Pracovníci polície robia v súčasnosti pre deti a mládež niekoľko projektov, ktorých hlavnou úlohou je prevencia. „Navštevujeme najmä základné školy, kde sa orientujeme na štvrté a piate ročníky,“ hovorí Petra Babulicová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici. Ona spolu so svojimi kolegami nielen z Banskej Bystrice navštevuje školy v mestách a obciach Banskobystrického kraja. V dohodnutom termíne sa pracovníci polície stretávajú s deťmi v rámci vyučovania. Na hodinách prednášajú, pracujú s deťmi na úlohách zo špeciálnych pracovných zošitov a potom spolu diskutujú na rozoberané témy podľa konkrétneho projektu.
Policajt -
- môj kamarát
Už vyše desať rokov funguje výchovno-vzdelávacia aktivita preventívneho charakteru „Policajt - môj kamarát“, ktorá je určená žiakom prvého i druhého stupňa základných škôl v Banskobystrickom kraji. „Projekt bol vyhlásený v roku 1996, a to na podnet Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici a Mestského úradu v Banskej Bystrici. V tom čase kriminalita mládeže ako celku vykazovala stúpajúcu tendenciu,“ vysvetľuje P. Babulicová. V minulom školskom roku prebehol v rámci okresných riaditeľstiev Policajného zboru v Banskobystrickom kraji jubilejný 10. ročník okresného kola a v mesiaci jún 2006 4. ročník krajského kola súťaže „Policajt - môj kamarát“.
„Dlhodobým cieľom preventívneho projektu je eliminácia trestnej činnosti páchanej mládežou a tiež na mládeži. Cieľom je tiež vybudovať u detí uvedomenie si zodpovednosti za vlastné konanie, odstrániť riziko stať sa obeťou trestného činu, zlepšiť spoluprácu a posilniť dôveru medzi políciou a mládežou, znížiť nehodovosť detí a mládeže ako účastníkov cestnej premávky. Projekt aktívne prispieva aj k zapojeniu sa detí a mládeže do využívania voľného času,“ zdôrazňuje policajná pracovníčka.
Správaj sa normálne
Už dlhšie funguje aj projekt „Správaj sa normálne“, ktorého cieľom je zníženie rizika vzniku delikventného správania, ako aj zníženie rizika stať sa obeťou trestného činu. Medzi jeho čiastkové ciele patrí výchova žiakov k hodnotám, akými sú ľudský život, zdravie, ale aj výchova pozitívneho vzťahu žiakov k policajtom, atď. Cieľovou skupinou sú žiaci 5. ročníkov základných škôl.
Prednedávnom sme sa boli pozrieť na jednej vyučovacej hodine u piatakov na Základnej škole J. G. Tajovského v Podlaviciach. S Petrou Babulicovou sa títo 11-roční žiaci stretávajú už niekoľko týždňov a za ten čas prebrali v rámci projektu „Správaj sa normálne“ niekoľko dôležitých tém. Na ostatnom stretnutí bola reč o cyklistoch, ako sa majú správať na cestách. Deti na túto tému živo diskutovali a predháňali sa v rozprávaní zážitkov z cestnej premávky. Sami navrhovali spôsoby riešenia kritických momentov na cestách. Po diskusii sme sa opýtali niektorých žiakov na ich dojmy z projektu. „Je to fajn, že máme tieto hodiny s pracovníkmi polície. Baví ma to,“ zhodnotil stručne, ale výstižne Marek Baláž. „Vedomosti z prednášok sme už využili aj v bežnom živote. Napríklad na Silvestra už sme si uvedomovali, že pyrotechniku môžeme v našom veku používať len v prítomnosti dospelých,“ hovoria Simona Pániková a Radka Patrnčiaková.
Vidieť a byť videný
V súčasnosti polícia rozbieha preventívny projekt „Vidieť a byť videný“, ktorý je určený pre rizikové skupiny účastníkov cestnej premávky, ako sú chodci (deti, seniori, cyklisti a iní účastníci). Jeho podstatou je nutnosť používania reflexných fólií, nášiviek, pások a iných prostriedkov pri pohybe osôb na komunikáciách za účelom ich zviditeľnenia. „Cieľom projektu je, aby si títo účastníci cestnej premávky uvedomili, že je pre nich životne dôležité, aby ich na cestách bolo vidieť. Stúpa počet dopravných nehôd s účasťou chodcov, a taktiež sú varujúce aj ich tragické následky,“ vyzdvihuje ciele projektu Petra Babulicová.
„Pri zrážke motorového vozidla s chodcom je najviac postihnutý práve chodec. Často dochádza k ťažkým ujmám na zdraví a neraz sa pri nich zaplatí aj životom. Vodiči, ktorí sa stanú účastníkmi takejto nehody, znášajú trestno-právne následky, ak nehodu zavinili. Ale aj keď kolíziu zavinil chodec, často sú psychicky poznačení po celý život, najmä ak obeťou bolo dieťa,“ dodáva.
V rámci Policajného zboru tento projekt realizujú pracovníci prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v spolupráci s pracovníkmi prevencie na Okresných riaditeľstvách Policajného zboru v Banskobystrickom kraji a tiež príslušníkmi dopravnej polície v jednotlivých regiónoch kraja.
„Niektorí účastníci cestnej premávky často nedbajú na svoju bezpečnosť a podceňujú ju. Je potrebné zdôrazniť, že práve svojou vlastnou nezodpovednosťou na cestách ohrozujeme aj ostatných jej účastníkov. Každý by mal svojim vlastným pričinením prispieť k zlepšeniu bilancie štatistík v dopravnej nehodovosti a nešťastí na cestách,“ hovorí Babulicová, ktorú sme prednedávnom zastihli u štvrtákov v podlavickej škole. Desaťroční školáci si vypočuli prednášku a vášnivo diskutovali. Zdvíhali často ruky a hlásili sa o príspevok do diskusie, čo značí, že z nich vyrastajú svedomití účastníci cestnej premávky.
Miška Izáková je vnímavé dievčatko, ktoré vyzerá na svoj vek veľmi vyspelé. „Myslím si, že preventívne prednášky polície sú pre deti v našom veku veľmi dôležité. Teraz sme dostali reflexné pásiky a nálepky, aby nás bolo v tme dobre vidieť,“ teší sa Miška. „Určite budem dodržiavať všetko, čo som sa v rámci prednášok naučil. Reflexné pásiky budem používať, aby ma nezrazilo auto,“ zdôraznil Tomáš Donoval. Pracovníci polície zasiali prvé semienka a len čas ukáže, ako sa budú títo žiaci správať v praxi, na cestách a napokon v celom svojom živote.
Riaditeľ Základnej školy J. G. Tajovského Pavol Lehoťan je s projektami polície spokojný. „My máme s týmito besedami veľmi dobré skúsenosti už niekoľko rokov. V rámci nášho projektu Zdravá škola robíme besedy na prevencie proti fajčeniu, kriminalite a proti drogám. V poslednom čase sme začali riešiť aj dopravnú výchovu. Predsa len keď prednášajú pracovníci polície, pre deti je to zaujímavejšie, viac ich vnímajú ako učiteľov. Praktické cvičenia a ukážky majú veľmi dobrú úroveň. Myslím si, že sa nám v rámci týchto projektov podarilo znížiť percento žiakov, ktorí majú znížené známky zo správania,“ vyzdvihol nie zanedbateľný fakt riaditeľ.