Meditácia je stav úplného vnútorného kľudu a ticha, v ktorom je myseľ bez myšlienok, avšak úplne pri vedomí a sústredená.
V nedávnych štúdiách vykonaných v Štátnom výskumnom fyziologickom ústave bolo zistené nasledujúce: Alfa a theta vlny EEG v úzkych frekvenčných pásmach sa dá považovať za prejav multifunkčných neuronálnych sietí, špeciálne spojených s orientáciou, pozornosťou, pamäťou, kognitívnymi (poznávacími) a emocionálnymi procesmi. Je preto veľmi lákavé zistiť, aká je spojitosť medzi komplexnými mozgovými funkciami ako sú pozornosť, či emócie a uvedenými osciláciami EEG pri meditácií akoby modelu vedomého mentálneho procesu, pri ktorom je pozornosť zameraná dovnútra a vzniká pozitívny emocionálny zážitok.
Počas meditácie sahadža-jogy bol registrovaný záznam EEG vĺn a bolo analyzované spektrum vlnení v úzkych frekvenčných pásmach. Dá sa zhrnúť, že najvýraznejšie pozitívne emócie a zameranie pozornosti do svojho vnútra boli pri meditácii zobrazené ako lokálne theta a alfa vlny. Behom tejto situácie boli porovnané 2 skupiny jedincov – do jednej boli zaradené osoby meditujúce menej ako 1/2 roka, do druhej meditujúci menej ako 3 až 7 rokov. Štúdia poskytla niekoľko záverov. Na počiatku EEG záznamu u meditujúcich bola v širokom rozsahu celej mozgovej kôry, teda v oblastiach podľa joginskej tradície spojených s čakrami - adžnou a sahasrárou. Môžeme teda usúdiť že prechod Kundaliní týmito čakrami je aspoň čiastočne zodpovedný za zvýšenú alfa a theta aktivitu a pozitívny emocionálny prežitok meditujúcich (Afranas a Golcheikine, 2001).
Spojenie medzi fyzickou kondíciou a emóciami
Je zjavné, že jednou zo základných súčastí liečebného procesu sú emócie pacienta. Bola zistená významná väzba medzi narušeným zdravím pacientov a stresom, depresiami či inými poruchami emócií (Butlin 2001). Výskum Dr. Candice Pertovej odhalil biochemický podklad pozornosti a vedomia svojho ja, vytváranie spojenia medzi mysľou a telom. Tento výskum ukázal, že emócie medzi ako špecifické informácie vznikajú v bunkách nášho tela a mozgu prostredníctvom väzieb určitých biomolekúl na špecifické receptory na povrchu buniek. Tak sa tieto informácie šíria medzi bunkami a ďalej sa pomocou nervových impulzov (presnejšie povedané zmeny membránových potenciálov, čo je podstata nervových impulzov pozn. prekl.) šíria cez bunkovú membránu a medzi bunkami, čím postupne vznikajú zmeny v našom správaní, fyzickej aktivite a nálade. Týmto mechanizmom sa v nás takisto ukladajú potlačené emócie (Pert 1997, Butlin 2001).
Je podstatné uvedomiť si, že väčšina chorôb má psychosomatickú zložku. Psychosomatické choroby sú definované ako stavy, pri ktorých porucha funkcie, či chorobné štrukturálne zmeny telesných orgánov vznikajú ako dôsledok nepatričnej aktivácie autonómneho nervového systému a žliaz s vnútornou sekréciou. Zásadnú úlohu v rozvoji psychosomatických chorôb hrajú hormóny, ako adrenalín či kortisol. Kontrolným centrom autonómneho nervového systému je hypothalamus, ktorý je zároveň veľmi citlivým voči vnútorným a vonkajším zmenám ovplyvňujúcich emocionálnu rovnováhu jedinca. Funkciou autonómneho nervového systému je udržovať homeostázu, teda stálosť vnútorného prostredia organizmu, avšak v prípade psychosomatickej choroby stresová reakcia sprostredkovaná týmto systémom vedie k patologickej reakcii. Jednotlivé prípady potom vznikajú v dôsledku stresogénnych vplyvov.
Ako môže Sahadža joga pomôcť
Je dobre známe, že hypothalamus je základná súčasť limbického systému mozgu, pričom jednou z jeho najvýznamnejších funkcií je integrácia všetkých komplexných odpovedí autonómneho nervového systému so systémom somatickým (teda nervy, ovládajúce vôľou kontrolované kostrové svalstvo; pozn. prekl.). Mnohé zmeny, ako pokles krvného tlaku, teploty povrchu tela, niektoré zmeny koncentrácie chemických látok v krvi môžu byť vyvolané inhibíciou, t.j. potlačením zadnej oblasti hypothalamu; alebo tieto zmeny môžu byť vyvolané v dôsledku vplyvu hypothalamu na nižšie centrá na úrovni miechy. Takisto hypothalamus ovplyvňuje dreň nadobličiek a tým produkciu významných hormónov ako je adrenalín. Zníženie hladiny tohto hormónu znižuje koncetráciu laktátu v krvi, čo vedie ku zmierneniu úzkostných prejavov. Tento efekt zosilnený pocitom uvolnenia zažívanom pri vzostupe Kundalíni pri meditácii Sahadža jogy posilňuje schopnosť hypothalamu vrátiť organizmu kľud a rovnováhu.
Inhibícia prednej časti hypothalamu tiež ovplyvňuje hypofýzu a spôsobuje tak zmeny v produkcii jej hormónov. Pokles produkcie hormónu uvoľňujúceho kortikotropín vedie ku zníženiu tvorby adrenokortikotropného hormónu hypofýzou a následne tiež zníženie systézy kortikoidných hormónov. V dôsledku tohto reťazca zmien dôjde nakoniec k útlmu produkcie katecholamínu.
Hypothalamus je zároveň štrukturálne napojený na thalamické jadrá, z ktorých vedú nervové dráhy do frontálnej a centrálnej mozgovej kôry. Toto spojenie môže byť výsledkom vplyvu hypothalamu na zmeny alfa a theta vĺn na EEG zázname. Hypothalamus je ďalej napojený na retikulárnu formáciu mozgového kmeňa, ktorá je súčasťou ascendentného aktivačného systému, akejsi brány pre vstup impulzov do mozgu. Ich prísun je zodpovedný za dodržiavanie bdelého stavu vedomia. Hypothalamus môže znížiť až zamedziť prísun nepodstatných stimulujúcich podnetov, čo umožní niektorým thalamickým jadrám uľahčovať navodenie alfa vĺn v mozgovej kôre ako prejav uvoľnenej mysle.
Z vyššie uvedeného je možné odvodiť hypotézu, že praktizovanie meditácie Sahadža jogy môže pomôcť uvoľniť hlboko zakorenené stresy a vnútorné napätie spôsobené každodenným životom a tým byť účinným prostriedkom v liečbe psychosomatických ochorení. (Chugh 1987).
Sahadža-joga už aj v Brezne
Sahadža-jogu si môžete prísť bezplatne vyskúšať na ulici ČSA 20 v Banskej Bystrici každý pondelok od 16:30 (číslo dverí 306). Informácie vám poskytne Ravi Kant Bhutani na čísle 0907 342 817. Navyše Sahadža-jogu si už môžete bezplatne vyskúšať aj v Brezne a to v centre voľného času pri Starej škole, na Školskej 7, každý pondelok o 17.00 hod. Informovať sa môžete na čísle 0915 851 671.