Prišli, odplávali niekoľko metrov a vybojovali tak pre mesto štyri lipy. Toto sa podarilo pred rokom, keď na II. ročník celoslovenského plávania astmatikov a ich priateľov prišla vyše stovka účastníkov. Stromčeky teraz skrášľujú prostredie pred Rooseveltovou nemocnicou v B. Bystrici. V sobotu sa uskutočnil už tretí ročník tohto podujatia a organizátori verili, že príde ešte viac ľudí, ktorí tak pomôžu vybojovať pre mesto ďalšie stromčeky.
S Banskou Bystricou súperili štyri mestá: Bratislava, Trenčín, Poprad a o týždeň to budú aj Košice. Zúčastniť sa mohol každý bez vekového obmedzenia. Podľa pravidiel každý účastník, ktorý v mene svojho mesta zaplával predpísanú vzdialenosť, získal pre svoje mesto bod. Na akciu, ktorú organizovalo Združenie astmatikov Slovenska, prišlo aj tento rok dosť ľudí, na ich presný počet však organizátori vyhlásili informačné embargo. „Až o týždeň sa bude plávať v Košiciach a dohodli sme sa, že výsledky zverejníme, až keď všetci odplávajú. Ale sme prekvapení, koľko ľudí sa tu zišlo,“ povedala lekárka Eva Pekarová z alergo-imunologickej ambulancie nemocnice F. D. Roosevelta. „Minulý rok prišlo okolo 120 účastníkov a skončili sme druhí.“
Podujatie sa pri príležitosti svetového dňa astmy robí na celom svete. „Stačí sa zúčastniť, zaplávať si a prispieť tak k stromčekom,“ prezradila E. Pekarová. „Je to osvetová akcia, aby sa ľudia viac dozvedeli a zaujímali o alergie. Vyšetreniami môžeme odhaliť aj doteraz nezistených alergikov. Tých je veľmi veľa, hovorí sa, že je to 30 - 40 percent. Neliečený alergik sa môže dopracovať až do štádia astmy,“ povedala E. Pekarová, podľa ktorej sú takéto akcie veľmi dôležité. „Bolo tu viac pacientov, ktorí sa začali liečiť vo vysokom veku, ale ťažkosti mali dlhšie a nevedeli o tom, že sa môžu ísť dať niekde vyšetriť.“
Plavecká akcia, na ktorej nešlo o športové výkony, bola zameraná aj na prevenciu. Občania si tu mali možnosť bezplatne zmerať pľúcne funkcie pomocou špeciálneho zariadenia. „Tu na plavárni sme mohli iba orientačne zmerať jeden parameter - vrcholový výdychový prietok pľúc. Komplexnú spirometriu robili počas dňa kolegyne v predajni elektroniky. Na základe toho sa môžu odhaliť skrytí, neliečení astmatici, alebo ľudia, ktorí nevedia o svojom ochorení.“
Podujatie sa veľmi páčilo mladším i starším. „Plávala nevesta aj syn a myslím si, že je to dobrá akcia,“ povedala Banskobystričanka Marcela Macková, ktorá si myslí, že plávanie je prevenciou proti chorobám. „Akýkoľvek šport je prevencia.“ Aj lekárka E. Pekarová sa stotožňuje s dôležitosťou tohto športu. „Plávanie ako prijateľná forma zlepšovania kondície a kapacity pľúc je šport, ktorý je vhodný aj pre alergikov a astmatikov.“
A v ktorej lokalite sa v prípade úspechu môžu tešiť na nové stromy? „Ak tento rok vyhráme, rozhodneme sa asi v spolupráci s mestom a Zaresom, kam tie stromčeky umiestnime,“ dodala E. Pekarová.