Aromaterapia je jednou z metód prírodnej medicíny. Aplikáciou silíc (éterických olejov) lieči rozličné ochorenia. V siliciach sú totiž látky, ktorých vynikajúce liečivé účinky sú dlhodobo sledované a úspešne sa používajú v mnohých vyrábaných liekoch.
Používanie éterických olejov je známe už od dávnej minulosti, najmenej od roku 4500 pred n. l., keď z nich pripravovali Egypťania parfumy a lieky. Ich kňazi používali éterické oleje aj pri balzamovaní a stopy týchto olejov možno nájsť ešte dnes na múmiách starých tritisíc rokov.
Tieto dávne poznatky uchovávali grécki, rímski a arabskí lekári, ktorých vedecké objavy ovplyvňovali medicínu po dlhé stáročia. Ešte v 18. storočí sa éterické oleje používali v širokom meradle ako liek. Neskôr, v 19. storočí, sa už mnohé z týchto esencií vyrábali synteticky. Bolo to lacnejšie ako získavať oleje z rastlín, a tak nastal odklon od prírodných liečiv.
Modernú aromaterapiu začal používať francúzsky chemik René-Maurice Gattefossé, ktorý v roku 1920 objavil liečivé vlastnosti éterického levanduľového oleja. Podnietilo ho to ku štúdiu antiseptických vlastností éterických olejov a v roku 1937 vydal prvú modernú knihu o aromaterapii.
Ako na to?
Keď začínate s aromaterapiou, mali by ste mať základné vybavenie, a to aromalampu, vodu, kahancovú sviečku a éterické oleje. Do podstavca vložte zapálenú sviečku. Do odparovacej nádoby na vodnú hladinu nakvapkajte 1 až 7 kvapiek (podľa vlastného uváženia a veľkosti miestnosti) éterického oleja (alebo aj nasekaných bylín). Počas terapie dbajte na to, aby bol v miske dostatok vody.
Ponúkame vám zopár tipov, na aké problémy použiť určité druhy olejov a bylín:
Oleje usmerňujúce a uvoľňujúce:
Hystéria - harmanček, levanduľa, lemongras, medovka, majoránka, yzop
Nervozita, rozčúlenie - levanduľa, bergamot, bazalka, geránium, mandarinka, šalvia
Napätie, vyčerpanosť - šalvia, cypriš, bergamot, nerol, ruža, borovica, jasmín
Agresivita, hnev - mandarinka, pomaranč, bergamot, harmanček, ylang-ylang
Oleje povzbudzujúce:
Koncentrácia - bazalka, borovica, citronela, eukalyptus, palina, lemongras, medovka, kardamon, rozmarýn, ylang-ylang
Psychika - angelika, bazalka, valeriána
Únava, ospalosť - bazalka, céder, citrón, grep, materina dúška, palina, rozmarín
Pri štúdiu pomáhajú - rozmarín, vavrín, mäta, citrón, šalvia, kardamon