„Už sme tu mali človeka hľadajúceho noty od skupiny Beatles, ale i pána, ktorý má syna v seminári v Londýne a potreboval kontakt na nejakú slovenskú komunitu, ktorá by mu v britskej metropole pomohla sprostredkovať prehliadku pamätihodností. Chodia k nám ľudia všetkých možných vekových kategórií, s tými najrôznejšími záujmami. A my sa snažíme každému vyhovieť“ – to sú slová pracovníčky Britského centra v Banskej Bystrici Heleny Čikkelovej. A o tom, že centrum nemá núdzu o návštevníkov, sme sa mohli presvedčiť i počas našej krátkej návštevy.
Keď v roku 2006 rušili v Banskej Bystrici pobočku British council, nezavládol smútok iba medzi jeho pravidelnými návštevníkmi. Smútok našťastie nemal trvať dlho. Už v októbri toho istého roku otvorili v priestoroch banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice Britské centrum (British centre), ktoré nielen na činnosť British council naväzuje, ale je s ním aj priamo prepojené. Jeho otvorenie, to bola to sláva, na ktorú prišla i vtedajšia britská veľvyslankyňa Judith McGregor. A hoci Britské centrum (ktoré je jedným z piatich na Slovensku), tento malý kúsok Veľkej Británie v meste pod Urpínom, nemá za sebou ani rok existencie, už sa stihlo dostať do povedomia širokej verejnosti.
„Všetci sú nám vítaní“ – vysvetľuje Helena Čikkelová. „Máte tu možnosť uvidieť desať – dvanásťročné deti, ale i ľudí po šesťdesiatke. Všetko sú to ľudia, čo chcú vedieť niečo viac o Veľkej Británii, Severnom Írsku, Škótsku či Walese. Prípadne sa chcú zdokonaliť v jazyku, hľadajú kontakty, chcú sa informovať o možnostiach štúdia v zahraničí, potrebujú zistiť termíny prijímacích skúšok. Pre každého tu máme niečo – aj časopisy, knihy. Môžete si tu napríklad prečítať súčasnú britskú beletriu, ale i knihy historické, životopisy význačných britských osobností či vedecké publikácie. Knihy v angličtine si tu občas môžete aj kúpiť. Ponúkame tiež široké spektrum časopisov – všeobecných i odborných. Takých ako Cosmopolitan, Hello!, Wild Life, Newsciencist, alebo Soccer pre priaznivcov športu.“
Kto má záujem, môže v banskobystrickom Britskom centre získať tzv. „kembridžskú skúšku“, pomenovanú po jednej z najznámejších britských univerzít, Cambridge University. Certifikát o tejto skúške, ktoré je uznávaná vo všetkých anglofónnych krajinách, umožňuje jej absolventovi štúdium na školách v zahraničí, prípadne ľahšie si nájsť tam zamestnanie. Tu je pre Britské centrum veľkou pomocou lektor, native speaker Graham Wiliam Hendrey (už sme o ňom písali - je podľa všetkého jediným Škótom, ktorý sa stal Banskobystričanom). Je nielen skúšajúcim, ale vedie i diskusné kluby, na ktorých sa v centre stretávajú každé dva týždne tí, ktorí sa chcú vo vybraných oblastiach zdokonaliť v Shakespearovom jazyku. Nuž, uznať musí každý, že je predsa len niečo iné, ak počuje po anglicky rozprávať Slováka, nech jazyk ovláda akokoľvek dobre, a rodeného Brita.
Britské centrum v Banskej Bystrici je otvorené pre každého. Rovnako pre učiteľov anglického jazyka, ako i pre tých, ktorí po anglicky nedokážu ani len ceknúť a ich syn či dcéra pracuje za kanálom La Manche a priviedli si na rodné Slovensko návštevu, ktorá zase nevie po slovensky ani pol slova.
Hovorí sa, že základom všetkého sú kvalitné a rýchle informácie. A práve tie Britské centrum v Banskej Bystrici poskytuje. Kto chce vedieť viac, môže si kliknúť na internetovú adresu: www. britishcouncil.sk
Autor: vrb