Dvojdňový súbor diskusií a koncertov sa konal predminulý víkend v Banskej Štiavnici a vo Zvolene. Organizačne sa pod neho podpísala Antónia Miklíková. „Reagovali sme na výzvu Európskeho parlamentu, ktorý na realizáciu osláv výročia poskytol približne 60 percent financií. Diskusie o Rímskych zmluvách a ich význame pre Európu sme doplnili o koncerty hudby z obdobia, keď sa zmluvy podpísali. Zúčastnili sa ich umelci z Holandska, Nemecka, Talianska, Francúzska, Belgicka a dve slovenské sólistky – Ivana Pristašová a Nora Skuta. Bolo veľmi náročné nájsť a dať dohromady umelcov z týchto krajín, ktorí hrajú repertoár vážnej hudby z konca päťdesiatych a začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia,“ povedala organizátorka. Podľa jej slov sa podujatie vydarilo. „Príjemným prekvapením bol záujem mladých ľudí o diskusiu o situácii v kultúrno-politickej sfére východnej a západnej Európy v období podpísania Rímskych zmlúv. Zúčastnili sa jej aj študenti Univerzity Mateja Bella z Banskej Bystrice,“ zhodnotila A. Miklíková.
Pri príprave podujatia narazili organizátori na problém s poškodeným klavírnym krídlom. „Na koncert v kostole sme potrebovali koncertné krídlo, a to bol problém. Ukázalo sa, že mesto kvalitný klavír nemá. Aj to bol dôvod nášho rozhodnutia venovať peniaze, ktoré na podujatí získame, na kúpu koncertného krídla pre mesto a deti z Banskej Štiavnice. Možno práve aj tam rastie nejaký virtuóz,“ povedala A. Miklíková.
Rímske zmluvy je súhrnný názov pre dve zmluvy podpísané v Ríme 25. marca 1957, a to pre zmluvu zakladajúcu Európske hospodárske spoločenstvo a zmluvu zakladajúcu Európske
spoločenstvo pre atómovú energiu. Boli jedným zo základov neskoršej európskej integrácie.
Víkendom v Banskej Štiavnici sa oslava 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv neskončila, Asociácia Capalest má podobné podujatia naplánované aj na august. „Pôjde o diskusie, ktorých by sa mali zúčastniť zástupcovia signatárskych krajín a účastníci festivalu Capalest, ktorý bude v Banskej Štiavnici v tom čase prebiehať.“