Otvorené bolo v roku 2005 a pre obyvateľov mesta a návštevníkov znamená najmä rozšírenie možností využitia voľného času a spestrenie kultúrneho života v meste.
Ako sám názov napovedá, činnosť tohto centra sa sústreďuje okolo spoločnej témy, ktorou je remeslo. Základom Regionálneho centra remesiel je Škola remesiel, ktorá každému záujemcovi ponúka možnosť vyskúšať si a naučiť sa vybrané tradičné remeselné techniky. Na tento účel sú vyhradené štyri dielne s potrebným vybavením i materiálom: textilná, drotárska, hrnčiarska a rezbárska dielňa spojená s košikárskou.
Kurzy sú najprirodzenejšou cestou, akou sa poznatky o remeslách a ich kultúrnej hodnote šíria v novom prostredí. Kultivujú osobnosť detí a ponúkajú alternatívny životný štýl dospelým. Pre záujemcov o aktívne využitie voľného času je pripravených viacero záujmových kurzov. Vedú ich skúsení lektori podľa presne rozpracovanej metodiky. Sú určené pre deti, mládež i dospelých. V skupinách s maximálnym počtom účastníkov 3 – 10, v závislosti od druhu techniky, je zabezpečený individuálny prístup lektora. Kurzy pre dospelých sú akreditované Ministerstvom školstva SR ako štandardné vzdelávacie aktivity. Po ich ukončení absolventi získajú oficiálne potvrdenie o absolvovaní s celoštátnou platnosťou.
Účastníci kurzov majú k dispozícii materiálové ukážky starých remeselných výrobkov zo študijných zbierok a fotografického archívu ÚĽUV. Hlbší záujem o tradičné remeslá môže uspokojiť odborná knižnica s prezenčným štúdiom kníh a časopisov. Významnou súčasťou vzdelávania sú teoretické prednášky k jednotlivým remeselným technikám. Prednášajú ich poprední odborníci z danej oblasti – etnografi a dizajnéri. V máji tohto roku budú odprednášané témy o drotárstve, histórii paličkovaných čipiek a tkaní na krosnách.
Dopoludňajšie hodiny môžu učitelia so žiakmi zo základných a stredných škôl využiť ako alternatívnu formu výučby. Počas tvorivých dielní majú možnosť vyrobiť si vlastný výrobok alebo len sledovať majstrov pri práci. Priamy kontakt detí s prírodným materiálom a tradičnými remeselnými technikami je dôležitý z hľadiska ich vývoja hodnotového, estetického, ale aj sociálneho cítenia.
V letných mesiacoch sa dielne školy remesiel využijú na organizovanie denných táborov pre deti do 15 rokov pod názvom Prázdniny s remeslom. Počas týždňového pobytu si deti vyskúšajú niektoré jednoduchšie techníky, napr. drevorezbu, pletenie z drôtu, točenie na hrnčiarskom kruhu, prácu so šúpolím, maľbu na sklo. Z kurzu si odnášajú vlastné výrobky a diplom s titulom tovariš ľudovej umeleckej výroby.
Po viacročnej prestávke bola v Banskej Bystrici opäť otvorená predajňa a galéria ÚĽUV, ktorá na prízemí objektu Regionálneho centra remesiel obyvateľom a návštevníkom mesta ponúka ľudovoumelecké výrobky s povestne vysokou technickou a výtvarnou kvalitou.
Viac informácií o Regionálnom centre remesiel ÚĽUV spolu s programom kurzov a aktivít Školy remesiel nájdete na internetovej adrese www.uluv.sk.