Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Európska únia si pripomína 50. výročie podpisu Rímskych zmlúv, ktoré položili základy európskej integrácie

Projekt „Náš odkaz Európe“ a Slovensko

Tento rok si Európska únia pripomína 50. výročie podpisu Rímskych zmlúv, ktoré položili základy európskej integrácie. Aj v súvislosti s týmto okrúhlym výročím vydala Európska komisia v roku 2006 šesť projektov v rámci celej Únie, ktoré by mali tento rok podnietiť diskusiu o budúcnosti Európy. Skupinu šiestich úspešných projektových realizátorov takto uzatvárajú členské štáty EÚ, ktorými sú Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko a v dvoch prípadoch aj Belgicko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodný komunikačný projekt „Náš odkaz Európe“ predložila nemecká Deutsche Gesellschaft e. V., prevádzkujúca informačné centrum EUROPE DIRECT v Berlíne. Je jednou z inštitúcií, ktorá patrí k najaktívnejším vzdelávacím zariadeniam Nemecka v otázkach politiky, kultúry a spoločnosti. V rámci 300 podujatí ročne organizuje rôzne fóra, diskusné krúžky, semináre, konferencie a výmenné programy. Tútormi organizácie sú napr. spolkový viceprezident Wolfgang Thierse, spolková kancelárka Angela Merkel, spolkový minister Egon Bahr a mnoho ďalších významných osobností politického, hospodárskeho a kultúrneho života. V rámci projektu je realizovaných 66 podujatí, ktorých súčasťou sú v tomto období prebiehajúce panelové diskusie v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Zástupcovia verejnosti diskutujú s moderátorom o vybraných témach súvisiacich s EÚ, ako napríklad hospodársky a sociálny rozvoj Európy, vnímanie Európy a úloh Únie a hranice Európy a jej úloha vo svete. Výsledky diskusií budú predložené politikom a tvorcom verejnej mienky.
„Náš odkaz Európe“ a Slovensko
Regionálne európske informačné centrum Banská Bystrica (REIC Banská Bystrica), ktoré je súčasťou európskej siete informačných centier EUROPE DIRECT, už druhý rok aktívne pôsobí v banskobystrickom regióne. Okrem poskytovania informácií o politikách a programoch Európskej únie jeho záujemcom realizuje informačné a vzdelávacie podujatia na konkrétne témy EÚ a intenzívne sa podieľa na vytváraní rozvojovej spolupráce s domácimi a zahraničnými partnermi s cieľom ich zapojenia do medzinárodných programov a projektov. „Významným úspechom našej inštitúcie v oblasti vytvárania medzinárodnej spolupráce je existujúce projektové partnerstvo za Slovenskú republiku s nemeckým Deutsche Gesellschaft e. V., ktorý je jedným zo šiestich realizátorov prebiehajúcich občianskych projektov v rámci celej Európskej únie“, uvádza riaditeľ Regionálneho európskeho informačného centra Banská Bystrica Ing. Peter Pisár, PhD.
V rámci medzinárodného informačného projektu „Náš odkaz Európe“, REIC Banská Bystrica v týchto dňoch realizuje diskusné podujatia v štyroch slovenských mestách. Ide o Žilinu (27.5.), Bratislavu (2.5.), Banskú Bystricu (3.5.) a Senicu (4.5.). Spoločnou diskutovanou témou je „Debata o budúcnosti Európskej únie a jej novej regionálnej politike“, v rámci ktorej prebieha diskusia o problémoch budúceho smerovania európskej integrácie, rozširovania, hraníc a politike súdržnosti Európskej únie.
V banskobystrickom regióne sa diskusné podujatie uskutoční v Banskej Bystrici 3. 5. v Slávnostnej aule Univerzity Mateja Bela za účasti poslanca EP za SR Vladimíra Maňku, vedúcich predstaviteľov Reprezentácií Európskej komisie a Európskeho parlamentu v SR, významných odborníkov na témy rozširovania EÚ a regionálnej politiky z radu predstaviteľov Národného konventu o EÚ, Centra pre zahraničnú politiku, zástupcov siete EUROPE DIRECT a členov Team Europe. Podľa riaditeľa P. Pisára počas diskusných stretnutí sa môžu diskutujúci filmovať a „zaslať“ tak svoj individuálny odkaz Európe. Takto nafilmované individuálne odkazy občanov budú zverejnené a postúpené relevantným európskym inštitúciám, ktoré rozhodujú o jej ďalšom fungovaní a smerovaní, ako napr. vlády, frakcie, výbory národných parlamentov, národné zastúpenia Európskej komisie, resp. Európskeho parlamentu, Európsku komisiu v Bruseli a ďalších. Viac informácií o projekte získate v Banskobystrickom regionálnom európskom informačnom centre na Rudohorskej ulici 33.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Super zábava, super deň
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  8. Čo priznali rodičia?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 452
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 121
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 749
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 873
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 149
  6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 117
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 963
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 882

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
  2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 915
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 175
  3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 209
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 968
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 336
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 761
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 130
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 704
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Lovec hradov Lukáš maleček na hrade Kreuzenstein v Rakúsku.

Navštívte pamiatky v blízkom okolí Slovenska.


7 h

Určite ste už boli na nejakom teambuildingu, kde sa vám buď páčilo alebo veľmi nie. Záleží to od viacerých faktorov, ktoré musia do seba zapadnúť.


15 h
RSC Hamšík Academy a Marek Hamšík

Zmenili trénera a zachránili tretiu ligu.


15 h

Aj v lete sa dá ušetriť na energiách. Ako na to, poradia bezplatne energetickí konzultanti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).


7. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 12 h

Medzi Kriváňom a Mýtnou je aktuálne najviac stavebnej techniky na Slovensku.


7. jún

Opel zrejme dostal na mokrej ceste šmyk.


12 h

Pri čine ho prichytil príslušník SBS služby.


6. jún

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
  2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 915
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 175
  3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 209
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 968
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 336
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 761
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 130
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 704
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu