Hoci sa už niekoľko týždňov hovorilo o zlučovaní fakúlt banskobystrickej Univerzity Mateja Bela, a to konkrétne Filologickej s Fakultou humanitných vied, minulý týždeň sme sa po zasadnutí Akademického senátu dozvedeli, že zlučovať sa zatiaľ nebude.
Počas rokovania senátu sa minulý pondelok pred rektorátom zišli desiatky študentov, ktorí prišli bojovať za nezrušenie Filologickej fakulty. Okrem študentov tam boli aj pedagógovia, ktorým hrozí strata zamestnania. „Už nám znížili platy, teraz sa tridsiatim kolegom končí pracovná zmluva a radšej si pomaly hľadajú nové zamestnanie. Atmosféra na fakulte nie je dobrá,“ skonštatoval jeden z pedagógov. „Nedá sa povedať, že univerzita je zadĺžená. Vnútri svojho rozpočtu má však deficit v mzdových prostriedkoch z predchádzajúceho obdobia. Mzdové prostriedky zo štátneho rozpočtu, pridelené na rok 2007 nepostačujú na úhradu miezd súčasného počtu zamestnancov UMB,“ uviedla rektorka Beata Kosová. Pripomenula, že univerzite chýba na mzdy 51 miliónov korún, keď z peňazí na tento rok doplatila na mzdy za vlaňajšok 40 miliónov korún. Deficit na mzdy sa takto nabaľoval už niekoľko rokov. Na otázku, kto je za vzniknutú situáciu zodpovedný, rektorka povedala: „Ťažko sa to v tejto chvíli hovorí, pretože každý z nás, zrejme, keď prijíma nejaké vážne rozhodnutia, tak si musí dobre premyslieť, čo to všetko prinesie a niekedy možno na niektoré nepopulárne opatrenia treba mať aj určitú odvahu.“
Študenti vyčítali vedeniu univerzity, že ich veľmi slabo informuje o situácii, ale rektorka povedala, že to nie je pravda. „Strávila som medzi študentami Filologickej fakulty štyri a pol hodiny na zasadnutí akademickej obce, strávila som tri hodiny na zasadnutí akademického senátu. Celé vedenie Filologickej fakulty, ale aj celej univerzity, som informovala na zasadnutí vrcholového manažmentu, spolu asi 120 ľudí sa zúčastnilo na porade, na ktorej sme si vysvetlili, v akom stave sa univerzita nachádza,“ vysvetlila B. Kosová.
V piatok nám z rektorátu poslali vyhlásenie, kde sa uvádza, že vedenie univerzity navrhlo a schválilo systém opatrení na riešenie danej situácie. „Ide o krátkodobé reštrikčné opatrenia v mzdovej oblasti a dlhodobé systémové opatrenia. Realizácia uvedených opatrení povedie k stabilizácii rozpočtového hospodárenia a v horizonte niekoľkých rokov k zvýšeniu efektívnosti výučby a k zvýšeniu výkonu vo vede a výskume,“ uvádza sa v liste. Ďalej sa v ňom píše, že v týchto dňoch sa začína pozitívne prejavovať realizácia prijatých krátkodobých opatrení a súčasne vo vnútri univerzity prebieha živá diskusia o pripravovaných systémových opatreniach. Smerujú predovšetkým k spojeniu pracovísk, na ktorých pracujú odborníci totožného alebo príbuzného zamerania do silnejších a kvalifikovanejších celkov, čo bude v mnohých oblastiach výhodnejšie nielen pre univerzitu a jej učiteľov, ale predovšetkým pre stabilitu študijných programov a ich študentov. Podľa slov vedenia univerzity práva študentov študovať svoje študijné programy sú a budú zachované.