Hokejový brankár Peter Budaj, ktorý sa v uplynulej sezóne stal jednotkou v klube NHL Colorado Avalanche a bol vyhlásený za prvú hviezdu uplynulého mesiaca zámorskej ligy, sa nezúčastní na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Moskve (27. apríla - 13. mája). Dôvodom je jeho zdravotný stav. Rovnako pre problémy so zraneniami bude na šampionáte chýbať aj jeho klubový spoluhráč Marek Svatoš. Navyše z rodinných dôvodov sa trénerovi Júliusovi Šuplerovi ospravedlnil útočník Juraj Kolník z Florida Panthers. Dobrou správou je, že Montreal Canadiens uvoľnili ďalšieho slovenského brankára Jaroslava Haláka. „Veľký kus diplomacie pri Halákovom uvoľnení urobil Václav Nedomanský. Vedenie Montrealu súhlasilo s jeho uvoľnením pre potreby slovenskej reprezentácie a neposlalo ho na farmu do tímu Hamilton Bulldogs, ktorý čaká play off AHL,“ povedal tréner Šupler a k aktuálnej situácii ohľadom nádejného odchovanca bratislavského hokeja doplnil: „Halák pricestuje na Slovensko v závere tohto týždňa. V Hamiltone si vybaví ešte v utorok osobné záležitosti a následne odlieta do Európy. Začiatkom budúceho týždňa sa tak môže zapojiť do prípravy na šampionát.“
Prvý muž na lavičke slovenskej reprezentácie na adresu Petra Budaja povedal: „Budaj síce pozvanie do reprezentácie prijal, ale žiaľ, jeho zranené slabiny si vyžadujú dlhodobú intenzívnu liečbu. V zámorí sa bude dávať dokopy minimálne tri alebo štyri týždne. Za pozvanie poďakoval, no na svetový šampionát nepríde. Svoje zdravotné problémy avizoval už počas môjho pobytu v zámorí. Fyzioterapeut ho na každý súboj špeciálne pripravoval a intenzívne sa mu venoval. Dlhšie nastupoval so sebazaprením. Informácie, ktoré som mal zo zámoria, boli aktuálne, ale nie až to takej hĺbky, aby sme vedeli reálne odhadnúť situáciu.“
Odchovanca banskobystrického hokeja neúčasť na majstrovstvách sveta mrzí, ale podľa vlastných slov nemá zmysel, aby cestoval na svetový šampionát, pokiaľ nie je „stopercentný“. „Posledný mesiac som nebol zdravotne v poriadku, a aj preto sa na šampionáte nezúčastním. Nechytal som už ani posledný zápas základnej časti, v bránke stál Jose Theodore. Rád by som išiel, je mi to naozaj ľúto, ale do Moskvy neprídem,“ skonštatoval v rozhovore pre Slovenský rozhlas banskobystrický rodák Budaj.
„Ďalším negatívom je ospravedlnenie Juraja Kolníka z rodinných dôvody, keďže čaká prírastok do rodiny. Jeho manželka je Kanaďanka a dal prednosť zotrvaniu pri nej. Dlhodobé zranenie Svatoša neumožní ani jeho štart na šampionáte. Rovnako sa poďakoval za dôveru, ale na majstrovstvá sveta nepríde,“ dodal na záver k aktuálnej situácii tréner Šupler.