Dvanásť rokov činnosti má za sebou Komunitná nadácia Zdravé mesto, prvá nadácia komunitného typu v strednej a východnej Európe. Jej poslaním je zvyšovanie kvality a zlepšovanie životného prostredia v regióne Banská Bystrica, Sliač a Zvolen, posilňovanie sociálneho kapitálu, oživenie a rozvoj miestneho darcovstva a filantropie.
„Snažíme sa finančne podporovať deti a mládež, rómsku komunitu, svoju pozornosť zameriavame tiež na vzdelávanie, kultúru či na rozvoj vidieka. Od začiatku činnosti sme doteraz podporili celkom 969 projektov za takmer deväť miliónov korún“, povedala Beata Hirt, správkyňa nadácie. Na rozdiel od niektorých iných Komunitná nadácia Zdravé mesto peniaze investuje vždy transparentne. Aj pre prípadných darcov tak vytvára čitateľný priestor, komu jednotlivci či organizácie môžu pomôcť. Spomeňme napríklad Klub darcov, kde miestni darcovia sami rozhodujú o použití svojich darov na konkrétne projekty. Partnerom Klubu darcov je Konto Orange, ktorý k sume získanej od domácich darcov pridá rovnakú sumu použitú na projekty. Pre zaujímavosť: Nadácia je členom Fóra donorov, Transatlantickej a Višegrádskej siete komunitných nadácií aj Asociácie komunitných nadácií Slovenska.
„Máme pripravenú ďalšiu zaujímavú akciu. Fond na podporu domáceho potenciálu, ktorý v Komunitnej nadácii založil Felix Mittermayer, totiž vyhlasuje súťaž Euro cena 2007. Jej cieľom je oceniť práve aktívnych obyvateľov regiónu, ktorí sa podieľajú na jeho rozvoji a využívajú pritom skúsenosti z krajín Európskej únie. Do súťaže sa môžu prihlásiť organizácie a neformálne občianske iniciatívy, ktorých projekt sme v rokoch 2004-2006 podporili. Uzávierka nominácií je do konca marca, víťaz získa 20-tisíc korún“, vysvetlila Beata Hirt.
Pri spomínanej nadácii od roku 2004 funguje grantový program MaGNeT, ktorý je zameraný na podporu dobrovoľníctva mladých ľudí vo veku od 13 do 26 rokov. Prostredníctvom neho mladí pomáhajú zaviesť do života verejnoprospešné nápady svojich rovesníkov. Tí však myšlienku musia dať na papier, vypracovať projekt, a až potom požiadať o financie.
„Dvadsať projektov v celkovej sume 156-tisíc korún, taká je bilancia našej podpory do týchto dní,“ povedala Ida Adolfová, koordinátorka programu MaGNeT. „Skupina MaGNeT – čiže mladí aktívni grantisti, nápaditý efektívny tím, vznikla na základe anglického modelu Youthbank. Snažíme sa podporovať tú mládež, ktorá je v riziku a nie je organizovaná v mládežníckych organizáciách, napríklad v skaute. (Teda taká, kde je väčšie nebezpečenstvo, že svoj voľný čas bude tráviť pasívne, nezdravo). MaGNeT tvorí tím mladých ľudí, ktorí za účasti koordinátora absolvujú tréning, kde získajú prehľad, ako funguje organizácia. Naučia sa nielen správne komunikovať, ale aj urobiť rozpočet, kontrolovať ho a dodržiavať, správne účtovať. Následne vyhlásia kritériá a uzávierku, kde mladí ľudia môžu predložiť svoje projekty a požiadať o grant. Mladí aktivisti z MaGNeTu potom pomáhajú svojím rovesníkom, žiadateľom o grant, správne napísať projekt a úspešne ho zrealizovať. Tieto aktivity môžeme realizovať vďaka podpore Nadácie SPP a Fondu Hodina deťom,“ uzavrela.
MaGNeT už po piatykrát vyhlasuje grantovú výzvu na podporu projektov mladých z Banskej Bystrice a okolia. Maximálna výška podpory je desaťtisíc korún. Prihlášky je možné podať do 13. apríla v sídle Komunitnej nadácie Zdravé mesto. Viac informácií nájdete na www.knzm.sk a www.magnet.knzm.sk