Ivana, Martina a Monika si na dospelosť počkali v detskom domove v Tŕní. Pomaly sa učia na maturity, a tiež tomu, ako sa začleniť do života. Sólo, odkázané len samé na seba. Minulý týždeň aj táto dievčenská trojica absolvovala v Banskej Bystrici SOS-školenie, určené mladým, ktorí sa pripravujú na odchod z domovov.
Päťdňové podujatie je súčasťou projektu Bez obáv do života, ktorý organizuje občianske združenie Úsmev ako dar v spolupráci s Mestom Banská Bystrica a spoločnosťou Provident Financial.
Mnohí odchovanci totiž ani netušia, ako funguje reálny život. Nevedia, čo je dôležité uviesť v životopise, ako si hľadať prácu alebo ako sa „vymotať“ pri pohovore u budúceho zamestnávateľa.
„Na školení im odborníci z praxe ukážu a poradia, ako sa vyrovnávať s bežnými starosťami a prekážkami, ktoré sa ich rovesníci učia riešiť od svojich rodičov. Diskutovali aj na tému plánované rodičovstvo, úloha matky a otca v rodine, s psychológom sa zamerali na sebaovládanie a komunikáciu. Sebadôvera totiž mnohým odchovancom chýba a obavy o to, či sa dokážu uplatniť v práci, má väčšina,“ uviedla koordinátorka projektu Lucia Sobotková z Úsmevu ako dar.
V Banskobystrickom kraji je trinásť detských domovov, pričom tento rok ich podľa informácii L. Sobotkovej opustí štrnásť mladých. „Po tranformácii domovov už bývajú niektorí mladí dospelí napríklad vo Zvolene v Domoch na pol ceste. Majú síce vychovávateľku, ktorá ich chodí pravidelne kontrolovať, ale s peniazmi si už hospodária sami, sami si varia a starajú sa o seba. Ako v bežnom živote.“
Ivana, Martina a Monika bývajú práve v takomto Dome. Na týždeň vraj majú tisícpäťsto korún. Jednohlasne tvrdia, že z toho vyžijú. „Varíme si. Cestoviny, zeleninu, rizoto... skrátka, na čo máme chuť. V trojizbovom byte sme piati. Fajn život. Iný ako v domove.“ Odpoveď na otázku, či im školenie niečo dalo, je rovnako zhodná. „Samozrejme. Hodnotíme ho pozitívne. Vieme, čo je vhodné obliecť si na pohovor, či kde a čo vybavíme na úradoch.“ Hlavným partnerom projektu je spoločnosť Provident Financial, ktorú vo Veľkej Británii pred vyše stodvadsiatimi rokmi založil filantrop J. Waddilove. Jeho cieľom bolo pomáhať komunite, v ktorej žil. „Myšlienku plníme doteraz, zapájame sa do charitatívnych činností a filantropických aktivít. S občianskym združením Úsmev ako dar spolupracujeme už štvrtý rok. Do SOS-projektu sme išli s tým, že naša pomoc bude cielenejšia a konkrétnejšia. Naši odborníci – personalisti mladým počas školenia vysvetlili a poradili, ako si hľadať prácu, čo čítať medzi riadkami konkrétneho inzerátu, ako napísať dobrý motivačný list. Cvičia s nimi modelové situácie. Napr. ako vyzerá skutočný pracovný pohovor, čo je potrebné urobiť, aby priacu nielen získali, ale si ju aj udržali. Mnohým mladým z detských domovov podľa našich skúseností chýba motivácia a sociálne zručnosti. Chceme, aby sa postupne zbavili strachu, že oni sú minoritná a znevýhodnená skupina, ktorá má väčší problém uplatniť sa v živote. V roku 2005 sme absolvovali tri školenia, v tomto roku ich plánujeme 6,“ povedala Lucia Malčeková zo spomínanej spoločnosti. Organizátori projektu SOS – Bez obáv do života sú presvedčení, že keby na štartovacej čiare smer „samostatný život“ doteraz pomohli čo i len jednému „domovákovi“, má to zmysel. „Spätnú väzbu máme, isteže. Z tridsiatich účastníkov, ktorí školenie absolvovali v roku 2005, šiesti sa výborne uplatnili. Našli si prácu i ubytovanie. Fungujú tak, ako ich rovesníci, ktorí vyrástli v rodinnom prostredí. A to je vždy dobrý pocit“, uviedla Lucia Malčeková.