V priebehu rokov 2003 – 2006 boli na Detskej klinike DFNsP Banská Bystrica opakovane hospitalizované deti vo veku 0 – 3 roky z Detského domova na Kollárovej ulici z dôvodu akútnych ochorení respiračného traktu a zápalov stredného ucha. Vyšetrenia preukázali, že ochorenia vo väčšine prípadov spôsobila baktéria pneumokok. Prítomnosť pneumokoka bola zistená u 20 detí zo všetkých 25 detí do 2 rokov z tohto detského domova.
Ohrozenie pneumokokom a vysoká rezistencia tejto baktérie na antibiotiká viedli k tomu, že liečba závažných pneumokokových ochorení si vyžadovala hospitalizáciu, liečbu mimoriadne silnými antibiotikami, a v prípade zápalov stredného ucha aj chirurgické zásahy v narkóze.
Z iniciatívy prof. MUDr. Svetozára Dluholuckého, CSc., prednostu Detskej kliniky DFNsP v Banskej Bystrici, na ktorej bola hospitalizovaná väčšina detí s pneumokokovými ochoreniami z ústavu, a v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici budú všetky deti do 3 rokov z tohto detského domova zaočkované konjugovanou vakcínou proti pneumokokom. Projekt sponzorsky podporila spoločnosť Wyeth, ktorá darovala očkovacie látky. „Podľa štúdií a skúseností z iných krajín očakávame, že po preočkovaní rapídne poklesne výskyt pneumokoka v komunite DD a zabránime tak ďalším závažným pneumokokovým ochoreniam a ich trvalým následkom,“ povedal prof. Dluholucký.
Baktéria Streptococcus pneumoniae, nazývaná aj pneumokok, je jednou z najčastejších príčin ochorení detí. Pneumokok osídľuje oblasť nosohltanu mnohých ľudí bez toho, aby bezprostredne spôsobil ochorenie. Z týchto nositeľov sa pneumokoky prenášajú kvapôčkovou infekciou, napríklad kašľom alebo kýchnutím. Zatiaľ čo štatistiky uvádzajú prítomnosť pneumokoka u detí v predškolskom veku na úrovni 40 – 60 %, v detskom domove v Banskej Bystrici bol pneumokok prítomný až u 80 percent detí!
Smrteľné ochorenie
Pneumokok je baktéria, ktorá dokáže spôsobiť veľmi závažne invazívne ochorenia, ako je meningitída, otrava krvi alebo zápal pľúc. Okrem toho je pneumokok často pôvodcom aj takých bežných ochorení ako zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Aj z bežného nosičstva pneumokoka sa môže v prípade zníženia imunity alebo oslabenia organizmu pri bežnej vírusovej infekcii vyvinúť viac alebo menej závažné pneumokokové ochorenie. Zvlášť ohrození sú kojenci a malé deti, ktorých obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá. O nebezpečenstve pneumokoka svedčí aj štatistika Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej zomrie celosvetovo ročne na následky pneumokokových ochorení viac ako milión detí do 5 rokov veku. U detí, ktoré závažnú pneumokokovú infekciu prežijú, zostávajú často doživotné následky - ochrnutie, hluchota, epilepsia alebo iné závažné poškodenia. Podľa posledných štúdií, 1 zo 6 detí, ktoré prežilo pneumokokovú meningitídu, je mentálne retardované, u 1 zo 7 detí sa vyvinie epilepsia alebo iné záchvatové ochorenie a 1 zo 4 ohluchne.
Riešením je očkovanie detí
Vážna situácia opakovaných ochorení spôsobovaných pneumokokom v Detskom domove v Banskej Bystrici sa bude riešiť v najbližších dňoch plošným očkovaním detí proti pneumokokom. Všetci chovanci ústavu od 3 mesiacov do 3 rokov budú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny (+ poisťovacia dávka u detí menších ako 1 rok). Plošné očkovanie proti pneumokokom viedlo v USA k zníženiu invazívnych pneumokokových ochorení u detí do 5 rokov o 94 %. Prínos očkovania malých detí sa prejavil aj v znížení výskytu ochorení u dospelých. Vo vekovej skupine 20 – 39 rokov bol zaznamenaný pokles invazívnych pneumokokových ochorení o 40% a u dospelých nad 50 rokov o 55%. Očkovanie malých detí tak nepriamo chráni aj generáciu dospelých. „Významné zníženie chorobnosti by sa malo prejaviť aj v Detskom domove v Banskej Bystrici,“ komentoval očkovanie prof. Dluholucký.
Po zaočkovaní detí sa bude ďalej sledovať zmena vo výskyte pneumokoka a celková chorobnosť u chovancov detského domova. Odsledované budú taktiež zmeny v sérotypovom zastúpení pneumokoka a rezistencia na antibiotiká pred a po očkovaní proti pneumokokom.