„Stáva sa mi, že mi ľudia zo susedstva kradnú rôzne veci. Nie nejaké vzácne, no človeka napáli, keď mu zmiznú hoci i len topánky spred dverí alebo zopár pohárov zaváranín. Viem kto to kradne, lebo som zlodejov párkrát prichytil. Počul som ale, že nemá zmysel podávať trestné oznámenie, že aj tak s tým nič nevyriešim, lebo krádež je vraj iba vtedy krádežou, ak škoda, ktorú spôsobí zlodej, je vyššia ako minimálna mesačná mzda a polícia ani súdy sa s tým zaoberať nebudú. Je to pravda?“ – pýta sa Karol V. z Banskej Bystrice.
Nie je to pravda! Trestný zákon platný do 31. decembra 2005 skutočne za trestný čin krádeže považoval len skutok pri ktorom si niekto prisvojil cudziu vec tým, že sa jej zmocnil a spôsobil tak škodu nie nepatrnú. Za škodu nie nepatrnú rozumel trestný zákon škodu dosahujúcu najmenej výšku minimálnej mesačnej mzdy. Krádeže, ako trestného činu, sa preto nedopustil ten, kto odcudzil vec, ktorej hodnota bola nižšia ako minimálna mzda v čase krádeže. Krádež to nebola ani v prípade, ak sa páchateľ takéhoto skutku dopustil opakovane. Za takýto skutok mohol byť páchateľ postihnutý len v správnom konaní za priestupok. Pri veci s nižšou hodnotou išlo o trestný čin krádeže iba v prípadoch v presne určených zákonom - ako napríklad vlámanie, vrecková krádež či krádež veci z poľnohospodárskej pôdy, alebo v prípade, ak sa jednotlivé skutky, ktorými páchateľ spôsobil nižšiu škodu, považovali za jeden pokračujúci trestný čin, ktorý túto hranicu škody dosiahol.
Prísnejšie postihy za skutok prisvojenia si cudzej veci priniesol trestný zákon účinný od 1. januára 2006. Aj keď za trestný čin krádeže tento zákon považuje iba skutok, pri ktorom si páchateľ prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak škodu prevyšujúcu 8 tisíc korún, čo je v účastnosti viac ako mzda minimálna, rozširuje však výpočet skutkov pri ktorých pôjde o trestný čin krádeže bez ohľadu na výšku spôsobenej škody. Trestného činu krádeže sa napríklad dopusti aj ten, kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý. Postihnutím za obdobný čin sa rozumie uloženie sankcie alebo iné opatrenie, hoci aj vo forme blokovej pokuty za akýkoľvek majetkový čin, napríklad za priestupok alebo iný obdobný delikt, pokiaľ také rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. V skratke to znamená, že trestným činom krádeže bude aj opakované odcudzenie cudzej veci s hodnotou nižšou ako 8 tisíc korún, ak sa ho páchateľ dopustí v dobe kratšej ako jeden rok od predchádzajúceho postihnutia za obdobný čin, ktorý ani nemusel byť trestným činom.