V ostatnom období sa čoraz viac hovorí o úsporách nákladov na teplo. Aj preto v mestách modernizujú jednotlivé tepelné okruhy. Banská Bystrica nie je v tomto smere výnimkou. Spoločnosť BBES prevádzkuje 48 plynových kotolní, 33 veľkých výmenníkových staníc a 90 malých blokových kompaktných odovzdávacích staníc (KOST). Teplo tak dodáva asi pre šesťdesiattisíc obyvateľov mesta a blízkeho okolia.
A práve moderné kompaktné odovzdávacie stanice sú v porovnaní so súčasnými vraj výhodnejšie. V konečnom dôsledku by to mal pocítiť občan, keď mu domov príde vyúčtovanie. Na podrobnosti sme sa opýtali Ivana Drgoňu, člena predstavenstva BBES. „Spomínaná stanica je zariadenie, ktoré pripravuje teplú úžitkovú vodu priamo v dome a upravuje parametre dodávky tepla na ústredné kúrenie do domácností. Výhodnejšia je napríklad aj tým, že môže znížiť spotrebu tepla až o desať percent, systém dodávky tepla a teplej vody sa pritom zefektívni, čo sa prejaví na zlepšenej kvalite.“
Faktom však je, že i napriek týmto informáciám nájomníci v obytných blokoch váhajú alebo sa jednoducho obávajú, že by inštaláciu museli zaplatiť. Celá investícia však ide na náklady energetickej spoločnosti. Na otázku, čo je potrebné na zavedenie stanice do príslušného paneláka, I. Drgoňa uviedol: „V prvom rade súhlas vlastníkov bytov v dome a zároveň súhlasy všetkých domov na jednom tepelnom okruhu. Hoci analýzy odborníkov i energetické bilancie domov, ktoré tieto kompaktné odovzdávacie stanice už niekoľko rokov používajú, hovoria o ich jednoznačnom prínose, nie všetci obyvatelia sa s touto myšlienkou stotožnili.“
Spomínaná spoločnosť doteraz stanice nainštalovala v deväťdesiatich domoch v meste, do konca roka by k nim malo pribudnúť niekoľko desiatok. Investovať sa bude do tepelných okruhov na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová, na Fortničke, Fončorde, v Radvani a Podlaviciach, aj na Triede SNP. Najčastejšia otázka, ktorú v tejto súvislosti pracovníkom BBES obyvatelia kladú je: kde bude takáto stanica umiestnená?
„Výber vhodného miesta navrhne projektant po dohode s odberateľom. Ideálne miesto je také, ktoré je možné uzamykať – teda napríklad bývalá práčovňa, kočikáreň, sušiareň a podobne. Môže ním byť tiež miesto na chodbe, ktoré je ohradené pletivom. Dôležité však je, aby bol k zariadeniu zamedzený vstup nepovolaným osobám.“
Spomenuli sme úspory nákladov na teplo i zefektívňovanie jeho dodávky a výroby. Bude mať ale každý objekt možnosť určiť teplotu teplej úžitkovej vody individuálne?
„Áno, samozrejme. Odberateľ bude mať možnosť pre svoj dom určiť nielen teplotu teplej úžitkovej vody, ale aj časový režim dodávky tepla na kúrenie bez ohľadu na iné budovy. Spotreba teplej vody sa pritom meria priamo v dome.
Kto bude kompaktnú stanicu vlastne obsluhovať?
„Možno sa niektorí domnievajú, že budú musieť na to zamestnať nejakú osobu. Je to omyl. Realizáciu rovnako ako obsluhu zariadenia bude zabezpečovať banskobystrická energetická spoločnosť. Ovládanie robíme elektronickým riadiacim systémom. Na záver pripomínam, že všetkých, ktorí prejavia záujem o vybudovanie týchto staníc, budeme radi informovať aj o najmenších detailoch. Výhody totiž určite pocítia aj v peňaženkách.“