Popri invalidnom dôchodku sa chcem ešte zamestnať. Ale v práci si budem musieť zobrať voľno na návštevy u lekárov a počas trojmesačnej skúšobnej doby ešte nemám nárok na dovolenku. Ako sa dá riešiť táto situácia?“ – pýta sa naša čitateľka Katka z Banskej Bystrice.
Odpovedá MVDr. Mgr. Ivan Riečan z Advokátskej kancelárie JUDr. Milana Antala
Zákonník práce posudzuje návštevu u lekára z dôvodu jej spoločensky uznanej a právom chránenej povahy ako prekážku v práci na strane zamestnanca z dôvodu všeobecného záujmu. Prekážkou práce na strane zamestnanca sa rozumie taká skutočnosť, ktorá mu dočasne znemožňuje plnenie povinností vyplývajúcich mu z pracovného pomeru. Zákonník práce považuje povinnú lekársku prehliadku za občiansku povinnosť, a za takú je považovaná aj návšteva lekára na základe predvolania na konanie na niektorej z verejnoprávnych inštitúcií sociálnej sféry (Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Sociálnej poisťovne) vo veci tvoriacej súčasť predmetu ich činnosti (napr. na konanie posúdenia zdravotného stavu na účely sociálneho poistenia, uplatnenia práva na náhradu dávok poskytnutých zo sociálneho poistenia). V zmysle zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon občianskej povinnosti, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ďalšie pracovné voľno sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času bez náhrady mzdy. Ak je takáto prekážka vopred známa, je zamestnanec povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. Rovnako je zamestnanec povinný prekážku v práci a jej trvanie zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Každú prekážku v práci je zamestnanec povinný zamestnávateľovi hodnoverným spôsobom, t.j. spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti o existencii prekážky a o dĺžke jej trvania (s ohľadom na ustanovenie „na nevyhnutne potrebný čas“), preukázať. Iba takto preukázaná prekážka zakladá povinnosť zamestnávateľa ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci, resp. v ustanovených prípadoch aj povinnosť poskytnúť mu náhradu mzdy. V opačnom prípade je zamestnávateľ oprávnený hodnotiť neprítomnosť zamestnanca v práci ako neospravedlnenú a prípadne vyvodzovať z toho ďalšie právne následky.
Túto situáciu však môžete riešiť aj vami spomínanou dovolenkou, nakoľko zamestnancovi, ktorý nesplnil predpoklady na vznik nároku na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok (4 týždne) za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.