do ktorého sme vkladali na OH väčšie nádeje, neuspel. Odštartovala aj najvyššia futbalová súťaž, prekvapenie sa zrodilo už v úvodnom kole. Nitra zarezáva s mladíkmi.


11 h

Mince, ktorým narastie hodnota v priebehu pár rokov až na šestnásťnásobok sú dostupné už aj na Slovensku.


23. júl
Ilustračné foto.

Záchranné zložky zasahujú v Jarabej.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Oheň zachvátil štyri zásobníky, v ktorých je uhlie, koks, drevná štiepka a ruda.


21 h

Viacero ciest zostalo neprejazdných. Obec vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.


TASR 8 h

Pôvodný vlastník zomrel v roku 1978.


8 h

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


24. júl

Už ste čítali?