V Banskej Bystrici už tradične v závere marca oceňujú najlepších športovcov mesta za uplynulý rok. Inak nebolo ani teraz. Úspešným športovcom z mesta pod Urpínom odovzdal ceny viceprimátor mesta Róbert Kazík.
V kategórii športoví funkcionári, pracovníci a zaslúžilí tréneri boli ocenení plavčík Ľubomír Vigaš, tréner Jiří Synek, bývalý hráč Kremničky a dopisovateľ do športových rubrík Pavol Knapko, tréner mládežníckych futbalistov Peter Benedik a športový redaktor a komentáror Jozef Ivan. V kategórii športovcov veteránov banskobystrický viceprimátor ocenil Eduarda Longauera a Vladimíra Výbošťoka. V kategórii mládeže boli ocenení Ria Stančíková z 3. ročníka Športového gymnázia za úspech na MS v orientačnom behu v súťaži družstiev. V mládežníckej kategórii mesto ocenilo aj Tomáša Ondrejka zo 4. ročníka ŠG za I. miesto na svetovej gymnaziáde v skoku o žrdi výkonom 495 cm. Tešila sa aj karatistka z klubu CMK B. Bystrica Viktória Semaníková za 3. miesto z ME dorastu v Záhrebe. Viceprimátor odovzdal ceny aj mládežníckym športovým klubom: basketbalovému klubu ŠKP Banská Bystrica - juniori, ktorí sa stali majstrami Slovenska, a mladším dorastencom Dukly, ktorí sa taktiež stali majstrami Slovenska. Ocenená bola aj Základá škola na Námestí Štefana Moysesa. Z aktívnych športovcov neolympijských športov boli odmenení džudista Ján Gregor, fitneska Eva Brnčalová a bojovník thajského boxu Rudolf Ďurica. Medzi aktívnymi športovcami v olympijských športoch dominovali atlét Matej Tóth, plavec Ľuboš Kriško a biatlonista Marek Matiaško, ktorý bol vyhlásený za celkovo najlepšieho športovca B. Bystrice za rok 2006. V kategórii športových kolektívov bol ocenený hádzanársky klub ŠKP Banská Bystrica. Cenu primátora mesta si z rúk R. Kazíka prevzali plavec Ján Ruml, hasič Rastislav Pecník a lyžiarka Iveta Chlebáková. Ako tradične, spomenutá bola aj plavecká 24-hodinovka občanov mesta, ktorá sa koná na záver roka. Cenu si prevzal najrýchlejší účastník Peter Mitrenga, najstaršia účastníčka Zuzana Pinzíková a najmladšia účastníčka Martinka Martiníková. Mesto Banská Bystrica ocenilo In memoriam zosnulého športového moderátora STV Miloša Kováča. Michal Albert
Usmiati športovci na magistráte
Veľká sieň banskobystrického magistrátu bola vo štvrtok plná usmiatych ľudí. Športovci sa tešili, že za svoje úspechy boli ocenení aj od mesta Banská Bystrica. Úsmev nechýbal ani telesne postihnutému plavcovi Jánovi Rumlovi. „Samozrejme, som rád, aj to je istá vzpruha dopredu, keď vidím, že zatiaľ som najlepší, aj keď je pravda, že zatiaľ jediný. Dúfam, že ak sa niekto objaví, tak bude ešte chvíľku trvať, kým ma predbehne,“ povedal Ruml. Jedným z ocenených bol aj rodák z Heľpy, bojovník thajského boxu Rudo Ďurica. „Som veľmi rád, že mesto Banská Bystrica si spomenulo aj na takýto exotický šport, akým je thajský box. Aj v mojom mene, aj v mene môjho klubu Fargimu im za to veľmi ďakujem,“ povedal usmiaty Ďurica. Ocenenie z rúk viceprimátora Kazíka veľmi hrial pri srdci aj fitnesku Evu Brnčalovú, ktorá získala 1. miesto na MS v kategórii fitnes klasik a 1. miesto na MS v kategórii fitnes figúra. „Znamená pre mňa veľmi veľa. Nepochádzam priamo z Banskej Bystrice. Ružomberok, z ktorého pochádzam, niečo takéto neorganizuje,“ prezradila Brnčalová. Usmieval sa aj plavčík Ľubomír Vigaš. „Myslím si, že to je ocenenie za tých 32 rokov, čo pracujem na plavárni. Je to ku koncu mojej kariéry pekný zážitok,“ povedal Vigaš, ktorý ako plavčík zachránil niekoľko ľudských životov.
Dočkal sa aj známy komentátor Ivan
Komentátor športových podujatí bol ocenený pred odchodom do dôchodku
Jozef Ivan je známy ako komentátor a moderátor športových podujatí, a tiež aj ako športový redaktor. Vo štvrtok bol však v pozornosti médií aj on sám. Vo štvrtkový večer si zaspomínal na pekné chvíle, ktoré s banskobystrickým športom zažil, ale aj na úsmevné príhody.
Inokedy zvyknete respondentov spovedať. Dnes stojíte na strane tých, ktorí sú v záujme médií. Čo pre vás znamená toto ocenenie?
- Beriem to tak, že je to ocenenie na záver mojej kariéry, pri odchode do dôchodku. Je to určitým spôsobom vzdanie úcty za to, čo som urobil pre mesto, či už na poli organizátorskej práce, komentátorskej alebo televíznej. Samozrejme, každé ocenenie človeka teší. V tomto prípade treba povedať, že ja v žiadnom prípade nekončím so športom, aj po odchode na dôchodok sa naďalej budem venovať športovej činnosti, či už v úlohe komentátora a ak ma nechajú v televízii, tak aj televízneho komentátora. Samozrejme, budem pomáhať pri organizácii športových podujatí, ktoré sa budú v Banskej Bystrici a blízkom okolí organizovať, či už to bude Biela stopa alebo ďalšie vrcholové či menšie podujatia pre mládež.
Aké to boli roky? Čo bolo na vašej práci najkrajšie?
- Boli to prekrásne roky, v Banskej Bystrici sme organizovali mnohé nielen slovenské podujatia, boli to podujatia európskeho alebo svetového charakteru, napríklad Olympijské hry mládeže, MS juniorov v modernom päťboji, atletické podujatia na úrovni európskych šampionátov, teda boli to pekné roky. Človek mal možnosť stretnúť nielen výborných organizátorov a ľudí, ktorí dávali športu všetko, ale zoznámiť sa aj so športovcami, či už banskobystrickými, alebo zahraničnými.
Boli naopak aj chvíle, keď bolo ťažšie?
- Určite. Veľmi ťažké chvíle boli v tom, že projekčne rozbehnutá výstavba všešportovej haly bola zabrzdená zmenou režimu v roku 1989. Takáto hala Bystrici chýba. Verím, že sa bude pokračovať v zlepšovaní podmienok pre športovú činnosť – Bystrica to potrebuje. Dukla je baštou slovenského športu. Športovci Dukly však nemajú také podmienky, ktoré by boli adekvátne výkonom, aké títo športovci dosahujú.
Nočnou morou žurnalistov sú tzv. brbty. Ako ste vy vychádzali s týmito nežiadúcimi okamihmi?
- Určite boli aj brbty, to ku komentovaniu patrí. Spomínam si, že po chorobe som komentoval jeden športový zápas, kde hráči dostali žlté karty a ja som zakričal: gól. Myslím, že to bol zápas II. ligy, ale netuším, ktorý presne.
Ako ste to brali, keď sa vám stalo niečo takéto? Odľahčili ste to? Alebo vám to naopak podkopalo sebavedomie?
Človek musí odľahčiť a prípadne sa aj zasmiať a dostať divákov z toho omylu. Spomínam si napríklad na zápas, keď béčko Dukly hralo s Hliníkom nad Hronom. Dukla dala gól v 30. sekunde a ja som zahlásil, že je to veľké prekvapenie, že Bystrica dostala gól tak rýchlo. Gól však inkasoval Hliník. (smiech). Bystrica totiž nastúpila v netradičných dresoch, a kým som sa stihol zorientovať, padol gól.
Športoví komentátori televíznych priamych prenosov sú kritizovaní hlavne za chyby, keď napríklad v hokejovom zápase nazvú puk loptou a podobne. Ako vy hodnotíte slovenských športových komentátorov?
- Určite takéto veci patria k športu. Žiadny športový komentátor sa tomu nevyhne. Potešiteľné je, že gro komentátorov na Slovensku má záujem pracovať na sebe. Vidím, že sa zlepšujú.