Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

S. Kútik: Aj z malého mesta sa dá preraziť do sveta

ZŠ na Golianovej 8 patrí medzi bašty športových nádejí. Vychovala nielen významných hokejistov NHL

Základná škola na Golianovej 8 sa od svojho vzniku v roku 1964 pomerne rýchlo etablovala na školu so zameraním na šport. Historicky ako prvé tu vznikli športové triedy ľadového hokeja v bývalom Československu. Boli v podstate základom aj pre celosvetový systém prípravy mládeže. Podľa ich vzoru vznikali športové hokejové triedy aj v iných krajinách. Neskôr vznikli v roku 1972 športové triedy klasického lyžovania, kde vtedajší nadšenci lyžovania vytvorili kolektív, ktorý začal systematicky podchytávať mladých lyžiarov. Aj lyžiari už od začiatku dosahovali veľmi dobré výsledky - za krátky čas sa dostali na popredné pozície v rámci Slovenska a celého Československa.
Gymnastika, biatlon
a karate
Na ZŠ Golianova podľa vzoru hokeja a klasického lyžovania sa začali postupne venovať aj iným športom. V roku 1993 to bola športová gymnastika. „Za krátky čas sa naše žiačky zúčastnili ME a MS, kde boli platnými členkami družstva. V roku 2001 sme založili ďalšie dve školské športové strediská v biatlone a v karate. Tak isto je predpoklad, že tieto športové strediská budú dosahovať dobré výsledky, pretože tam máme kvalitných trénerov, dokonca aj takých, ktorí vedú reprezentáciu. Vychovali už medailistky z ME a MS,“ povedal riaditeľ školy Mgr. Stanislav Kútik. „Čo sa týka klasického lyžovania, pozitívnu úlohu zohrávali tréneri a nadšenci, ktorí športové triedy zakladali, ako pán Cisár, ktorý bol prvým trénerom v športových triedach. Dlhé roky so športovými triedami pracovala pani učiteľka Staršia, ktorá jednak ako učiteľka telesnej výchovy a ako trénerka viedla tieto športové triedy a spolu aj s pani Holkovou odviedli obrovský kus práce. Pán Schlank takisto zdvihol úroveň športových tried. Dôležitú úlohu zohral aj pán Milan Fraňo, pretože bol prvým oficiálnym trénerom v športových triedach a dlhé roky pracoval v športových triedach a výraznou mierou sa pričinil o výsledky,“ povedal S. Kútik.

SkryťVypnúť reklamu

Známe mená
Medzi známe mená, ktoré vychovala ZŠ Golianova, patria aj skokani Tancoš, Rusko, Hýsek, Švagerko. Skokani sa teraz viac orientujú na športové gymnázium, Kútik však pripomína: „Máme aj my pre skokanov dvere otvorené. Aj tu máme teraz niekoľkých skokanov, teda vytvárame im dobré podmienky.“ Ťažiskom práce je viac-menej bežecké lyžovanie, kde odchovanci školy dosahovali veľmi dobré výsledky. „Jarka Bukvajová je trojnásobná účastníčka olympiády, Ľuba Kalinová je majsterkou sveta v zimnom triatlone, ktorá túto sezónu štartovala v biatlone a v súčasnosti sa pripravuje v cyklistike, aby si vybojovala účasť na OH v Pekingu. Medzi veľké mená patrí aj naša čerstvá majsterka sveta Alenka Procházková, ktorá od juniorských rokov robí veľmi dobré výsledky v rámci Európy a sveta.“
Procházková, ktorá v utorok navštívi svoju bývalú školu, aby mohla besedovať so súčasnými žiakmi, už minulý rok dosahovala veľmi dobré výsledky. „Vyvrcholilo to vlani aj na MS seniorov, kde dosiahla solídne výsledky. Úplný vrchol prišiel na MS do 23 rokov, kde sa stala majsterkou sveta. Sú to žiaci, ktorí od piateho ročníka, keď vstúpili do športových tried, rozvíjali svoje nadanie v podmienkach, ktoré sme im vytvárali, veď máme jeden z najlepších športových areálov v Banskej Bystrici,“ povedal hrdo riaditeľ S. Kútik. „Z našej strany máme zabezpečených aj trénerov, ktorí sú zároveň aj učiteľmi, teda je tu aj prepojenie na vyučovanie s tréningami. Žiaci absolvujú letné aj zimné sústredenia. Je tu o žiakov skutočne postarané tak, aby mohli rozvíjať svoje nadanie až do tých výšok, keď sa umiestňujú na popredných miestach na európskych a svetových podujatiach.“

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia
proti drogám
Stanislav Kútik pripomína, že mnoho rodičov si dnes neuvedomuje, že šport je veľmi dobrým prostriedkom aj proti negatívnym javom, akými sú cigarety, alkohol a drogy. Napriek tomu škola si udržiava stabilný počet žiakov. V súčasnosti tu študuje 708 žiakov. „Patríme medzi školy, o ktoré je záujem. Rodičia sem dávajú deti aj z iných častí mesta. Verím, že tie podmienky, ktoré aj tento rok urobíme – modernizáciu vyučovacieho procesu – prinesú to, že naši žiaci sa budú vzdelávať v lepších podmienkach, modernými formami, aby sme reagovali aj náročnú dobu, ktorá je.“ Škola má okolo 200 žiakov v športových triedach. „Je to veľmi pekné číslo s tým, že títo mladí majú nízky predpoklad, aby sa dostali k negatívnym javom, a určite si odnášajú do života pevné základy.“

SkryťVypnúť reklamu

Presadiť sa vo svete
Jedným z bývalých žiakov je súčasný primátor mesta Ivan Saktor. „Mali sme nedávno stretnutie s tými, ktorí túto školu zakladali. Na stretnutí bol aj pán Saktor, ktorý je tiež naším bývalým žiakom. Takisto aj on povedal, že ovplyvňovanie a usmerňovanie žiakov je také silné, že si ho ani neuvedomujeme. Je to pre žiakov veľké plus do života,“ povedal Kútik.
Dnes síce rodičia majú málo času na deti, avšak Kútik pripomína, že sú tu inštitúcie, ktoré im môžu pomôcť. „Medzi ne patrí aj naša škola so športovými triedami, kde dávame priestor deťom na rôzne športy. Tí najlepší môžu potom pokračovať na športovom gymnáziu, na rôznych útvaroch talentovanej mládeže a dostať sa na najvyššie méty.“ Škola je veľmi hrdá najmä na hokejistov, ktorí sa presadili v najprestížnejšej lige sveta. „Máme majstrov sveta, medailistov, hráčov hrajúcich v reprezentácii a v neposlednom rade v najprestížnejšej hokejovej lige sveta – v NHL. Patria k oporám svojich klubov. Aj z malého mesta, ako je Bystrica, sa dá preraziť do sveta,“ povedal Kútik odhodlane. „Systém, ktorý zaviedol pán profesor Starší, ukázal správnu cestu. Tento systém priniesol najväčšie výsledky slovenského hokeja. Z tohto systému od športových hokejových tried cez tréningové strediská mládeže prešla celá skupina našich najlepších hráčov. Mali sme nášho prvého majstra sveta Dara Rusnáka, ktorý bol žiakom športovej hokejovej triedy u nás a potom prešiel do Slovana Bratislava. Bol kapitánom majstrov sveta.“ Ďalšími hokejistami, ktorí vyrastali na tejto škole, boli hráči ako Sýkora, Slanina, Vlasto Plavucha. Neskôr prišla éra hráčov ako Handzuš, Zedník, Országh, Surový, Ivan Majeský. „Je to generácia, ktorá robí tiež veľkú radosť a sme na nich hrdí. V tomto období sa pridal Peter Budaj, ktorý je skutočne brankárskou špičkou NHL, dosahuje veľmi dobré výsledky. Naši odchovanci tvoria najviac hráčov NHL vychovaných jednou školou, ktorí sa dostali do NHL. Sme teda hokejovou baštou.“ Kútik verí, že títo hráči budú naďalej svetlým príkladom pre mladú generáciu, pre hokejistov, ktorí sú teraz v športových triedach. „Verím, že budú pokračovať v ich šľapajách, budú v reprezentačných výberoch, možno v najlepších ligách sveta a budú realizovať svoje, možno tajné, sny,“ prezradil veľkú túžbu riaditeľ školy.

Úspechy športových hokejových tried
V hokejovej sezóne 1966 – 1967 sa v Banskej Bystrici začala zatiaľ najvýznamnejšia éra detského ľadového hokeja. Jaroslav Starší v rámci svojej dizertačnej práce prišiel v marci 1966 s nápadom vytvoriť v Banskej Bystrici (podľa vzoru športových tried v plávaní, športovej gymnastike a atletike na základných deväťročných školách v niektorých väčších mestách Slovenska) športové hokejové triedy. Podal svoj návrh vytvorenia hokejových športových tried na výbor TJ Iskra Smrečina Banská Bystrica a výbor hokejového oddielu tejto TJ. Podstata návrhu spočívala v tom, že sa malo začať každoročne vyberať z prihlásených 8–9-ročných chlapcov tzv. hokejovej prípravky na základe motorických testov 55–65 pohybovo nadaných a prospechovo vyhovujúcich žiakov, z ktorých po ročnej príprave malo postúpiť do 6. športovej hokejovej triedy 25 až 30 chlapcov.
Po veľkých „vybavovačkách“ na Ministerstve školstva Slovenskej republiky a na Krajskom a Okresnom národnom výbore v Banskej Bystrici úsilie hokejových funkcionárov Iskry Smrečiny Banská Bystrica bolo odmenené. V školskom roku 1967–968 vznikla na Základnej deväťročnej škole Uhlisko, nachádzajúcej sa v blízkosti Zimného štadióna v Banskej Bystrici, prvá oficiálna hokejová experimentálna trieda v Československu. Do tejto šiestej triedy bolo z hokejovej prípravky prijatých 28 žiakov: Bačkor, Bais, Bobula, Brúsi, Čech, Čizmadia, Holub, Horváth, Hronec, Kovalík, Križko, Lakatoš, Miklošovič, Országh Igor, Országh Ivan, Pazúr, Rajčan, Rendvei, Rosenberger, Selecký, Stanek, Starovecký, Šimko, Švagerko, Švantner, Štubňa, Varga, Vavrek a Vodecký. Z nich sa v dospelosti výkonnostne najviac presadili Brúsil a Ivan Országh v Košiciach, Stanek v Slovane Bratislava, Bačkor, Horváth, Kovalík, Lakatoš, Igor Ozszágh, Rendvei a Selecký v domácej Iskre Smrečina Banská Bystrica.
Z ďalších absolventov športových hokejových tried sa v neskorších rokoch v prvoligových celkoch najviac presadili hokejisti: Barochovský, Ondrejička, Sýkora, Talpaš, Slanina, Svitek, Krajč, Plavucha, Majeský.
Vladimír Országh, Michal Handzuš, Richard Zedník, Ivan Majeský a Tomáš Surový podávajú výborné výkony v Národnej hokejovej lige v severnej Amerike (NHL).
Prvými trénermi, druhými trénermi a trénermi brankárov pri jednotlivých družstvách hokejového oddielu v období rokov 1972–1978, keď už existovali športové hokejové triedy na ZŠ na Uhlisku v kompletnom zložení, boli: Dr. Ján Lehocký, prof. Dr. Jaroslav Starší, CSc., Ing. Jaroslav Barochovský, Igor Országh, Dr.Ondrej Výboh, Milan Molnár, Dr.Ivan Frűhwald, Ing.Vladimír Pavlis, Branislav Šajban, Ing.Juraj Pivka, Ján Gabara, Daniel Vražda, Jaromír Tatíček, Ľubomír Petrík, Dušan Daubner, Ing.Ján Šimčík, Pavol Longauer, Pavol Horváth, Július Pivka, Ján Chalupský, Ing.Peter Martinka, Pavlovič, Z.Štepánek, Dušan Daubner, Knopp, Ing.Pavlis, Marián Chmelík, Ing.Ivan Petrovič, Dr.Milan Mišura, Ing.T.Zátroch, Adam Striež.
Dôležitú úlohu zohrávali v športovej príprave hokejových športových tried riaditelia a učitelia školy na Uhlisku. Počas existencie hokejových tried sa vo funkcii riaditeľa školy postupne vystriedali páni: Javorčík, Čavoj, Nemčok, Kútik. Všetci riaditelia podporovali hokejový rast mladých hokejistov a dobre spolupracovali s výborom hokejového oddielu TJ Iskra Smrečina a s jednotlivými trénermi. Prvou triednou učiteľkou počas existencie a dochádzky prvej športovej experimentálnej hokejovej triedy na ZDŠ Uhlisko bola Z.A.Staršia, učiteľka telesnej výchovy, ktorá dôsledne vyžadovala od chlapcov plnenie školských povinností, ale mala aj dostatok porozumenia pre ich potreby v rámci tréningov a hokejových zápasov.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 35 502
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 667
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 267
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 366
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 304
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 133
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 896
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 109

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 4. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 5. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 665
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 439
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 950
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 082
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 890
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 779
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 778
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 666
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


23 h
Novinky z MY regióny.

Máme pre vás dve veľmi žiadané novinky, ktoré aktuálne spúšťame na regionálnych weboch MY.


16. aug
MArek Hermanský ako nová posila Osrblia a s rodinou.

Ďalším hosťom v rubrike Športové naj bol futbalový brankár Marek Hermanský.


16. aug
Župan Ján Lunter (vľavo) podporuje svojho syna Ondreja v predvolebnej kampani aj finančne.

Najviac "naj" z predvolebných čísel pripadlo na Banskú Bystricu.


16. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


14 h

Viac ako osem hodín bojoval Dolnokubínčan na trati v Estónsku.


17. aug

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 4. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 5. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 665
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 439
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 950
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 082
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 890
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 779
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 778
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 666
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu