„Aké pozná naše občianske právo premlčacie lehoty? Čítal som, že na premlčanie lehoty stačia aj tri roky, no sú vraj aj iné. Je to pravda?“ – s takouto otázkou sa na nás obrátil Peter T. z Banskej Bystrice.
- Skutočne existujú rôzne premlčacie lehoty, než všeobecná trojročná. Ide však o značne špecifickú oblasť, keď nie je možné v krátkosti uviesť všetky odchýlky. Pokúsim sa uviesť aspoň niektoré, ktoré sa vyskytujú v bežnom živote. Oproti všeobecnej premlčacej lehote je ustanovená aj kratšia premlčacia lehota, a to podľa paragrafu 106 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Podľa nej sa právo na náhradu škody premlčí v dvojročnej subjektívnej lehote, pričom táto lehota sa uplatňuje pri práve na náhradu škody spôsobenej na zdraví. Pre náhradu tejto škody sa celkom upustilo od ustanovenia objektívnej lehoty (neuplatní sa teda ani trojročná, ani desaťročná objektívna lehota, ustanovená na uplatnenie náhrady škody podľa paragrafu 106 ods.2 Občianskeho zákonníka), čiže poškodený na zdraví musí uplatniť svoje právo na náhradu škody bez toho, aby bol limitovaný akoukoľvek objektívnou lehotou, do dvoch rokov odo dňa, keď sa dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Rovnako podľa paragrafu 107 ods.1 Občianskeho zákonníka je v dvojročnej subjektívnej lehote premlčané aj právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia. Počíta sa odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. V jednoročnej premlčacej lehote sa premlčujú práva z prepravy. Týka sa to osobnej ako aj nákladnej prepravy, avšak s výnimkou práv na náhradu škody pri preprave osôb, kde platí lehota týkajúca sa náhrady škody podľa paragrafu 106 Občianskeho zákonníka.
Dlhšie premlčacie lehoty sú napríklad podľa paragrafu 106 ods.2 Občianskeho zákonníka, kde objektívna premlčacia lehota na uplatnenie práva na náhradu škody, za predpokladu, že škoda bola spôsobená úmyselne, je desaťročná. Plynutie tejto objektívnej lehoty (ako aj trojročnej) sa počíta od okamihu, t.j. odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla. Podľa paragrafu 107 ods.2 Občianskeho zákonníka objektívna premlčacia lehota na uplatnenie nárokov z úmyselného bezdôvodného obohatenia je desaťročná. Počíta sa odo dňa, keď k nemu došlo. Podľa pargrafu109 právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo. Podľa paragrafu 110 ods.1 je premlčacia lehota na uplatnenie práv priznaných právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu desaťročná a počíta sa odo dňa, keď sa podľa rozhodnutia malo plniť. Rovnako desaťročná je podľa paragrafu 110 ods.1 aj premlčacia lehota pri právach, ktoré dlžník písomne uznal čo do dôvodu aj výšky. Počíta sa odo dňa, keď k uznaniu došlo, s výnimkou prípadu, ak v uznaní bola uvedená lehota na plnenie. V tom prípade premlčacia lehota plynie od uplynutia tejto lehoty.