Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

S. Kútik: Aj z malého mesta sa dá preraziť do sveta

ZŠ na Golianovej 8 patrí medzi bašty športových nádejí. Vychovala nielen významných hokejistov NHL

Základná škola na Golianovej 8 sa od svojho vzniku v roku 1964 pomerne rýchlo etablovala na školu so zameraním na šport. Historicky ako prvé tu vznikli športové triedy ľadového hokeja v bývalom Československu. Boli v podstate základom aj pre celosvetový systém prípravy mládeže. Podľa ich vzoru vznikali športové hokejové triedy aj v iných krajinách. Neskôr vznikli v roku 1972 športové triedy klasického lyžovania, kde vtedajší nadšenci lyžovania vytvorili kolektív, ktorý začal systematicky podchytávať mladých lyžiarov. Aj lyžiari už od začiatku dosahovali veľmi dobré výsledky - za krátky čas sa dostali na popredné pozície v rámci Slovenska a celého Československa.
Gymnastika, biatlon
a karate
Na ZŠ Golianova podľa vzoru hokeja a klasického lyžovania sa začali postupne venovať aj iným športom. V roku 1993 to bola športová gymnastika. „Za krátky čas sa naše žiačky zúčastnili ME a MS, kde boli platnými členkami družstva. V roku 2001 sme založili ďalšie dve školské športové strediská v biatlone a v karate. Tak isto je predpoklad, že tieto športové strediská budú dosahovať dobré výsledky, pretože tam máme kvalitných trénerov, dokonca aj takých, ktorí vedú reprezentáciu. Vychovali už medailistky z ME a MS,“ povedal riaditeľ školy Mgr. Stanislav Kútik. „Čo sa týka klasického lyžovania, pozitívnu úlohu zohrávali tréneri a nadšenci, ktorí športové triedy zakladali, ako pán Cisár, ktorý bol prvým trénerom v športových triedach. Dlhé roky so športovými triedami pracovala pani učiteľka Staršia, ktorá jednak ako učiteľka telesnej výchovy a ako trénerka viedla tieto športové triedy a spolu aj s pani Holkovou odviedli obrovský kus práce. Pán Schlank takisto zdvihol úroveň športových tried. Dôležitú úlohu zohral aj pán Milan Fraňo, pretože bol prvým oficiálnym trénerom v športových triedach a dlhé roky pracoval v športových triedach a výraznou mierou sa pričinil o výsledky,“ povedal S. Kútik.

Skryť Vypnúť reklamu

Známe mená
Medzi známe mená, ktoré vychovala ZŠ Golianova, patria aj skokani Tancoš, Rusko, Hýsek, Švagerko. Skokani sa teraz viac orientujú na športové gymnázium, Kútik však pripomína: „Máme aj my pre skokanov dvere otvorené. Aj tu máme teraz niekoľkých skokanov, teda vytvárame im dobré podmienky.“ Ťažiskom práce je viac-menej bežecké lyžovanie, kde odchovanci školy dosahovali veľmi dobré výsledky. „Jarka Bukvajová je trojnásobná účastníčka olympiády, Ľuba Kalinová je majsterkou sveta v zimnom triatlone, ktorá túto sezónu štartovala v biatlone a v súčasnosti sa pripravuje v cyklistike, aby si vybojovala účasť na OH v Pekingu. Medzi veľké mená patrí aj naša čerstvá majsterka sveta Alenka Procházková, ktorá od juniorských rokov robí veľmi dobré výsledky v rámci Európy a sveta.“
Procházková, ktorá v utorok navštívi svoju bývalú školu, aby mohla besedovať so súčasnými žiakmi, už minulý rok dosahovala veľmi dobré výsledky. „Vyvrcholilo to vlani aj na MS seniorov, kde dosiahla solídne výsledky. Úplný vrchol prišiel na MS do 23 rokov, kde sa stala majsterkou sveta. Sú to žiaci, ktorí od piateho ročníka, keď vstúpili do športových tried, rozvíjali svoje nadanie v podmienkach, ktoré sme im vytvárali, veď máme jeden z najlepších športových areálov v Banskej Bystrici,“ povedal hrdo riaditeľ S. Kútik. „Z našej strany máme zabezpečených aj trénerov, ktorí sú zároveň aj učiteľmi, teda je tu aj prepojenie na vyučovanie s tréningami. Žiaci absolvujú letné aj zimné sústredenia. Je tu o žiakov skutočne postarané tak, aby mohli rozvíjať svoje nadanie až do tých výšok, keď sa umiestňujú na popredných miestach na európskych a svetových podujatiach.“

Skryť Vypnúť reklamu

Prevencia
proti drogám
Stanislav Kútik pripomína, že mnoho rodičov si dnes neuvedomuje, že šport je veľmi dobrým prostriedkom aj proti negatívnym javom, akými sú cigarety, alkohol a drogy. Napriek tomu škola si udržiava stabilný počet žiakov. V súčasnosti tu študuje 708 žiakov. „Patríme medzi školy, o ktoré je záujem. Rodičia sem dávajú deti aj z iných častí mesta. Verím, že tie podmienky, ktoré aj tento rok urobíme – modernizáciu vyučovacieho procesu – prinesú to, že naši žiaci sa budú vzdelávať v lepších podmienkach, modernými formami, aby sme reagovali aj náročnú dobu, ktorá je.“ Škola má okolo 200 žiakov v športových triedach. „Je to veľmi pekné číslo s tým, že títo mladí majú nízky predpoklad, aby sa dostali k negatívnym javom, a určite si odnášajú do života pevné základy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Presadiť sa vo svete
Jedným z bývalých žiakov je súčasný primátor mesta Ivan Saktor. „Mali sme nedávno stretnutie s tými, ktorí túto školu zakladali. Na stretnutí bol aj pán Saktor, ktorý je tiež naším bývalým žiakom. Takisto aj on povedal, že ovplyvňovanie a usmerňovanie žiakov je také silné, že si ho ani neuvedomujeme. Je to pre žiakov veľké plus do života,“ povedal Kútik.
Dnes síce rodičia majú málo času na deti, avšak Kútik pripomína, že sú tu inštitúcie, ktoré im môžu pomôcť. „Medzi ne patrí aj naša škola so športovými triedami, kde dávame priestor deťom na rôzne športy. Tí najlepší môžu potom pokračovať na športovom gymnáziu, na rôznych útvaroch talentovanej mládeže a dostať sa na najvyššie méty.“ Škola je veľmi hrdá najmä na hokejistov, ktorí sa presadili v najprestížnejšej lige sveta. „Máme majstrov sveta, medailistov, hráčov hrajúcich v reprezentácii a v neposlednom rade v najprestížnejšej hokejovej lige sveta – v NHL. Patria k oporám svojich klubov. Aj z malého mesta, ako je Bystrica, sa dá preraziť do sveta,“ povedal Kútik odhodlane. „Systém, ktorý zaviedol pán profesor Starší, ukázal správnu cestu. Tento systém priniesol najväčšie výsledky slovenského hokeja. Z tohto systému od športových hokejových tried cez tréningové strediská mládeže prešla celá skupina našich najlepších hráčov. Mali sme nášho prvého majstra sveta Dara Rusnáka, ktorý bol žiakom športovej hokejovej triedy u nás a potom prešiel do Slovana Bratislava. Bol kapitánom majstrov sveta.“ Ďalšími hokejistami, ktorí vyrastali na tejto škole, boli hráči ako Sýkora, Slanina, Vlasto Plavucha. Neskôr prišla éra hráčov ako Handzuš, Zedník, Országh, Surový, Ivan Majeský. „Je to generácia, ktorá robí tiež veľkú radosť a sme na nich hrdí. V tomto období sa pridal Peter Budaj, ktorý je skutočne brankárskou špičkou NHL, dosahuje veľmi dobré výsledky. Naši odchovanci tvoria najviac hráčov NHL vychovaných jednou školou, ktorí sa dostali do NHL. Sme teda hokejovou baštou.“ Kútik verí, že títo hráči budú naďalej svetlým príkladom pre mladú generáciu, pre hokejistov, ktorí sú teraz v športových triedach. „Verím, že budú pokračovať v ich šľapajách, budú v reprezentačných výberoch, možno v najlepších ligách sveta a budú realizovať svoje, možno tajné, sny,“ prezradil veľkú túžbu riaditeľ školy.

Úspechy športových hokejových tried
V hokejovej sezóne 1966 – 1967 sa v Banskej Bystrici začala zatiaľ najvýznamnejšia éra detského ľadového hokeja. Jaroslav Starší v rámci svojej dizertačnej práce prišiel v marci 1966 s nápadom vytvoriť v Banskej Bystrici (podľa vzoru športových tried v plávaní, športovej gymnastike a atletike na základných deväťročných školách v niektorých väčších mestách Slovenska) športové hokejové triedy. Podal svoj návrh vytvorenia hokejových športových tried na výbor TJ Iskra Smrečina Banská Bystrica a výbor hokejového oddielu tejto TJ. Podstata návrhu spočívala v tom, že sa malo začať každoročne vyberať z prihlásených 8–9-ročných chlapcov tzv. hokejovej prípravky na základe motorických testov 55–65 pohybovo nadaných a prospechovo vyhovujúcich žiakov, z ktorých po ročnej príprave malo postúpiť do 6. športovej hokejovej triedy 25 až 30 chlapcov.
Po veľkých „vybavovačkách“ na Ministerstve školstva Slovenskej republiky a na Krajskom a Okresnom národnom výbore v Banskej Bystrici úsilie hokejových funkcionárov Iskry Smrečiny Banská Bystrica bolo odmenené. V školskom roku 1967–968 vznikla na Základnej deväťročnej škole Uhlisko, nachádzajúcej sa v blízkosti Zimného štadióna v Banskej Bystrici, prvá oficiálna hokejová experimentálna trieda v Československu. Do tejto šiestej triedy bolo z hokejovej prípravky prijatých 28 žiakov: Bačkor, Bais, Bobula, Brúsi, Čech, Čizmadia, Holub, Horváth, Hronec, Kovalík, Križko, Lakatoš, Miklošovič, Országh Igor, Országh Ivan, Pazúr, Rajčan, Rendvei, Rosenberger, Selecký, Stanek, Starovecký, Šimko, Švagerko, Švantner, Štubňa, Varga, Vavrek a Vodecký. Z nich sa v dospelosti výkonnostne najviac presadili Brúsil a Ivan Országh v Košiciach, Stanek v Slovane Bratislava, Bačkor, Horváth, Kovalík, Lakatoš, Igor Ozszágh, Rendvei a Selecký v domácej Iskre Smrečina Banská Bystrica.
Z ďalších absolventov športových hokejových tried sa v neskorších rokoch v prvoligových celkoch najviac presadili hokejisti: Barochovský, Ondrejička, Sýkora, Talpaš, Slanina, Svitek, Krajč, Plavucha, Majeský.
Vladimír Országh, Michal Handzuš, Richard Zedník, Ivan Majeský a Tomáš Surový podávajú výborné výkony v Národnej hokejovej lige v severnej Amerike (NHL).
Prvými trénermi, druhými trénermi a trénermi brankárov pri jednotlivých družstvách hokejového oddielu v období rokov 1972–1978, keď už existovali športové hokejové triedy na ZŠ na Uhlisku v kompletnom zložení, boli: Dr. Ján Lehocký, prof. Dr. Jaroslav Starší, CSc., Ing. Jaroslav Barochovský, Igor Országh, Dr.Ondrej Výboh, Milan Molnár, Dr.Ivan Frűhwald, Ing.Vladimír Pavlis, Branislav Šajban, Ing.Juraj Pivka, Ján Gabara, Daniel Vražda, Jaromír Tatíček, Ľubomír Petrík, Dušan Daubner, Ing.Ján Šimčík, Pavol Longauer, Pavol Horváth, Július Pivka, Ján Chalupský, Ing.Peter Martinka, Pavlovič, Z.Štepánek, Dušan Daubner, Knopp, Ing.Pavlis, Marián Chmelík, Ing.Ivan Petrovič, Dr.Milan Mišura, Ing.T.Zátroch, Adam Striež.
Dôležitú úlohu zohrávali v športovej príprave hokejových športových tried riaditelia a učitelia školy na Uhlisku. Počas existencie hokejových tried sa vo funkcii riaditeľa školy postupne vystriedali páni: Javorčík, Čavoj, Nemčok, Kútik. Všetci riaditelia podporovali hokejový rast mladých hokejistov a dobre spolupracovali s výborom hokejového oddielu TJ Iskra Smrečina a s jednotlivými trénermi. Prvou triednou učiteľkou počas existencie a dochádzky prvej športovej experimentálnej hokejovej triedy na ZDŠ Uhlisko bola Z.A.Staršia, učiteľka telesnej výchovy, ktorá dôsledne vyžadovala od chlapcov plnenie školských povinností, ale mala aj dostatok porozumenia pre ich potreby v rámci tréningov a hokejových zápasov.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 4. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 5. Zázračná škola so zelenou strechou
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Crème de la crème po slovensky
 8. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 9. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 10. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 553
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 633
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 692
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 412
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 784
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 260
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 308
 8. Po Slovensku na motorke 5 879
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 252
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 482
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ján Nosko - odovzdávanie Ceny primátora.

Špeciálnym poďakovaním si vo štvrtok podvečer v Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici uctilo mesto všetkých zdravotníckych pracovníkov.


TASR 8 h

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún
Práce na výstavbe nového mosta do mestskej časti Iliaš.

Stavebné práce súvisiace s prekládkou pôvodného mosta ponad rieku Hron, ktorý spája mesto Banská Bystrica a jeho časť Iliaš, sa už začali.


TASR 9 h

Životná púť voňavej hviezdy, kávy Emília, začala v roku 1935 v talianskom prístavnom meste Terst, keď kávičkárski gurmáni v laboratóriách namiešali kávovú zmes z vyše 6 rôznych káv druhu Arabica.


16. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


10 h

Ľudia nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.


19 h

Medvede sa v minulosti v našom regióne nevyskytovali.


16. jún

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Už ste čítali?