Priaznivé účinky hudby na človeka sú známe už od praveku. Hudba pomáha liečiť, aktivizuje životnú energiu, prekonáva bezmocnosť a strach, pomáha relaxovať, rozvíja poznávacie schopnosti, posilňuje pamäť i logické myslenie, podporuje intuíciu a kreativitu. Tiež si poradí s vysokým krvným tlakom, dýchacími a žalúdočnými ťažkosťami, zaženie depresie a prebudí pohyblivosť. Využíva sa pri Alzheimerovej chorobe, Downovom syndróme a autistických deťoch. Jej pozitívne účinky oceňujú i tehotné ženy, neurotici, astmatici či zrakovo postihnutí.
Súčasťou muzikoterapie je i spievanie, hra na nástrojoch, rytmický pohyb, improvizácia či skladanie piesní. Muzikoterapiu možno uplatniť u všetkých vekových kategórií.
Pre navodenie relaxácie je vhodné použiť nahrávky inšpirované prírodnými zvukmi.
Na meditáciu sú vhodné organové koncerty alebo Vivaldiho diela, ale aj klavírne sonáty.
Na vzbudenie emócií sa odporúčajú symfónie, klavírne koncerty, operné predohry, Bolero a pod.
Proti stresu je najlepšia hudba blízka rytmu ľudského srdca. Svalové napätie uvoľní valčík alebo tango. Na relaxáciu a povzbudenie si pustite pieseň, ktorej rytmus sa častejšie mení. Zaspať vám pomôžu Bachove Goldbergove variácie. Ak vás trápi depresívna nálada, započúvajte sa do Mozarta či Mendelssohna.
A nezabúdajte! Hudbou sa neliečia len chorí ľudia. Zdravým pomáha uchovať si telesnú a psychickú rovnováhu. Navyše, pri počúvaní príjemných melódií spoznáte svoje vnútro a preniknete do oblastí, o ktorých existencii ste doteraz ani len netušili.