Banskobystričan Maroš R., ktorý si za vydieranie spáchané čiastočne v štádiu pokusu odpykáva za mrežami osemročný trest straty slobody, požiadal o obnovu konania. Okrem iného tvrdí, že polícia zmanipulovala zápisnicu s jeho výpoveďou.
Táto kauza pred niekoľkými rokmi vzbudila zaslúženú vlnu pozornosti nielen v Banskej Bystrici, ale i na celom Slovensku. V banskobystrickom hypermarkete Tesco 24. mája 2003, niekoľko minút po jedenástej predpoludním, v regáli s múkou a cukrovinkami z ničoho nič čosi buchlo a začalo horieť. Nakupujúci ľudia museli urýchlene opustiť predajné priestory. Oheň sa rýchle podarilo zvládnuť a škodu odhadli na čosi vyše päť tisíc korún. Polícia bola vtedy na informácie skúpa. Potvrdila len explóziu a požiar.
Oboje ale nevzniklo len tak. Ukázalo sa, že medzi múkou a cukrovinkami, v obale od polotovaru na perník, bol nástražný zápalný systém. Až neskôr vyšlo najavo, že vedenie hypermarketu dostalo spolu až tri výstražné vydieračské listy, písané na počítači a vytlačené počítačovou tlačiarňou. Neznámy vydierač žiadal dvanásť miliónov korún! Ak vraj peniaze nedostane, budú nasledovať výbuchy v sieti predajní Tesco na Slovensku. To, čo sa 24. mája odohralo v Banskej Bystrici, bolo len malou výstrahou. Vydierač chcel peniaze v použitých bankovkách a stanovil postup odovzdania. V presne stanovený čas mal vyštartovať vrtuľník s peniazmi v kufríku a krúžiť nad Urpínom. Vydierač mobilom navádzal pilota do hôr a nad jedným miestom prikázal zhodiť kufrík. To sa aj stalo. Kufrík si však nikto nevyzdvihol. Neďaleko, okrem iných stôp, našli aj bankový doklad s menom a priezviskom, ba i adresou. Pomocou neho išla polícia na isto - za vtedy 34-ročným živnostníkom Marošom R. K všetkému sa priznal.
Okresný súd v Banskej Bystrici uznal Maroša R. vinným z trestného činu vydierania v štádiu pokusu a odsúdil ho na sedem rokov straty slobody v najprísnejšom režime. Proti rozsudku sa odvolal obžalovaný – žiadal miernejší trest so zaradením do miernejšej nápravnovýchovnej skupiny. Odvolal sa však aj prokurátor. Požadoval prísnejší trest.
Krajský súd vyhovel obom stranám – Marošovi R. síce zvýšil trest na osem rokov, no zaradil ho do miernejšej, druhej nápravnovýchovnej skupiny. Odsúdený už v roku 2006 poslal banskobystrickému Okresnému súdu žiadosť o obnovu konania. Žiadosť neskôr ešte viackrát doplnil. Okrem iného tvrdil, že polícia zmanipulovala jeho výpoveď, že vydieračské listy mohol napísať aj iný páchateľ, že mazanie súborov v počítači tak, ako to uviedol on, je nezmyslom. Okresný súd žiadosť o obnovu konania nedávno zamietol, pretože, podľa jeho názoru, neexistuje žiadna nová okolnosť, ktorá by nebola známa v čase vyhlásenia rozsudku. Maroš R. proti rozhodnutiu podal sťažnosť, preto sa bude touto záležitosťou zaoberať aj krajský súd.