Vo viacerých článkoch sme v texte spomínali, že odsúdení požiadali súd o obnovu konania. Na vysvetlenie, čo to obnova konania je, a kedy ju súd môže povoliť, sme ale nemali priestor. Preto sme teraz o vysvetlenie požiadali povolaného. Čo teda môžeme rozumieť pod pojmom obnova konania a kedy môže súd obnovu konania povoliť?
Obnova konania je jedným z troch mimoriadnych opravných prostriedkov trestného konania, ktorými možno napraviť právoplatné rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní. Obnovou konania sa dosiahne pokračovanie v trestnom stíhaní, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom alebo trestným rozkazom súdu, alebo právoplatným uznesením súdu alebo prokurátora. Obnovu konania môže súd povoliť, ak dodatočne vyšli najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu alebo prokurátorovi skôr neznáme, ktoré samy osebe alebo v spojitosti s inými skutočnosťami alebo dôkazmi odôvodňujú iné rozhodnutie o vine alebo treste, a to tak do jeho rozsahu, ako aj druhu.
Pre povolenie obnovy konania musí závažnosť nových skutočností a dôkazov odôvodňovať zásah do právoplatnosti a nezmeniteľnosti rozhodnutia. Obnovu konania možno povoliť bez časového obmedzenia, okrem prípadov, keď už trestnosť činu zanikla, obvinený zomrel alebo sa na trest vzťahuje amnestia. Návrh na povolenie obnovy konania môže podať vo svoj prospech obvinený, ako aj osoby, ktoré mohli v jeho prospech podať aj odvolanie. V prospech obvineného môže podať návrh na obnovu konania aj prokurátor, v opačnom prípade je povinný upovedomiť o okolnosti, ktorá by mohla odôvodniť návrh na obnovu konania obvineného alebo inú osobu oprávnenú na podanie tohto návrhu. Prokurátor však môže podať návrh na obnovu konania aj v neprospech obvineného, najmä v prípadoch, keď sa konanie skončilo uznesením prokurátora o zastavení trestného stíhania, uznesením prokurátora o podmienečnom zastavení trestného stíhania alebo o podmienečnom zastavení trestného stíhania spolupracujúceho obvineného. Skutočnosťou skôr neznámou je aj rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého rozhodnutím prokurátora alebo súdu Slovenskej republiky alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, boli porušené základné ľudské práva alebo slobody obvineného, ak negatívne dôsledky tohto rozhodnutia nemožno inak napraviť. Obnova konania sa povolí aj vtedy, ak sa právoplatným rozsudkom zistí, že policajt alebo prokurátor, sudca alebo prísediaci v pôvodnom konaní porušením povinnosti spáchal trestný čin.