Minulý týždeň zverejnila Banská Bystrica podporovaná ďalšími dvanástimi partnerskými mestami v regióne tému svojej koncepcie, s ktorou sa uchádza o udelenie prestížneho titulu Európskej únie „Európske hlavné mesto kultúry“.
„Téma „Banská Bystrica, BaBy narodené v Európe“ je kombinovaným vyjadrením moderného zmýšľania mesta s orientáciou na budúcnosť, vedomia európskych súvislostí a súčasne žartovnou slovnou hračkou začiatočných písmen mena mesta. Téma naznačuje i základnú orientáciu kultúrnych podujatí, ktoré sa v jeho rámci uskutočnia,“ informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová.
O udelenie titulu súťaží Banská Bystrica spolu s ďalšími siedmimi slovenskými mestami veľmi intenzívne a plánuje do projektu zapojiť širokú verejnosť. O udelenie titulu „Európske hlavné mesto kultúry 2013“ symbolicky pre svoje mesto požiadajú všetky banskobystrické deti. „BaBy nie je len slovná hra začiatočných písmen mesta Banská Bystrica, ale predovšetkým medzinárodne zrozumiteľné synonymum detských vlastností ako hravosť, zvedavosť, komunikácia bez ohľadu na jazyk, otvorenosť a absencia predsudkov, rovnako ako vyjadrenie záväzku dospelých starať sa o jeho vzdelanie, kultúrny rozvoj, zdravie a budúcnosť. Podstatná je rovnako „historická pamäť dieťaťa“ zakódovaná v jeho génoch,“ vysvetlila M. Pastuchová a dodala, že základná téma projektu označuje i jeho primárnu cieľovú skupinu, teda deti. Práve deti sú prvou slovenskou i európskou šancou stať sa stopercentnými nositeľmi „európskeho myslenia a vnímania“.
Prednedávnom bol primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor na návšteve francúzskeho Saint Etienne, ktoré tiež pripravuje svoju kandidatúru na udelenie titulu Európske hlavné mesto kultúry. Podľa Saktora Francúzi na Banskej Bystrici oceňujú pokročilú fázu príprav a Banská Bystrica naopak víta ich bohaté európske skúsenosti. „Bolo by skvelé, keby na francúzskej strane uspelo práve Saint Etienne,“ uviedol primátor.
Projekt Európske mesto kultúry bol prvýkrát spomenutý na Rade ministrov kultúry EÚ v roku 1985, pôvodná myšlienka patrí gréckej ministerke kultúry Meline Mercouri. O meste kultúry dnes rozhoduje Rada EÚ na základe odporúčania Európskej komisie. Tá pri schvaľovaní zohľadňuje stanovisko výberovej komisie zloženej z 13 nezávislých členov. Od roku 2009 budú za Európske hlavné mesto kultúry zvolené každý rok dve mestá (jedno z pôvodných krajín EÚ – 15 a jedno z nových členských štátov). Európska komisia sa rozhodla pre systém, ktorý podnecuje členské štáty k tomu, aby na vnútroštátnej úrovni organizovali súťaž medzi mestami, ktoré majú o vymenovanie za Európske hlavné mesto kultúry záujem. Slovensku bol pridelený rok 2013 spolu s Francúzskom, pričom počas ročného trvania podujatia dostane víťazné slovenské mesto šancu na kultúrny a ekonomický rozvoj. Cieľom projektu je posilniť európske kultúrne povedomie a posunúť kultúru k ľuďom.