Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

V. Vaník: Verím, že góly prídu

Podbrezovský manažér verí, že zodpovedná a poctivá práca sa raz musí prejaviť

Keď sme sa pred rokom rozprávali s manažérom podbrezovských futbalistov, riešili sme aj otázku zakončovateľov v drese železiarov. Veľa si vtedy na Kolkárni sľubovali od Frajkora, ten však nedal toľko gólov, ako by chceli. V ostatnú zimnú prípravu sa Podbrezovčania posilnili o dvoch útočníkov – Masára a Detka. Všetci veria, že aj ich zásluhou už do Podbrezovej prídu lepšie výsledky. Nielen o tom sme sa rozprávali s podbrezovským manažérom Vladimírom Vaníkom.

Pán Vaník, už prvý zápas s Humenným zrejme ukázal podbrezovské slabiny. Hrali ste síce dobre, ale prehrali ste...
- Keď poviem, že výsledky v zimnej príprave hovorili o niečom, a potom prišiel prvý majstrovský zápas, tak to moje slová neguje. Ale nie je to celkom tak. Napríklad v zápase s Humenným bola hra na patričnej úrovni, ale znova sa prejavil náš hendikep, že nemal kto dať gól. Počas celého obdobia, ako s futbalom robím, som asi nezažil taký zápas, kde by sme mali až takú veľkú územnú prevahu, ako v Humennom a nakoniec sme to prehrali – z toho som veľmi sklamaný. Ale hra mala tvar a cesta, ktorou sme sa pustili, je určite správna, o tom som sa presvedčil. Verím, že góly prídu. Máme tam viacerých chlapcov, ktorí sa ukázali, že sú pohotovejší strelci. Uvidíme, či sa dokážu presadiť. Musí sa to otočiť. Zodpovedná a poctivá práca, ktorá tu je, sa raz musí ukázať.
Aj pred rokom sme sa v interview rozprávali o probléme na útočníckom poste. Získali ste Frajkora, ktorý bol predzvesťou lepších čias...
- Stále sa snažíme vyriešiť to. Frajkor bol najlepším strelcom v Humennom, za polovicu sezóny tam nastrieľal 13 gólov. Prišiel k nám a dal ledva 2 góly. Potom sa zranil a dali sme ho na hosťovanie do Lučenca. Momentálne je veľmi ťažko zranený. Ďalej sme sa to snažili posilňovať v tejto zimnej príprave. Prišiel k nám Detko a taktiež koncový hráč Masár z Partizánskeho. Masár sa už v Humennom ukázal, že môže byť žolíkom, ktorý by sa mohol presadiť. Detko v Humennom nehral pre zranenie. Uvidíme, čo nám títo hráči prinesú. Herne je to dobré, treba však dávať góly.
Pred jarnou časťou klub oslabili dôležití hráči...
- Breznaník je perspektívny hráč, bol v reprezentácii do 21 rokov a bol o neho záujem už v lete, ale vtedy sme sa dohodli, že ešte neodíde. Bol veľmi perspektívny aj pre nás, ale už sa aj mne osobne zdalo, že už prišla chvíľa, keď by mal prestúpiť. A keďže bol záujem zo strany bratislavského Slovana, pustili sme ho k belasým. Bol tam o neho eminentný záujem. A je to aj naším cieľom – chceme, aby perspektívni chlapci, ktorí ukážu svoje kvality, išli ďalej. Preto aj s mládežou robíme tak, ako sme začali. Juraj Kucka, odišiel do majstrovského Ružomberka. Sme radi, že takýto chlapci sa dobre ukazujú a môžu ísť do sveta. Budeme s radosťou sledovať ich kariéru.
Aký je teda cieľ áčka v jarnej časti?
- Ten je jednoznačný. Musíme sa zachrániť v I. lige. A potom ideme ďalej. Už budujeme tím, aby sme sa už na to mohli pozerať trochu inak, teda aby sme sa určite dostali do prvej štvorky, ak bude takýto systém, aby sme sa znova dostali do takého povedomia, v akom Podbrezová bola už niekoľko rokov predtým, odkedy pôsobíme v tejto súťaži.
Pri nástupe trénera Jánoša sa tento známy tréner vedenia klubu opýtal, či bude mať Podbrezová prípadne záujem aj o postup do najvyššej slovenskej ligy. Ako to teda je s možnou ašpiráciou na postup? Pôjdete o rok na postup?
- Bezcieľne sa nedá hrať, to je jasné. Zatiaľ o postupe nesnívame, ale jednoznačne budeme hrať tak, aby sme boli čo najvyššie. Teda dostať sa budúcu sezónu medzi prvú štvorku, a potom sa ukáže, čo bude ďalej.
Filozofiou klubu zrejme naďalej ostáva výchova mladých. Ak by ste však chceli postúpiť už o rok, potrebovali by ste kúpiť „hotových“ hráčov s väčšími menami...
- Náš klub je jednoznačne zameraný na mládežnícku základňu. Dnes spĺňame všetky kritériá útvaru talentovanej mládeže. Snažíme sa aj káder áčka dopĺňať aj našimi odchovancami. Corgoň liga je však na kvalitatívne vyššej úrovni, nedala by sa teda hrať iba s vlastnými odchovancami – to je nám jasné. Ale nehrať najvyššiu súťaž by na druhej strane bola škoda pre samotných chlapcov, lebo by sa nemali kde ukázať. Keď je nejaký talent v mládežníckom futbale, jednoznačne sa potrebuje niekde ukázať. A najlepšie sa ukáže v najvyššej súťaži. Teda takáto filozofia tu je. Myslíme si, že postupom času to môže prísť. Nechceme si dávať jednorázové ciele, že teraz ideme na postup a podobne. Ono to príde. Zodpovedná, koncepčná práca sa musí prejaviť.
Ako ste spokojný s touto zimnou prípravou?
- Som spokojný vtedy, keď sú spokojní hráči. My funkcionári sme zodpovední za to, aby zimná príprava prebehla tak, že aj tréner aj hráči sú spokojní. Myslím si, že sme to splnili. Potrebujeme už len výsledky. Musíme strieľať góly, aby sme dosahovali dobré výsledky. Som presvedčený, že každú chvíľu to príde. Som večný optimista a verím tomu, lebo vidím, čo sa tu necháva, aká práca je za nami. Musí to prísť.
Domáce zápasy už budú bývať v Brezne...
- Áno. Vychádzame z toho, že futbal je pre ľudí. Netvrdím, že do Podbrezovej ľudia nechodili na futbal. Sú tu ľudia, ktorí sú na futbal zvyknutí a radi naň chodia. Ale keď berieme celé Horehronie, ktoré taký futbal nehrá, tak jednoduchšie je im prísť do Brezna, ako do Podbrezovej. A príde preto aj viac ľudí, ako do Podbrezovej. Robíme na ňom nemalé rekonštrukčné úpravy - v útrobách štadióna, upravujú sa kabíny, urobili sme aj automatické zavlažovanie, čím chceme dosiahnuť to, aby trávnatá plocha bola na patričnej úrovni. Ospravedlňujem sa Podbrezovčanom, že I. liga sa bude hrať v Brezne, ale veríme, že v Brezne bude chodiť viac ľudí. Ale tí, čo radi chodili do Podbrezovej, si určite nájdu cestu aj do Brezna, veď nie je až tak ďaleko. Máme skalných fanúšikov, ktorí verím, že budú naďalej fandiť tak, ako doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Viceprezident Soták: Konkurencia je už na všetkých postoch

Viceprezident podbrezovských futbalistov je veľmi spokojný s tým, že v A-tíme sa zvýšila konkurencia na jednotlivých postoch – to tu podľa neho predtým chýbalo. Vladimír Soták ml. si veľmi pochvaľuje aj posilnenie v útoku. Prezradil, že okrem Detka a Masára by mal prísť ešte ďalší hrotový hráč. Verí, že budúcu sezónu by sa už Podbrezovčania mali pohybovať na špici I. ligy. Viceprezident podbrezovských futbalistov Vladimír Soták ml.
Ako ste spokojný so zimnou prípravou?
- Som spokojný, pretože obidve sústredenia, či už kondičné, alebo herné, prebehli tak, ako sme si naplánovali. Chalani boli zdraví, až na nejaké výnimky. Nemali sme veľa zranených, ani chorých. S prípravou je spokojný aj tréner, veď on s nimi bol každý deň, preto aj ja som spokojný.
A čo sa týka doplnenia kádra?
- Myslím si, že momentálny stav, aký sme dosiahli, je lepší, ako bol pred polrokom či rokom. Konkurencia je už na všetkých postoch, čo sme predtým nemali. Teda je to vidno aj na prístupe hráčov, ktorí predtým konkurenciu nemali, že cítia tlak. Je to nabehnuté dobre s tým, že v priebehu polsezóny sa nám ukáže, čo ešte budeme robiť v lete. Ale myslím si, že v lete už také veľké zásahy do kádra nebudú.
Problémom sa trochu ukazuje strelecká nemohúcnosť... Napríklad v Humennom, kde ste hrali dobre, ale góly neprichádzali...
- Tam je jednoduché vysvetlenie, lebo prišli traja noví útočníci, od ktorých si sľubujeme, že budú efektívnejší. S tých troch nastúpil jeden v druhom polčase. Potvrdilo sa, že u hráčov, ktorí hrali predtým, sa efektivita nezlepšila. Veľa si sľubujeme od nových útočníkov. Okrem nich máme ešte rozrobeného veľmi perspektívneho útočníka, takže myslím si, že tam bude dostatočná konkurencia chalanov. Myslím si, že sú to chalani, ktorí na to majú. Je potrebné, aby sa chytili. Masár už aj v príprave potvrdil, že na to má, aby hrával, a aby bol efektívnejší. Ďalším je útočník Detko – je tiež chalan, ktorý si myslím, že tam bude mať stabilné miesto, ak bude podávať výkony ako v príprave.
Čo môžete prezradiť o ďalšom útočníkovi, ktorého chcete dostať do Podbrezovej?
- Je z nižšej slovenskej súťaže, pochodil aj Českú republiku. Teraz sa vracia na Slovensko. Už predtým sme sa pokúšali dostať ho sem.
Keď prichádzal tréner Jánoš do klubu, pýtal sa vedenia aj na možnosť postupu Podbrezovej do vyššej súťaže. Ako vy osobne vidíte túto možnosť?
- Vždy s tým rátam. Hlavne teraz je káder kvalitnejší, je konsolidovaný a podpora mládeže z dorastu a béčka je oveľa lepšia. Napríklad Kožička, ale sú tam aj ďalší perspektívni, ktorí môžu nabehnúť do tímu. Keď budeme mať takýto dobrý základ našich chlapcov, že nebudeme musieť zháňať hráčov z vonku, a myslím, že aj títo chlapci na to budú mať, tak vôbec sa tomu nebránime. Ja osobne budem iba rád. Ak teraz všetko dobre dopadne, tak budúcu sezónu by sme sa mali pohybovať na špici tejto súťaže.
Budete pred ďalším ročníkom uvažovať aj o možnom nákupe väčších mien?
- Zatiaľ sme sa o tom nebavili. Myslím si, že máme dosť chlapcov v doraste, alebo v béčku, ktorí sa budú môcť zapájať. Tí chlapci, ktorí teraz prišli do kádra, zapadli a verím, že budú schopní ťahať mladých, aby rástli s nimi. Zatiaľ sme sa teda o veľkých menách nebavili, nie je to ani cesta trénera Jánoša, kupovať hotových, drahých hráčov. Aj on je skôr za vypracovanie vlastných odchovancov. Vidím v tom dobrú cestu a ukazuje sa, že za polrok sa urobilo veľa práce, ale musí sa to prejaviť na výsledkoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 254
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 360
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 13 256
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 155
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 156
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 513
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 770
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 905
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 760
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 730
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Tóth už ma limit vo vrecku, čerešničkou najlepší výkon roka

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z brazílskeho Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth triumfoval na sobotňajšom 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky.

Matej Tóth v cieli Dudinskej päťdesiatky.

Pribudlo 2 890 nakazených, rastie aj počet úmrtí

Medzi 25 potvrdenými úmrtiami sú aj prípady z nemocníc v Banskej Bystrici a Brezne.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Banskobystrická župa zatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) uzatvára pre verejnosť všetky kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva cez leto malých aj veľkých na tri výstavy. Dostupné budú do konca augusta.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Už ste čítali?