V tomto čísle sa zameriame na dôkazy týchto skutočností.
Depresia ako časté ochorenie
Depresia je veľmi častým psychickým ochorením, postihujúcim podľa epidemiologických štúdií viac ako 13 % americkej populácie. V nedávnom období bola uskutočnená štúdia, porovnávajúca kontrolnú skupinu so skupinou kongnitívnej behaviorálnej terapie a skupinou praktizujúcou meditáciu sahadža-jogy. Závažnosť choroby bola stanovená pred a po liečbe pomocou špeciálneho dotazníka. v skupine meditujúcich došlo po liečbe k výraznému poklesu závažnosti príznakov depresie a úzkosti. Ďalšie dve skupiny porovnateľný efekt nezaznamenali.
Práca ako stresový faktor
Na americkom trhu práce až jedna štvrtina všetkých zamestnancov považuje svoju prácu za hlavný stresový faktor ich života. 26 % amerických zamestnancov hovorí, že sú často svojou prácou unavení, stresovaní, majú takzvaný syndróm vyhorenia. Dr. Ramesh Manocha a jeho kolegovia uskutočnili randomizovanú kontrolnú štúdiu (štúdia, v ktorej sú pacienti rozdelení náhodne do dvoch skupín, z ktorých jedna je liečená pomocou testovacej metódy a v druhej skupine sú liečení buď štandardnými metódami, alebo pomocou tzv. placeba. Pozn. prekl.) V tomto prípade boli vytvorené tri skupiny – v jednej pacienti meditovali pomocou sahadža-jogy, používajúc bezmyšlienkové vedomie, v druhej používali niektoré populárne relaxačné metódy využívajúce predovšetkým vizualizáciu a tretiu kontrolnú skupinu tvorili pacienti, ktorým bolo povedané, že sú na čakacej listine. Celý program trval 8 týždňov, behom nich pacienti absolvovali vždy 2 dvojhodinové sedenia týždenne. Zároveň boli požiadaní, aby meditovali denne doma, na čo im boli poskytnuté textové nahrávky a audionahrávky. Obidve skupiny s aktívnou liečbou mali jednotlivé stretnutia na rovnakom mieste, v rovnakom čase a rovnako dlhé. Vedúci obidvoch meditačných kurzov boli skúsenými profesionálnymi zdravotníkmi. Po skončení 8 týždňov bola u pacientov zisťovaná miera závažnosti príznakov pomocou špeciálnych dotazníkov.
Najdôležitejším zistením bolo, že sahadža-joga je účinnou metódou na zisťovanie psychického stresu vznikajúceho v zamestnaní. Výsledky taktiež ukázali, že je jednoznačne účinnejšia ako populárne relaxačné metódy.
Príznaky menopauzy zahŕňajú fenomény vznikajúce sťahovaním ciev, ku ktorým patrí potenie a zhoršená kvalita spánku. Podľa dostupných odhadov je návalmi postihnutých približne 70 % žien po menopauze. Dr. Manocha a psychologička Barbara Semmarová sa pokúsili zistiť, ako sahadža-joga dokáže ovplyvniť tieto príznaky. Celkovo 10 postmenopauzálnych žien, ktoré v ostatných šiestich mesiacoch neužívali žiadnu liečbu na svoje ťažkosti bolo zahrnutých do štúdie, počas ktorých za 8 týždňov absolvovali vždy dvakrát týždenne dvojhodinový program sahadža-jogy a ďalej meditovali dvakrát denne samy doma. Efekt bol opäť skúmaný pomocou špeciálnych psychologických dotazníkov. Na základe nich bolo preukázané výrazné obmedzenie frekvencie návalov. Naviac bolo zistené zmiernenie ďalších psychosomatických príznakov, najmä úzkosti. Tieto výsledky naznačujú, že sahadža-joga je efektívnou metódou v liečbe príznakov z klimaktéria. (Manocha et al 2003).
Sahadža-joga je liečebná technika
Po preštudovaní dostupnej vedeckej literatúry s danou tematikou boli zistené presvedčivé dôkazy svedčiace o tom, že meditáciu sahadža-jogy je možné považovať za účinnú metódu na liečbu stresu. Taktiež bolo zistené, že liečbu stresu možno vlastne považovať za liečbu psychosomatických chorôb, ďalej, že úzkosť, depresia, pracovný psychický stres, návaly, vysoký krvný tlak, astmu a epilepsiu môžeme radiť medzi vyliečiteľné choroby. Údaje zahrnuté v tomto článku pochádzajú zo štúdií zameraných na sahadža-jogu, ktoré však boli získané len z obmedzených súborov s malým počtom pacientov a krátkym časom sledovania. Ďalším dôležitým momentom je, že žiadny z vyššie uvedených vedcov si nikdy nenárokoval konmpletnú znalosť sahadža-jogy. Jednou z výrazných prekážok je fakt, že sahadža-joga je duchovnou skúsenosťou.
Záverom je možné zhrnúť, že ešte treba ďalší vytrvalý výskum, aby sme mohli úplne pochopiť možnosť využitia sahadža-jogy v liečbe pacientov. Napriek tomu už teraz je možné povedať, že sahadža-joga je použiteľná ako liečebná technika. Literárne údaje ukazujú, že je možné ju použiť na odstránenie stresu a liečbu psychosomatických chorôb.
Už aj v Brezne
Sahadža-jogu si môžete prísť bezplatne vyskúšať na ulici ČSA 20 v Banskej Bystrici každý pondelok od 16:30 (číslo dverí 306). Informácie vám poskytne Ravi Kant Bhutani na čísle 0907 342 817. Navyše sahadža-jogu si už môžete bezplatne vyskúšať aj v Brezne, a to v centre voľného času pri Starej škole, na Školskej 7, každý pondelok o 17.00 hod. Informovať sa môžete na čísle 0915 851 671.